GÜZEL SANATLAR'DA NELER OLUYOR?

Tarih: 2012-10-02 00:00:00

Kdz. Ereğli Eğitim Sen Temsilciliği, ilçede bulunan Güzel Sanatlar Lisesi'nin adını son zamanlarda yasakçı uygulamalar ile duyurduğunu belirtti. 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında Güzel Sanatlar Lisesi Okul Müdürü Berat Cıbır tarafından kız öğrencilerin

Kdz. Ereğli Eğitim Sen Temsilciliği, ilçede bulunan Güzel Sanatlar Lisesi'nin adını son zamanlarda yasakçı uygulamalar ile duyurduğunu belirtti.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılında Güzel Sanatlar Lisesi Okul Müdürü Berat Cıbır tarafından kız öğrencilerine yönelik etek giyme yasağının uygulandığını belirten Eğitim Sen, bu kararı almaktaki amaçları ve etkenleri sordu.

Kdz. Ereğli Eğitim Sen Temsilciliğinin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

Ne yazık ki İlçemizde bulunan Güzel Sanatlar Lisesi adını son zamanlarda güzel olmayan yasakçı uygulamalar ile duyurmaktadır.

Ülkemizde lise ve dengi okullarda öğrencilerin nasıl giyinecekleri Milli Eğitim Bakanlığı Kılık – Kıyafet Yönetmeliği ile hem kız öğrenciler hem de erkek öğrenciler için belirlenmiştir. Kılık – Kıyafet Yönetmeliğinde kız öğrencilerin etek giyemeyeceği gibi bir yasak bulunmamakla birlikte, özellikle son dönemlerde de bakanlık öğrenci kılık kıyafetlerine yönelik olarak öğrencilerin kıyafetlerine çok fazla karışılmaması gerektiğini de belirtmiştir.

Fakat adı Güzel Sanatlar Lisesi olan ve adını daha çok ilçemizde konserlerle, resim sergileriyle kısaca sanatsal çalışmalarla duyurmasını beklediğimiz okulumuz 2012- 2013 Eğitim ve öğretim yılında okul müdürünün uygulamaya koyduğu yasakçı bir karar ile duyurmuştur. Bu yasak ile okuldaki kız öğrencilerin etek giymesi engellenmiştir.  2001-2002 eğitim öğretim yılında açılan okulda, 2012-2013 eğitim öğretim yılına kadar giyilen etek ne oldu da yeni öğretim yılına başlarken yasaklandı. O halde biz bunun arkasında bir art niyet ve zihniyet meselesi olduğunu düşünüyor ve bu uygulamanın özellikle adı Güzel Sanatlar Lisesi olan okulumuza hiç yakışmadığını düşünüyoruz.   

Biz, Kdz. Ereğli Eğitim Sen olarak okul müdürü Sayın Berat Cıbır`ın bu kararı almaktaki amacını ve bu kararı alırken neyin ve nelerin etken olduğunu kendisine soruyor ve aşağıdaki sorulara yanıt vererek bu konuda bizleri ve kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz.

Bu almış olduğunuz yasaklama kararı siyasal düşüncenizle örtüşüyor mu?

Bu yasaklama kararı ile öğrencilerimizi ve ailelerini incittiğinizi düşünüyor musunuz?

Bu karar ile görev ve yetkiniz olmadığı halde kız öğrencilerin namus bekçiliğini mi yapmak istediniz?

Bir sonraki yasağınız okula başörtüsüz girilemeyeceğine yönelik olacak mı?

Yasak ve baskıların olduğu bir yerde sanatsal çalışmalar yapılabilinir mi?

Namus kavramı etek ile pantolon arasına sıkıştırılabilecek kadar basit ve önemsiz bir kavram mıdır?

Kız öğrencilerin etek giyiyor olmaları ya da toplumda bayanların etek giyiyor olmaları sizin için ne anlama gelmektedir?

Buradan Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`ne sesleniyor ve bu ayıplı uygulamaya daha fazla göz yumulmadan bir an önce son verilmelidir. Çünkü okullarımız kişilerin siyasal düşüncelerine göre kararlar alıp uygulamaya konulan yerler olmamalıdır. Ayrıca okulumuz adıyla değil uygulamalarıyla Güzel Sanatlar Llisesi olmalıdır.

