"HALKIMIZ ÇEKİNMEDEN DENİZE GİREBİLİR"

Tarih: 2009-07-01 00:00:00

Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, Kapuz Plajı'nda yapılan son ölçümlerde denizde kirlilik oranının yok denecek kadar az çıktığını açıklayarak, "Vatandaşlarımız Kapuz Plajı'nda çekinmeden denize girebilirler" dedi.Başkan Eşref, konuya ilişkin yaptığ

Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, Kapuz Plajı'nda yapılan son ölçümlerde denizde kirlilik oranının yok denecek kadar az çıktığını açıklayarak, "Vatandaşlarımız Kapuz Plajı'nda çekinmeden denize girebilirler" dedi.
Başkan Eşref, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Zonguldak'ın bir sahil kenti olduğunu, ancak Zonguldaklı'nın bunu bir türlü hissedemediğini ifade ederek şunları söyledi;
"Biz Zonguldak halkına bir sahil kentinde yaşadıklarını hissettirmek istiyoruz. Bütün çabamız bu yönde. Belediye Başkanlığı görevi yaptığım 1996-2004 yılları arasında Kapuz Plajı ile Uzunkum'a 300 metre, Deniz Kulübü'ne ise 200 metre uzunluğunda derin deşarj yaptırmıştık. Ancak zaman içerisinde bu derin deşarj sisteminin tahrip olduğunu tespit ettik. Şu anda bakım ve onarımları yapılmış durumda. Kamuoyunun da bildiği gibi bir süre önce Kapuz Plajı'nda yapılan ölçümlerde deniz suyu kirli çıkmıştı. Ancak 3 Haziran'da yapılan bu ölçümlerde plajdaki bakım çalışmaları devam ettiğinden arıtma da çalışmıyordu. Yani plaj resmi olarak faaliyette değildi. O dönemde devam eden çalışmalarla Bağlık'tan gelen evsel atıklar ile plajın kanalizasyon giderleri arıtmaya bağlanmak suretiyle Kapuz Plajı resmi olarak açılmış oldu. Devamında yapılan ölçümlerde ise deniz suyundaki koliform oranının 7 bin 500'den 98'e düştüğü tespit edildi. Yani şu anda kirlilik oranı yok denebilecek kadar düşük bir seviyede.
Tüm isteğimiz ve çabamız, kentimizin tüm denizlerinin, derelerinin, limanının temiz olması. Bunun için de 1998'de attığımız adımlarla bugüne kadar gelen Zonguldak Kanalizasyon Projesi'nin çalışmalarına da önümüzdeki günlerde başlanacak.
Zonguldak için hem bir ekonomik girdi, hem de istihdam kaynağı olacak bu projenin başlangıcı kadar sonucunu da görmüş olmaktan mutluluk duyuyorum."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.