HARÇ ZAMMINA TEPKİ

Tarih: 2009-08-04 00:00:00

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, YÖK'ün "cari hizmet maliyeti" adı altında yaptığı üniversite harç zamlarını eleştirdi. Uygulama ile YÖK ve AKP hükümetini eleştiren Orhan Yılmaz, şu görüşlere yer verdi: "YÜZDE 500'LERE VARAN Z

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, YÖK'ün "cari hizmet maliyeti" adı altında yaptığı üniversite harç zamlarını eleştirdi. Uygulama ile YÖK ve AKP hükümetini eleştiren Orhan Yılmaz, şu görüşlere yer verdi:

"YÜZDE 500'LERE
VARAN ZAMLAR"
"Bilindiği üzere YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim gören öğrencilerin harç ücretlerinin yükseltileceği yönünde açıklama yapmıştı. Yapılan açıklama, yükseköğretim öğrenci harçlarının yüzde 8 oranında arttırılacağı, ikinci öğretim öğrencilerinden alınacak öğrenci harçlarının da yüzde 50 oranında zamma tabi tutulacağı yönündeydi. Bu oranın 'cari hizmet maliyetleri'ndeki artış nedeniyle bazı ikinci öğretim programlarında yüzde 500'lere varacağı da dillendirilmekte. YÖK'ün bu öneriyi Milli Eğitim Bakanlığı'na sunduğu ve önerinin kısa süre içerisinde Bakanlar Kurulu'nda gündeme geleceği de biliniyor."

"KRİZ FIRSATA ÇEVRİLİYOR"
"Görünen odur ki YÖK, yaşanan ağır ekonomik krizin üniversite öğrencilerinin ve ailelerinin yaşamlarına etkide bulunmadığı varsayımından hareket etmekte ve hali hazırda üniversiteleri birer ticari işletmeye çeviren harç sistemiyle krizin faturasını geniş toplum kesimlerine kesmeyi sürdüreceğinin işaretlerini veriyor.
Yaşadığımız ekonomik krizin bir milyonun üzerinde kişinin işinden olmasına ve onların ailelerinin yaşam koşullarının daha da kötüleşmesine yol açtığı ortada. Bu koşullarda, her egemen kesim krizin bedelini yoksul halk çoğunluğuna ödetmenin yollarını aramakta, Başbakan Erdoğan'ın ifadesiyle 'krizi fırsata çevirme'nin önünü açıyor."

"ÜNİVERSİTEYİ ÜNİVERSİTE
YAPAN ÖĞRENCİDİR"
"Bu doğrultuda üniversite harç ücretlerine yapılan zammın, bir yandan üniversitelerdeki piyasalaşmayı pekiştireceğini, diğer yandan da harç ve eğitim masraflarını karşılayamayacak durumdaki yoksul öğrencilere giderek yükseköğretim kapısını kapatacağını belirtmek gerekiyor. Kaldı ki, AKP Hükümeti her fırsatta üniversite sayısını arttırmakla ve neredeyse her şehre en az bir üniversite açmakla övünmektedir. Üniversitenin eski fakülte binalarına asılan yeni 'tabela'larla kurulamayacağını herkes biliyor. Altyapı, yurt, derslik, laboratuar ve öğretim üyesi açıkları kapatılmadan açılan üniversitelerin iş üretmeyen sistemde 'diplomalı işsizler ordusu'na yeni neferler üreteceğini herkes biliyor. Ama bir nokta var ki o, üniversitenin en temel bileşenidir. Üniversiteyi üniversite yapan öğrencidir. Öğrenci olmadan üniversite de olmaz. Yeri geldiğinde 'kanunlar'ın verdiği yetkiye dayanarak üniversite giriş sınavı baraj puanlarını bir kalemde aşağıya çekip gerekçeyi de 'sonuçlara baktık, çok kişi barajı geçemeyecekti, kontenjanların çoğu boş kalacaktı' diyerek açıklayan YÖK-ÖSYM işbirliğinin, konu üniversite harçlarına geldiğinde aynı gayretkeşliği sergilememesinin nedenlerini sorgulamak ise kamuoyunun görevi."

"ENGEL YOK"
"Yükseköğretim kurumlarında cari hizmet ödeneklerinin, öğrenci başına olmak üzere belirleneceği, öğrenci başına düşen cari hizmet ödeneğinin öğrenim dallarının nitelikleri ve süreleri ile yükseköğretim kurumlarının özellikleri göz önünde tutularak Yükseköğretim Kurulu'nca farklı miktarlarda belirleneceği, bu miktarın her yıl Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek kısmının devletçe karşılanıp öğrenci adına ilgili yükseköğretim kurumu bütçesine ödenek olarak kaydolunacağı, geri kalan kısmının öğrenci tarafından ödeneceği öngörüldü. Yasanın anılan hükmü uyarınca, devletçe karşılanacak kısım cari hizmet maliyetlerinin yarısından az olamayacaktır. Dolayısıyla cari hizmet maliyetlerinin, örneğin yüzde 99'unun devletçe karşılanmasını önünde hiçbir engel bulunmuyor. Eğitim-Sen olarak, yasanın verdiği bu yetkiyi kullanarak 'cari hizmet maliyeti' olarak belirlenen harç bedelinin yüzde 99'unun devletçe karşılanması için hükümetten gerekli kararı almasını beklediğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. Eğitim-Sen, eğitimin en temel insan haklarından olduğu gerçeğinden hareketle, herkese eşit, parasız ve nitelikli eğitim hizmeti sunulabilmesi için öncelikle öğrenci harçlarının yükseltilmemesini, öğrencilerden harç alınması uygulamasından vazgeçilmesi amacıyla da yeni düzenleme yapılmasını talep etmekte ve harçlar üzerinden krizin bedelini ödemeye zorlanan yüz binlerce ailenin ve öğrencinin sesi olmayı sürdürme iradesini bir kere daha ilan ediyor."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.