HAFTA KUTLANIYOR AMA!..

Tarih: 2014-02-27 17:44:00

Vergi Haftasının kutlandığını belirten Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, “Devlet hazinesini parayla doldurma görevini yürüten fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesi mümkün değ

Vergi Haftasının kutlandığını belirten Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, “Devlet hazinesini parayla doldurma görevini yürüten fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.

 

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, vergi politikaları oluşturulurken vergi çalışanlarının öneri ve tekliflerinin alınmadığını, Maliye’de örgütlü sendika ve sivil toplum kuruluşlarının da yok sayıldığını açıkladı. Gece gündüz hafta sonu demeden bayram tatillerinde dahi çalışan memurların sorunlarının çözümünü isteyen Bacıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

PERSONEL YETERSİZLİĞİ

“24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Vergi Haftası kutlanmaktadır. Maliye Bakanlığı 2005 yılında yeni bir yapılanmaya gitmiştir. Fakat bu yeni yapılanma bırakın yenilikler getirmeyi eskiye nazaran bir gerilemeye sebep olmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra yapılan yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler kurumun yapısında telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açmış ve personelin moral motivasyonunu ciddi anlamda zedelemiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nda personel yetersizliği dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorundadır. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır.

 

ÇALIŞANLARI İLE BARIŞMALI

Kanunları uygulayan, verginin tahakkuk ve tahsilatını gerçekleştiren yani, devlet bütçesinin her kademesinde katkı sağlayan, bu işin asıl yükünü çeken çalışanların sorunları çözüme kavuşmadığı gibi, gün geçtikçe sorunlar yumak halini almıştır. Çalışanlar mutsuz, moral ve motivasyonları yok denecek kadar azalmış ve çalışma barışı bozulmuştur. Bilgi birikimi ve her türlü donanıma sahip olan Maliye ve Gelir İdaresi çalışanları bütün olumsuz şartlara rağmen vatandaşa hizmetin en iyisini vermeye çalışmaktadır. Maliye Bakanlığı sürekli olarak, vatandaşlar için vergi ve varlık barışı politikaları uygulamaktadır, Bakanlıktan kendi çalışanlarıyla da bir an önce barışmasını beklemekteyiz.

 

ADALETSİZLİK GİDERİLMELİ

Kurumda aynı işi yapanlar arasında ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği devam etmektedir. Bu adaletsizliklerin giderilmesi için; Vergi haftasında çalışanlara asgari ücret tutarında  ikramiye ödenmesi, Ek ödemeler emekli keseneğine dahil edilerek emekliliğe yansıtılması, emeklilik ikramiyesi hesaplamasında 30 yıl sınırı kaldırılması, çalışanların çalıştıkları sure ile orantılı olarak emekli ikramiyesi alması sağlanması, 657 sayılı kanunda mali hizmetler sınıfının oluşturulması, Maliye ve Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde personel sayısının yetersizliği nedeniyle merkez ve taşrada genel idari hizmetler sınıfının görevini yerine getiren engelli ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele bir defaya mahsus olmak üzere genel idare ve teknik hizmetler sınıfına atanma hakkı verilmeli, denetim, yoklama icra ve tahsildarlık görevlerini ifa eden personelin ulaşım, yemek ve güvenliklerine ilişkin yaşadığı aksaklıkların giderilmesi, aynı iş yerinde aynı işi yapan çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi, Gelir ve Defterdarlık uzmanlığı sınavlarına müracaatta, halen çalışan personel için aranan KPSS şartı ve uzmanlık sınavlarına girişlerdeki, sınırlamaların kaldırılarak sürekli hale getirilmesi, ve tüm çalışanlara uzman yardımcılığı kadrosunun verilmesi, Personelin yer değiştirmeye ilişkin atama taleplerine kıstas getirilerek boş kadroların bulunduğu birimlerin ve illerin internet ortamından duyurulması, Genel idari Hizmetler sınıfına dâhil koruma ve güvenlik görevlisi ile şoförlerin talepleri halinde V.H.K.İ. kadrolarına atanması, Personelin görev tanımlarının yeniden yapılması,

 

