GREV KARARI DUYURULDU

Tarih: 2013-06-17 16:33:00

4 Bin 800 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde grev kararının alınmasının ardından 60 günlük yasal süreç başladı.

Türk Metal Sendikası ile Erdemir'in temsilcisi MESS arasında devam eden ve Erdemir'de çalışan 4 bin 800 işçiyi kapsayan 25. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde grev kararı alındığını hatırlatan Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, arabulucu döneminde de uzlaşma ortamı sağlanamadığını ve yasal süreç olarak grev kararı uygulanacağını belirterek, “Ancak bu sürede işveren kanadından gelecek görüşme talepleri de mutlaka değerlendirilecektir. 60 Günlük yasal süreç de başlamıştır” dedi.

Sendika ilan tahtalarına grev kararının asıldığı, işçilere de süreç ile ilgili bilgilerin aktarıldığı öğrenilirken Sendikanın resmi internet sitesinden yapılan duyuruda alınan karar şu şekilde açıklandı:

Sendikamızın yetkili olduğu ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Üyesi Uzunkum Caddesi No:7 Karadeniz Ereğli adresinde kurulu Erdemir Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. iş yeri için MESS ile yürütülen toplu iş sözleşmesi müzakerelerinden sonuç alınamamıştır. Bunun üzerine gereken kanuni prosedür işletilmiş olup, resmi arabulucu döneminde de anlaşma sağlanamamıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün bu hususu belirtilen ve 10.06.2013 tarihinde sendikamıza tebliğ edilen 05.06.2013 gün ve 94845021-915.3.4-3875 sayılı yazısına istinaden 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 60. Maddesinde öngörülen sürede, kanunun ilgili maddelerinde de yer alan hükümlere uygun olarak grev kararı alınmasına, alınan grev kararının ilanı ile iş bu grev prosedürünün ikmal etmeye Karadeniz Ereğli Şubemiz Yetkili kılınmıştır. Yönetim kurulumuz, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun ilgili maddesinde yer alan hükümlere uygun olarak grevin başlama tarihini bilahare bildirecektir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ünal Savaş :

JAPON FİRMALARINDA ÇALIŞANLARIN GREV ANLAYIŞI...!!! İnsan kaynağının yaratıcı potansiyelinin, üstünlük için tükenmez bir zenginlik kaynağı olduğunu ilk anlayan ve yönetsel yaklaşıma yansıtanlar, Japon işletmeleri olmuştur. Japon yönetim felsefesinin temelinde “BİR İŞİ EN İYİ O İŞİ YAPAN BİLİR” fikri vardır. 1960’larda oluşturulan kalite çemberleri ve benzeri öneri geliştirme gurupları, Japon şirketlerini yaratıcı beyin fırtınası yönteminin mucizevî sonuçları ile karşı karşıya bırakmıştır. GREVDEKİ BİR JAPON FİRMASINDA ÇALIŞANLAR, GÜNLÜK İŞLERİNE DEVAM ETMEKTE, YALNIZCA DÜŞÜNME, ÖNERİ GELİŞTİRME VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALMAKTADIRLAR. BU GREVLER, JAPON FİRMALARI İÇİN YARATICILIK YARIŞINDA GERİ KALMA TEHDİDİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. ACIMASIZ BİR REKABETİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA, ŞİRKETİMİZİN REKABET GÜCÜNÜ VE KURUMSAL PERFORMANSINI SEKTÖRÜMÜZE YÖN VEREN VE OYUNUN KURALLARINI BELİRLEYEN KÜRESEL ÇELİK ŞİRKETLERİ SEVİYESİNE ÇIKARMADA EN ÖNEMLİ BELİRLEYİCİ GÜÇ OLAN ENTELEKTÜEL SERMAYEMİZE SAHİP ÇIKARAK; EMEĞİNİN VE ALINTERİNİN KARŞILIĞINI GREVE GİTMEDEN VEREBİLMEK VE ALABİLMEK DİLEKLERİMLE… SAYGILARIMLA “FESTİVALE (KARNAVALA) HAYIR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK, EREĞLİ'Yİ TÜKETMEKTİR.” “BUGÜNÜN İSRAFI YARININ KITLIĞIDIR.” Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü Ünal SAVAŞ – Erdemir retired, Quality volunteer “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.