“GREV KARARINI BİR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRİN”

Tarih: 2013-07-23 18:39:00

Ereğli Belediyesi’nin bağımsız meclis üyeleri Halil Bozkuş, Hasan Pınarcık, Aydın Karadağ, Fevzi Ekşi, Necat Bakan, Abdülkadir Sözer, Erdemir çalışanlarının haklarının alın terinin kurumadan verilmesi gerektiğini açıkladılar.   Bağımsız Meclis Üyele

Ereğli Belediyesi’nin bağımsız meclis üyeleri Halil Bozkuş, Hasan Pınarcık, Aydın Karadağ, Fevzi Ekşi, Necat Bakan, Abdülkadir Sözer, Erdemir çalışanlarının haklarının alın terinin kurumadan verilmesi gerektiğini açıkladılar.

 

Bağımsız Meclis Üyeleri,  Türkiye’nin göz bebeği olan kuruluşların başında gelen Erdemir’in, bugün adının grev kararı alınması ile duyulmasının talihsiz olduğunu vurgulandı. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

“HER ZAMAN ÖRNEK GÖSTERİLDİ”

Erdemir olarak adını dünyaya altın harflerle yazdıran, ülkemizin her zaman parlayan yıldızı olan bu güzide kuruluşun ülke ekonomisine her zaman beklenenden fazla katma değeri olmuştur. Çalışanları ve yöneticileri ile bir bütün olan ERDEMİR personeli her zaman görevlerini en üst performansta yerine getirmiş, diğer kuruluşlar tarafından da her zaman örnek gösterilmiştir. Türk Metal Sendikası ile Erdemir adına Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının (MES) sürdürmüş olduğu 24. dönem Toplu İş Sözleşmesi 2013 yılı Mayıs ayında uyuşmazlık zaptı tutularak nihayetlendirilmişti. Bugün gelinen noktada 02 Ağustos 2013 tarihinde grev kararının alınmış olması çalışanlar arasında hiç de arzu etmedikleri, beklemedikleri, hak etmedikleri bir süreç yaşamaları üzüntü vericidir.

 

“YÜZDE 35 ÖRNEK BİR FEDAKARLIKTIR”

Erdemir çalışanları, çalıştıkları kurumun zaman zaman içinde düştüğü ekonomik şartlarda, olumsuzluk oluştuğunda üzerlerine düşen her türlü fedakarlığı yaparak kuruma olan bağlılığını göstermişlerdir. Erdemir çalışanlarının geçmiş dönemde maaşlarında % 35 gibi büyük bir kısmını geri iade etmeleri  Türkiye de örnek gösterilecek bir fedakarlıktır. Ancak bugün yaşananlar, çalışanların geçmişte yaptıkları fedakarlıkla göstermiş oldukları iyi niyetin karşılığı bu olmamalı dedirtmektedir. Kaldı ki, çalışanların aldıkları ücret Türkiye şartlarında geçinilmesi oldukça zor olan bir ücrettir. Çalışanlarının kazançlarının az olduğu, toplu sözleşmeden doğan haklarının, günün ekonomik şartlarına bağlı olarak, reel enflasyon gerçeklerini de göz önünde bulundurarak GREV kararı uygulaması beklenmeden sözleşmenin masada bitirilmesinde yarar görüyoruz.

 

“MASADA TAMAMLANSIN”

Gerek çalışanlar, gerekse ülke ekonomisi yönünden Grev tarafların yararına değildir. Bütün bunların yanında uygulanacak olan GREV kararının Kdz.Ereğli ekonomisinin var olan kriz ortamını daha da derinleştireceği , kalıcı zararlara yol açacağı inancındayız. Erdemir yönetiminin kalan bu sayılı gün süresinde (02.07.2013) Türk Metal Sendikası yetkilerini toplantıya davet edip Toplu iş sözleşmesinin MASADA TAMAMLANMASINI arzu ediyoruz. Bizler Kdz.Ereğli Belediyesinin Bağımsız Meclis Üyeleri ERDEMİR çalışanlarının emeklerini alın teri kurumadan zamanında verilmesinin daha doğru olacağını, EMEĞE SAYGI ilkesinin bu yönüyle de hayat bulacağı düşüncesindeyiz. Bu duygu ve düşünceler ile başta Erdemir yöneticilerine ve T.Metal Sendikası yetkililerine grev kararını bir kez daha gözden geçirmelerini öneriyoruz.  Bu vesile ile Erdemir çalışanlarına saygılarımızı sevgilerimizi sunuyor. Kdz. Ereğli halkıyla beraber ayrılmaz bir bütün olduğumuzun bilinmesinde yarar görüyoruz”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Erdemirden Oktay :

Bağımsız meclis üyelerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.