FAZLA ÇALIŞMA UYGULAMASI

Engelli, teknisyen yardımcısı, yardımcı hizmetliler sınıfı ve diğer personel için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ivedilikle açılması, 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan  Fazla çalışma uygulamasının yeniden başlatılması, resmi ve dini bayramlarda ve idari izinlerde çalışan personele fazla çalışma ücreti ödenmesi, kurum çalışanlarının görevi dışında çalıştırılmaması, Maliye Bakanlığına bağlı birimlerde açılacak görevde yükselme ve özel sınavlara tüm personelin birim farkı gözetilmeksizin katılabilmesinin sağlanması, Kamudaki uzmanların özlük haklarının eşitlenmesi konusunda yapılan düzenlemeye Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm uzmanlar dahil edilerek merkez taşra ayrımına son verilmesi, 4/C’li olarak istihdam edilen personelin kadroya geçirilmesi, Yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin (teknisyen yardımcısı, aşçı, bekçi, kaloriferci vb.) belirlenecek kriterler çerçevesinde memuriyet kadrolarına atanması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. maddesi gereğince çalışanlara verilen yol izinlerinin maliye çalışanları içinde diğer kamu kurumlarında uygulandığı gibi uygulanması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. maddesi kapsamında verilen disiplin cezalarına sicil affı getirilmesi, Genel idari Hizmetler sınıfına dahil koruma ve güvenlik görevlisi ile şoförlerin talepleri halinde V.H.K.İ. kadrolarına atanması,

 

SON YÖNETMELİKLER

657 sayılı kanunda belirtilen çalışma sürelerine riayet edilmesi, çalışma sürelerinin aşılması halinde izin verilmesi Kamu kurumlarında ki son yönetmelikler dikkate alınarak, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi personeline belirlenecek kriterlere Müfettiş Yardımcılığı hakkının verilmesi, Çalışanlara (yardımcı hizmetli, güvenlik görevlisi, şoför, veznadar, memur, icra memuru, V.H.K.İ , şef, uzman, müdür yardımcısı, vergi dairesi müdürü, vb.) ödenen özel hizmet tazminatların aynı  orana yükseltilmesi, maaşı oluşturan tüm kalemlerin emekli keseneğine yansıtılması, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarına servis hizmeti verilmesi, hizmet verilemeyen yerlerde çalışanlara bedelinin ödenmesi, Gelir Uzmanlarına  ve Müdür Yardımcılarına belirlenecek kriterlere göre vergi incelemesi ve denetim yetkisi verilmesi,

 

MÜKELLEF VE PERSONEL KARŞI KARŞIYA GELMEKTE

Görevlendirmelerde Vergi Daireleri Vergi Daireleri Kuruluş ve Görev Yönetmeliği hükümlerine  titizlikle uyulması, Personele verilen giyim yardımlarının günün şartlarına göre, yeniden belirlenerek daha kaliteli hale getirilmesi, Fiziki imkanları ve tefrişatı itibariyle sorunları olan dairelerin sorunlarının giderilmesi, Yardımcı Hizmetler sınıfına dahil kadro unvanlarında görev yapan personele ek gösterge verilmesi, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlık merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarının çocuklarına kreş imkanı sağlanması, Lise ve ön lisans mezunlarına da uzmanlığa girme hakkının verilmesini, çalışanlar adına vergi haftasında talep ediyoruz. Vergi politikaları oluşturulurken, vergi çalışanlarının öneri ve teklifleri alınmamaktadır. Maliye'de örgütlü Sendika ve Sivil Toplum Kuruluşları yok sayılmaktadır. Maliye çalışanları af uygulamalarının başlatıldığı süreçte, adeta köle muamelesine tabi tutularak, mesai mefhumu tanınmadan çalıştırılmaktadır. Kurum çalışanlarının ağır iş temposuna, vergi aflarıyla gelen yeni bir iş yükü binmekte, personel mükelleflerle karşı karşıya gelmektedir. Vergi Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenlenmekte, fakat bu etkinliklerde Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi çalışanlarının sorunlarına değinilmemektedir. Gece-gündüz, hafta sonu demeden bayram tatillerinde dahi çalışarak Devlet hazinesini parayla doldurma görevini yürüten fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesi mümkün değildir”


(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.