HAMSİ SEZONU BİTİYOR

Tarih: 2010-01-26 00:00:00

Balıkçılar, Karadeniz'de bu sezon hamsi avının 3 ayı aşkın sürdüğünü, bu süre içerisinde 500 bin ton dolayında hamsi avlandığını söylediler. Öte yandan hem hava muhalefeti, hem de az çıkması nedeniyle hamisinin kilo fiyatı 7.5 TL'ye kadar çıktı.Karadeniz'

Balıkçılar, Karadeniz'de bu sezon hamsi avının 3 ayı aşkın sürdüğünü, bu süre içerisinde 500 bin ton dolayında hamsi avlandığını söylediler. Öte yandan hem hava muhalefeti, hem de az çıkması nedeniyle hamisinin kilo fiyatı 7.5 TL'ye kadar çıktı.
Karadeniz'de hamsi avına Eylül ayı sonlarında başlandığını, Ekim ve Kasım aylarında yoğun bir şekilde sürdüğünü ifade eden balıkçı Ercan Düzer, "Karadeniz'de bu sezon hamsi avı 3 ayı aşkın sürdü. Bu süre içerisinde 500 bin ton dolayında hamsi avlandı. Bu miktar son 5 yılın en iyi rakamlarından biri" dedi.
Hamsi avında bereketli bir sezon yaşanmasına rağmen yeterince kazanç sağlayamadıklarını savunan Düzer, "Hamsi avı bol yapıldığı için dolayısıyla fiyatı da düştü.
Burada sadece vatandaşlarımız ucuz fiyattan yeme fırsatı buldu. Avlanan hamsinin ancak 200 bin tonu tüketildi, geriye kalan 300 bin tonu aşkın miktarı da balık unu ve yağ fabrikalarına 'yok' denecek fiyattan satıldı" diye konuştu.
Bu sezon İstanbul Boğazı'ndan Hopa'ya kadar her yerde hamsi avlandığını, avına erken başlandığı için sürülerin mevsiminden önce Gürcistan karasularına geçtiğini anlatan balıkçı Düzer, "Türkiye denizlerinde en çok avlanan balık hamsidir. Dolayısıyla vatandaşların balık ihtiyacının büyük bir bölümünü hamsi karşılıyor. Balıkçılarımız av ve avlanma konusunda daha duyarlı olmalı. Karadeniz'de hamsi avına görüldüğü zaman değil, 1 Aralık'ta başlanmalı. Bu yapılmış olsaydı, şu an Karadeniz'in her yerinde hamsi avlanıyor olurdu. Bundan 20-30 yıl öncesine kadar Karadeniz'de Mart ayı sonuna kadar hamsi avlanıyordu.
Hamsi sürüleri şimdi Gürcistan'da... Çünkü Gürcistan'da hamsi avına 15 Aralık'ta izin veriliyor. Bazı balıkçı takımlarımız Hopa'da avlanmaya çalışıyor. Bunlar bir gece av yapabilirlerse, 3 gece denizden boş dönüyor. Ana hamsi sürüleri Gürcistan karasularında" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.