"HALKIN VE DEĞİŞİMİN PARTİSİ"

Tarih: 2009-09-10 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kuruluşunun 86'ncı yıldönümü, Türkiye genelinde olduğu gibi, Zonguldak'ta da törenlerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında ilk tören dün Zonguldak Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'nda yapıldı. Törene, CHP İL Sekrete

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kuruluşunun 86'ncı yıldönümü, Türkiye genelinde olduğu gibi, Zonguldak'ta da törenlerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında ilk tören dün Zonguldak Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'nda yapıldı. Törene, CHP İL Sekreteri Cevat İzmirlioğlu, Merkez İlçe Başkanı İlker Özübek, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ile partililer katıldı. CHP Zonguldak İl Sekreteri Cevat İzmirlioğlu'nun Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün önemine ilişkin bir konuşma yapan CHP İl Sekreteri Cevat İzmirlioğlu, CHP'nin tarihinden bahsetti. İzmirlioğlu, konuşmasında şunları söyledi; "Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'de kuruldu. Kurtuluş Savaşı'nı örgütleyen ve yürüten 'Anadolu ve Rumeli Müdafaa-Hukuk Cemiyeti'nin devamıdır. Başlangıçta 'Halk Fırkası' adını alan parti, 1924 yılında 'Cumhuriyet Halk Fırkası', 1935 yılında da 'Cumhuriyet Halk Fırkası' ,1935 yılında da 'Cumhuriyet Halk Partisi' oldu. 1927 yılında 'Cumhuriyetçilik' , 'Halkçılık', 'Milliyetçilik' , 'Laiklik' CHP'nin dört temel ilkesi olarak benimsendi. CHP'nin tarihi Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihiyle özdeştir. CHP'nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk'ün önderliğinde bağımsızlığını kazandı, Cumhuriyeti kurdu, saltanatı kaldırdı, hilafete son verdi ve ulusal birliği sağladı. Hukuk, eğitim ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği reformla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni biçimlendirdi. 1935 yılında daha önceki dört ilkeye 'Devletçilik' ve 'Devrimcilik' ilkeleri eklenerek ilkeler altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgeler. CHP, ulusal sanayinin ve ekonominin geliştirilmesine öncülük etti. 2.Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçiş sağlayarak öncü misyonunu sürdürdü. Bu dönemde parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel halk ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi verdi. 1960'lı yılların ortalarında CHP sola açılarak kendisini 'ortanın solu' olarak tanımladı. 1970'li yıllarda ideolojisini 'demokratik sol' kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla 'düzen değişikliği'ni hedefledi. Bu süreçte CHP , 'devlet partisi'nden 'halkın partisi'ne , 'düzen partisi'nden , 'değişimin partisi'ne dönüştü. Sosyalist enternasyonale katılan CHP, tarihsel geleneğini ve temellerini temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimsedi. Bu temel ilkelerin ışığında 'özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme' ilkeleri de CHP programında yer aldı."
"CUMHURİYETİN KURUCUSU
VE KORUYUCUSUYUZ"
"CHP, 12 Eylül 1980 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yönetime el koymasından sonra 16 Ekim 1981 tarih ve 2533 sayılı kanunla diğer siyasal partilerle birlikte kapatıldı. CHP'nin yeniden açılışı, askeri darbe sonrasında çok partili yaşama geçilmesinden yaklaşık dokuz yıl sonra, 9 Eylül 1992'de oldu. CHP'nin kapatıldığı dönemde, CHP geleneğinden gelen üç siyasal parti kuruldu: Halkçı Parti (HP), Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) ve Demokratik Sol Parti (DSP). HP ve SODEP, 1985 yılında birleşerek SHP adını aldı. CHP'nin yeniden açılmasından sonra, 1995 yılında iki parti (SHP-CHP) CHP çatısı altında bütünleşti. Tarihi kökleri Ulusal Kurtuluş Savaşımızdan gelen, ilkeleri 'Cumhuriyetçilik, Ulusçuluk, Devletçilik, Halkçılık, Laiklik, Devrimcilik' olan CHP, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu, koruyucu ve en köklü partisidir. Bu değerlere sahip olmanın sevincini ve coşkusunu yaşadığımız partimizin 86'ncı kuruluş yıldönümü hepimize kutlu olsun." CHP'liler daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'nci Cumhurbaşkanı ve CHP'nin 2'Nci Genel Başkanı İsmet İnönü'nün anıtına da çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundular. CHP İl Sekreteri İzmirlioğlu, burada CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal'ın partiye gönderdiği kutlama mesajını okudu.
CHP'liler, son olarak da Şehitler Anıtı'nda saygı duruşunda bulundular.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.