HAMMADDE EREĞLİ'DEN, ÜRETİM DÜZCE'DEN

Tarih: 2010-04-30 00:00:00

** Düzce'de kurulan Borcam'ın  hammaddesi Karadeniz Ereğli'den gönderilecek. ** Kdz. Ereğli'nin yalı boyu olarak bilinen güzergahındaki Alacaağzı'nda kurulan "Silis Kumu Ocağı ve Silis Kumu Hazırlama Tesisi" üretime geçme aşamasında. ** Yılda 300 bin to

** Düzce'de kurulan Borcam'ın  hammaddesi Karadeniz Ereğli'den gönderilecek.

** Kdz. Ereğli'nin yalı boyu olarak bilinen güzergahındaki Alacaağzı'nda kurulan "Silis Kumu Ocağı ve Silis Kumu Hazırlama Tesisi" üretime geçme aşamasında.

** Yılda 300 bin ton silis kumu üretecek olan Borcam, nakliyeyi de tırlar aracılığı ile yapacak. Kdz. Ereğli'nin teşvik kapsamında bulunmaması nedeniyle Düzce'ye kurulan fabrikada çalışacak binlerce işçi, Kdz. Ereğli'nin silis kumundan cam ve cam mamulleri üretecek.

Karadeniz Ereğli Türkiye'nin tek yassı mamul üreticisi Türkiye Taşkömürleri Kurumu ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarına sahip olmasına rağmen yan sanayisinin gelişebilmesinde bir türlü becerikli olamıyor.
Gerek taşkömürü ve gerekse de çelik ürünleri, başka kentlere götürülerek işlendikten sonra yeniden Karadeniz Ereğli'ye geri getirilip tüketiciye ulaştırılıyor. Taşkömürü ve demir çelik üretimindeki  avantajların nihai ürüne dönüştürülmesindeki bu yetersizlik kimi zaman bürokrasiye ve kimi zaman da müteşebbis ruhunun gelişmemesine takılmaya devam ediliyor.
Taşkömürü ve demir çelik ürünlerindeki bu yetersizlik ve beceriksizlik bu kez cam üretiminde de aynı kısır döngünün içinde kaldı. Zonguldak bölgesi resmi rakamlara göre de "167.000.000. ton muhtemel ve 206.753.000 ton mümkün " ifadesiyle kuvars kumu rezervi bulunduğuna dikkat çekerken, un, su ve şekerin bulunduğu kentte bu kez "usta" bulunamaması ise Karadeniz Ereğli'nin teşvik kapsamında olmamasına takılıyor.
Bu nedenle; Karadeniz Ereğli'nin Gökçeler Beldesi sınırları içinde bulunan Alacaağzı mevkisindeki kuvars kumunun değerlendirilmesi için Düzce'deki Borcam harekete geçti. Borcam,  Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Çevresel Etki Değerlendirilmesi ve Planlama Müdürlüğü'nden TTK sahalarındaki bu alanda silis kumu ocağı ve silis kumu hazırlamak isteğiyle; Eylül 2008'de başlanan ve  08.07.2009 tarihinde sona eren sürecin sonunda  ÇED raporunu aldı. Ve; Borcam, yılda 300 bin ton kuvars kumu üretecek olan bu tesisin yapımına hemen başladı. Cam, inşaat ve madencilik sektörlerinde faaliyette bulunan Okan Cam'ın bünyesindeki Borcam 7 milyon 100 bin Amerikan doları yatırımla bu tesisleri kurmak için çalışmalarını sürdürürken çok yakın bir zamanda da üretime geçmeyi hedefledi.
Zonguldak ve bölgesi, özellikle yer altı zenginlikleriyle dikkati çekerken, nihai ürün konusunda atılım yapamaması, göç alan emeğin başkentinin göç veren ve emekli kenti konumuna düşmesine abone yapıyor. Zonguldak'ın teşvik kapsamında olmaması da yatırımcıları bölgeden uzaklaştırıyor.

