GÜVEN ENDEKSİ AZALDI

Tarih: 2014-10-30 14:01:00

Tüketici güven endeksinin yüzde 4,9 oranında azalış gösterdiği açıklandı.   Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurum tarafından hazırlanan Tüketici Güven Endeksi Ekim 2014 sonuçlarını açıkladı. Kurumdan yapılan yazılı açıklama şu

Tüketici güven endeksinin yüzde 4,9 oranında azalış gösterdiği açıklandı.

 


Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurum tarafından hazırlanan Tüketici Güven Endeksi Ekim 2014 sonuçlarını açıkladı. Kurumdan yapılan yazılı açıklama şu şekilde: Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %4,9 oranında azaldı; Eylül ayında 74 olan endeks, Ekim ayında 70,3 değerine düştü. Genel ekonomik durum beklentisi %10,5 azaldı. Eylül ayında 102,1 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %10,5 oranında azalarak, Ekim ayında 91,3 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir. İşsiz sayısı beklentisi %6,3 azaldı. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %6,3 oranında azalarak, Ekim ayında 73,7 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı. Hanenin maddi durum beklentisi %1,1 azaldı. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,1 oranında azaldı. Eylül ayında 91,2 olan endeks değeri Ekim ayında 90,2 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı. Tasarruf etme ihtimali %9,4 arttı. Tasarruf etme ihtimali endeksi %9,4 oranında arttı. Eylül ayında 23,9 olan endeks, Ekim ayında 26,1 değerine yükseldi. Bu yükselme, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.