HATTAT'DAN KANDİLLİ AÇIKLAMASI..

Tarih: 2014-08-15 18:40:00

Hattat Enerji ve Maden Ticaret  A.Ş. Kandilli Kömür İşletmesi, TTK Kandilli İşletmesi ihalesinde sözleşme ve şartnamede belirtilen rezervin yarısının dahi bulunmadığı, mahkeme kanalı ile yaptırılan bilir kişi incelemelerinde ve hatta bizzat TTK kurumunun

Hattat Enerji ve Maden Ticaret  A.Ş. Kandilli Kömür İşletmesi, TTK Kandilli İşletmesi ihalesinde sözleşme ve şartnamede belirtilen rezervin yarısının dahi bulunmadığı, mahkeme kanalı ile yaptırılan bilir kişi incelemelerinde ve hatta bizzat TTK kurumunun kendi bünyesinde yaptırdığı tetkik sonucu oluşturduğu raporda açıkça belirlendiğini açıkladı.

 

İhale ile kendilerine verilen bölgede işletmekte oldukları kuyularda ekonomik değer taşıyan çıkarılabilir kömür rezervi kalmadığı,  TTK 17 numaralı panoda yapılan üretimi herhangi bir teknik zorluluk olmamasına rağmen durdurduğu ve üretimi tamamen yapılamaz hale getirildiği belirtilen yazılı açıklamada, mağduriyetin emekçilere yansıtılmasından duyulan üzüntü vurgulandı.

 

Yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Halen ihale ile tarafımıza verilen bölgede işletmekte olduğumuz kuyularda, ekonomik değer taşıyan çıkarılabilir kömür rezervi kalmamıştır.  Ancak sözleşme ve şartnamede belirtilen alanın dışında,  kısmen üretimi yapılabilir kömür varlığı şirketimizce büyük maliyetler sonucu yaptırılan karotlu sondajlar ile saptanmış ise de, bu kömürün can ve mal emniyetini dikkate almak sureti ile 1950 yılında TTK'nın açtığı ocakta, galeri ve kuyuların yenilenmesi ve modernize edilerek, tahmin edilen rezerve ulaşılıp yer altındaki taş kömürün Türkiye'de ikinci bir büyük kazaya neden olmadan  emniyetli bir bir şekilde çıkarılabilmesi için  ek hazırlık süresine ihtiyaç bulunmaktadır.

 

Bu konuya ilişkin ek hazırlık süresi taleplerimiz TTK Genel Müdürlüğüne 04.06.2014, 04.07.2014. 04.08.2014 tarihli yazılarımızla iletilmiştir. Ayrıca 06.06.2014, 10.06.2014, 17.07.2014 ve 18.07.2014 tarihli yazılarımızla Kurumdan konu ile ilgili resmi görüşme talebinde bulunmamıza rağmen TTK Kurumu teknik toplantı talebimiz için randevu vermemiştir. Bu olumsuz durum GMİS genel başkanlığına bildirilmiştir.

 

Ayrıca TTK 17 numaralı panodan yapılan üretimi herhangi bir teknik zorunluluk olmamasına rağmen durdurmuş, üretimi tamamen yapılamaz hale getirmiştir.

 

Dört ayı aşan bir süredir üretim yapılmamasına rağmen TTK kurumunun neden olduğu sebepler ile çıkartılamayan kömürün rödövans bedeli ödemek zorunda bırakıldık. Keza TTK üretim yapılamadığını bilmesine rağmen eskalasyona bağlı artırımlı rödövans ödemelerini ısrarla talep etmektedir. Bu durumda şirketimiz dört aydır üretim yapamadığı için,  işçilerin bir kısmını işten çıkarmak zorunda kalmıştır. Şirketimiz işçilerine sadıktır. Üretim yapmamız için yeni bulunan alanda hazırlık çalışmaları için süre verilmemesi ve ısrarla rödövans talebinde bulunulmasının mağduriyetinin emekçilerimize yansıtılmasından büyük üzüntü duymaktayız”

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

hema :

hattat , sendıka ve kendını işveren temsılcısı sanan bazı sefler posta basları bır olmuş işçiyi kullanarak devlete kazık atmanın pesındeler yerın altı komur dolu ınsanlara değer vererek çıkartmak zorunuza gıdıyor sömürmek hoşlarına gıden devrımcı seflerde mudurlerıne ıyı görünmek ıcınn

hahaha :

süzmece yalan hepsi uretım yaptığın bacalar ıs guvenlıgıne uygun olmadığı ıcın kapatıldı sızın tek derdınız ben nasıl ıstersem oyle çıkartırım mılyonların canı yanmış babası kardesı olmuş hıcde onemı yok 10 tane madencı kardesımız sehıt oldu neden yasadıgın üzüntüyü hıc dıle getırmedın ama verdıgın tazmınatı her zaman dıle getırdın somurgecı iş adamlarına ölümmmm

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.