HASTA HAKLARI ANLATILDI

Tarih: 2011-10-22 00:00:00

Devrek Devlet Hastanesi ve Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Devrek Belediyesi Nikah Salonu'nda Hasta Hakları konulu panel düzenlendi. Panele; Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Güne
Devrek Devlet Hastanesi ve Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Devrek Belediyesi Nikah Salonu'nda Hasta Hakları konulu panel düzenlendi. Panele; Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Güner, Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Şube Müdürü Mehmet Kaymakçı, Sağlık Müdür Yardımcısı Hasta Hakları İl Koordinatörü Dr. Emin Palancı, Devrek Devrek Hastanesi Hasta Hakları Sorumlusu Semra Budak, Devrek Devlet Hastanesi Müdürü Orhan Küçük, Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcısı Aytaç Korkmaz ve Sağlık-Sen Devrek İlçe Bakanı Zeki Mekikoğlu katıldı. Hasta Hakları panelinde konuşmacı olarak söz alan Devrek Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birim Sorumlusu Sema Budak; hizmetten genel olarak faydalanma, eşitlik içinde hizmete ulaşma, kuruluşu seçme ve değiştirme, personeli tanıma seçme ve değiştirme, bilgi edinme, mahremiyet, rıza ve izin, reddetme ve durdurma, dini vecibelerini yerine getirme, güvenlik, saygınlık görme, rahatlık, ziyaret, refakatçi bulundurma, müracaat şikayet ve dava hakkı ve sürekli hizmetler konusunda bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Şube Müdürü Mehmet Kaymakçı ise, hasta hakları uygulamaları, amaçlarımız, hasta hakları neler kazandırdı, teşkilat yapısı, haklarımızı nasıl aramalıyız? Hasta hakları kurulu, hasta hakları kültürü, eğitimler, hizmet içi eğitim alan personel, hasta hakları internet sitesi, görsel basın, yazılı basın, istatistikler ve iletişim konularında bilgiler verdi.Panelde son olarak söz alan Sağlık Müdür Yardımcısı Hasta Hakları İl Koordinatörü Dr. Emin Palancı, Zonguldak'ta insan hakları, haklarımız ihlal ediliyor mu? Ediliyorsa ne yapmalı? Hasta hakları birim kurulundan gelen karaların tasnifi konularında davetlilere bilgiler sundu. Program sonunda söz alan Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner. Hasta hakları konusunda toplumu ve vatandaşları bilgilendirmek, bu konudaki bilinç düzeyini yükseltmek ve aynı zamanda vatandaşlarımıza, insanımıza sağlık hizmetlerini sunacak olan sağlık çalışanlarından zihnini bu konuda duyarlı tutmak ve bir yerde onlarında bu hizmet alanındaki sorumluluğunu hatırlatma anlamında ve kamu çalışanlarının da bilinç düzeyini ve bu anlamda geliştirmeyi sağlayacak olan hasta hakları konusunda bir eğitim faaliyeti, panel planlayalım dedik. İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızdan uzman kişilerin destekleriyle davetli olduğumuz bu çalışmayı düzenledik. Sağlık Bakanlığınca hazırlanan 'Hasta Hakları Yönetmeliği' 1 Ağustos 1998 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sağlık hizmetlerinin insan onuruna yakışır bir şekilde sunulması, hastaların hak ihlaline uğradığında hukuki yolları fiilen kullanabilmesi için esas ve usuller belirlenmiştir. Bugün itibariyle bütün hastaneler ile ilçelerde Sağlık Grup Başkanlıkları, İl Merkezlerinde Sağlık Müdürlükleri bu konu ile ilgili hastaların başvurabilecekleri ve yasal hukuki, yolları kullanabilecekleri Hasta Hakları Kurumları mevcuttu dedi.
Panelden sonra konuşmacılara Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Devrek Bele-diye Başkanı Mustafa Semerci ve Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Güner tarafından günün anısına Devrek Bastonu hediye edildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.