GÜVEN ENDEKSİ PERAKENDE DE DÜŞTÜ

Tarih: 2015-02-24 09:54:50

  Türkiye’de mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet ve inşaat sektörlerinde artarken, perakende ticaret sektöründe azaldı.   Türkiye İstatistik Kurumu Sektörel Güvenlik Endeksleri Şubat 2015 sonuçlarını açıkladı buna göre mevsim et

 

Türkiye’de mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet ve inşaat sektörlerinde artarken, perakende ticaret sektöründe azaldı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu Sektörel Güvenlik Endeksleri Şubat 2015 sonuçlarını açıkladı buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %0,9 arttı. Konuya ilişkin Kurumun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde: Ocak ayında 101,04 olan hizmet sektörü güven endeksi, Şubat ayında 101,94 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi ise değişmedi.

 

ŞUBAT AYINDA DÜŞTÜ
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %1,6 ve hizmetlere olan talep endeksi %1,2 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,8 azaldı. Ocak ayında 104,35 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Şubat ayında 103,53 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. 
Son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı. 

 

3 AYLIK SÜREDE ARTIŞ BEKLENİYOR
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi %4,9 azalırken, iş hacmi-satışlar endeksi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi sırasıyla %1 ve %1,5 arttı. 
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %2,9 arttı. Bir önceki ayda; 82,56 olan inşaat sektörü güven endeksi, Şubat ayında 84,98 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %0,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %4,7 arttı.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.