Gökçeler Beldesi ile eski Kdz. Ereğli Zonguldak karayolu üzerindeki Terzi Köyü arasında bulunan yoldan sapılarak ulaşılan Alacaağzı'na inerken ilk gözümüze çarpan ise "Borcam Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş Kdz. Ereğli-Alacaağzı Kuvars Kumu Üretim Tesisleri" yazılı tabela oluyor.

Tesislerde aynı güzergahtaki açık alandan ormandan kazılacak kuvars kumu üretimini sağlayacak ham madde, Borcam'ın tesislerinde işlenecek.

Fotoğraftaki tesisler, eleme ve ayıklama olarak projelendirilerek inşa ediliyor.

Borcam'ın silis kumu hazırlama tesislerinin Alacaağzı deniz kenarından görünüşü.

Borcam'ın tesislerinde eleme ve ayıklama bölümlerinde gereksinim duyulan su için, Alacaağzı deresinin denize döküldüğü alanda baraj yapımına da başlanmış. Deniz kıyısına çok yakın bir mesafede inşaatı devam eden barajda tutulan su, pompa aracılığı ile tesislere basılacak.

Kuvars kumu alınacak bölgedeki ormanlar kesim ekipleri tarafından temizleniyor. Kesilen ağaçlar yol boyunca istiflenmiş durumda.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

yeni nesil adına :

Dünya güzeli memleketimi b... etmek elinizden geleni yapın. Çoluğunuza çocuğunuza anlatırsınız artık , onlar da nasıl hayal eder bilmem oraları.

ereğliler üzgün :

bizim milletvekilleri oy alır.başka yerlere teşvik verir.bizim cocukları gurbete sürgün eder. sonra yine gelir oy ister. yazıklar olsun size size oy verenlere yazık. teşvik başka yere bizde sürünelim.oy beklersiniz.

Ereğlili :

Düzce'deki girişimciliği kutlamak lazım. İki deprem geçirmesine rağmen Düzce'nin gelişimi gerçekten taktire şayan. Düzce'de sanayinin gelişmesi Ağustos 1999 depreminden sonra Düzce'nin il olması ile başladı. Düzce çektiği sıkıntıların üstesinden gelmesini bildi. Bu kalkınma bir ekip işidir. Bu gelişmede katkısı olan herkesi taktir etmek gerekli. Dibe vurmadan yukarı çıkılamazmış sanırım Düzce bu örneğe çok iyi uyuyor. Düzce'nin kalkınması Düzce'nin gelişimi iyi etüt edilip, güçlü yönleri Ereğli için örnek alınmalı.

malesef ereğlili :

düzceli siyateçileri alınlarından öpmek lazım. adamlar düzceyi ikinci gebze yapma peşinde. bizimkiler ne yapıyor bi gözden geçirelim. Milyon dolarlık ereğli osb ye yatırım yapan pişman yatırımcıların haline gidin bi bakın. osb nin yollarına alt yapısını ulaşım kanallarına bi bakın.. bu adamların suçu ne ereğliye yatırım yapmakmı. düzceye yapsalardı bu yatırımları elde edecekleri teşvik avantajlarıyla ereğliye harcadıkları paranın yarısıyla oraya bu yatırımı kurarlardı. Bırak ereğliye teşviki adamların yolunu yapayan hükümetin vekilleri utanmadan geziyorlar. daha kötüsü aynı osb ye fazlı beyde yatırım yapıyor.demekki hiçbir yaptırımları yok ereğli için. kendisininde yatırımı olan yere hizmet getiremiyor. üç tane osb yatırımcısı ceplerinden para ödüyor yolları için. devlet yollarını yapmıyor. Utanın Utanın. Diplerindeki erdemirden malzemeyi yancı aracılardan alan yollları devlet tarafından yapılmayan ereğli yatırımcısının fotoğrafı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.