 

Kdz. Ereğli İlçe Eğitim Sen Şube Temsilcisi İbrahim Koç

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

sinem :

Berat Cıbırın nasıl bir kapasiteye neye mensup bu hareketi gdide österdiğini çok iyi bilenler var aslında işin aslı bir pantolon veya etek problemi değil bu sayın cıbır rahat sizin nerenize battı da şimdi de agsl öğrencilerine mi odaklANDınız. yaprığınız işlerin ne denli gerçekleştiğini de siz de iyi biliyorsunuz ki siz bu okula atanacak müdür değilsiniz normalinde bir güzel sanatlar lisesinde sizin yeriniz olması kadar saçmalığın daniskasıdır bu. Vaziyet ortada sizler birilerinin gücünün almışsınız sırtınız yere gelmez misali iş koşturup durun ama şunu iyi bilmenizi isterim ki sizin gibi zihniyeti olan çoğu insan var ve yapılan yorumlarda destekli geldiğiniz yere itham ederrek lütfen o güzelim okulu terk ediniz

derya :

berat bey zaten bu potansiyelde bir adamdıı.. karımı çocuğumu denize yollamam herkes bakar dıyıp sonra siz bakıyor musunuz diyince tum erkekler bakar bende bakarım dıyen adamdı mudurumuz.. kendı çıkarları doğrultusunda okulu yonetıyor evet okula guzel şeyler yapmıs olabilir fakat hiç birini kendı parasıyla yapmadı zaten bu onun görevii ! eğer okula bazı yardımlar da geliyorsa bu onun iyi bir insan olmasından değil cemahetlerle ortak işbirliğindendir.. öğrenciler kalmaya abilere ablalara yollayın bir mudurun eğitimciliği ve idareciliği tartısılır !!!!!!

YASAK ! :

Berat Beyin okula getirdiği yenilikleri görmezden gelmek çok büyük haksızlık olur.Berat Bey okulumuza BİREYSEL,BAHAR,GELENEKSEL vs.konserlerin yapılmaması geleneğini getirmiştir.Böylelikle Güzel sanatlar Lisesi Berat beyin teşrifleriyle konser kavramını unutmaya başlamıştır.. ! Yasakcı zihniyet okul dışında bulunan insanların anlayabileceği bir kavram değildir.İşini seven sanatçılar olup acı gerçeği görmek gerekiyor.YASAKCI ZİHNİYETE HAYIR !

Bakınız ! :

Sanatçıların ortaya sanat çıkarmak amacı güderek bulunduğu bu ortamda böylesine basit,gereksiz,lüzumsuz konuların ortaya çıkarılmasını tek kelimeyle kınıyorum.Bizlerin böyle şeylerle uğraşacak zamanı yok BIRAKIN SANATIMIZI YAPALIM !.BIRAKIN GELENEK HALİNE GELMİŞ KONSERLERİMİZİ YAPMAYI BECERELİM BUNLARDAN Bİ HABER HERKES..YASAKCI ZİHNİYET DİYE ADLANDIRILMASI GEREKEN SON KONU ETEKTİR ÇOK DAHA FAZLASI VAR !

cevaptır ( Selo ) :

Artık katıla katıla gülüyorum :) Ulusal basın bile bu haberin takipçisiyken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bile olayın vehameti üzerinde dururken sen hala tutmuş bana forma üzerinden dem vuruyor ve karacahil diyorsun. Söyleyecek şey çok ama gerek yok. (Okulca seçilen bir renkte vücut hatlarını belli etmiyecek şekilde, yırtmaçsız, kolsuz ve diz kapağını örtecek boyda bir forma giyerler.) Doğrusu ben hiç yırtmaçlı pantolon görmedim :) He ama sen Cemil İpekçi ile ya da Cengiz Abazoğlu´yla çalışmış ve böyle bir kreasyon üretmişsen diyecek bir şey yok tabi :) Cahilliğime ver :) Biliyorum çok profesyonel bir cevap olmadı ama bir gerçek var ki yasakçı zihniyet almış başını gidiyor. Siz de Eğitim sen adını duydunuz mu nereden ve nasıl vursak diye oturup kara kara düşünüyorsunuz.

zülfü :

kardeşim sinir oluyorum böyle saçma sapan haberler yapmayın böyle koftien haber yapmayın biraz ciddiyet sadece biraz ciddiyet

ismi lazım değil :

bir gazete bir olayı ancak bu kadar büyütebilir yav siz haber yapmayı bilmiyorsunuz kardeşim memlekette neler oluyor siz neyle uğraşıyorsunuz çarpıtarak haber yapacağınıza biraz işinizi yapmayı denemeye ne dersiniz

selo adlı şahsa cevap :

asıl senin yaptığın yorumlara gülerler.muhtemelen sen ve senin gibilerin haberidir bu haber.ancak cahilliğin o kadar diz boyuki yönetmelikte etek ibareside yok karacahil.forma ibaresi var.ilk önce öğren sonra gel öyle yorum yap acemi.zaten eğitim senlilerin işi bilmeden atıp tutmaktır.siz doğudaki işlerinizle ilgilenin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.