HAYALET GEMİ!..

Tarih: 2011-08-16 00:00:00

Zonguldak'ta, bir kuru yük gemisi limanda terk edildi. Gemide çalışan 11 personel maaşlarını alamayınca gemiyi terk etti. Ancak gemiyi terk etmek istemeyen son personeli 28 gün gemiyi bırakmadı. Son umutlar tükenince son personelde ağlayarak gemiden ayrıl

Zonguldak'ta, bir kuru yük gemisi limanda terk edildi. Gemide çalışan 11 personel maaşlarını alamayınca gemiyi terk etti. Ancak gemiyi terk etmek istemeyen son personeli 28 gün gemiyi bırakmadı. Son umutlar tükenince son personelde ağlayarak gemiden ayrılmak zorunda kaldı.
İstanbul'dan Ukrayna'ya giden Adnan Kaptan isimli 955 grosstonluk 66 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi, Zonguldak limanının dışında demirledi. Geminin armatörü ise iflas edince gemi limanda kaldı.
Gemide çalışan 11 personel maaşlarını alamayınca sıkıntı çekmeye başladı. Kendi aralarında karar alan 11 personel bir tekneye binerek gemiden ayrıldı. İsmi açıklanmayan M.Ö. adlı baş makinist için gemiden ayrılmak zor oldu. Hiçbir maaş almadan gemiyi 28 gün bekleyen şahsın bu süre zarfında saçı sakalı uzadı, yiyecek olarak ise peynir ve zeytin tüketti. Son ana kadar dayanan gemi adamı, başka bir gemiden iş teklifi gelince gemiyi terk etmek zorunda kaldı. Gemi sahibinin bir aylık süre istediği gemi hakkında Zonguldak Liman Başkanlığı tarafından işlemler başlatıldı.
Limanda demirli bulunan gemide ışıklar yanmadığı için geceleri adı hayalet gemi olarak kaldı. Zonguldak Limanı'nı işleten TTK Liman İşletmesi Müdürlüğü'ne limanın dışında sahipsiz bir gemi olduğu, bu konuda tedbirli olmaları söylendi. Kısa bir süre içerisinde Zonguldak Limanı'na çekilecek olan gemi için sahibi ile görüşmeler yaptığını ifade eden Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem, şöyle dedi: "Türk bayraklı Adnan Kaptan isimli kuruyük gemisi 06.07.2011 tarihinde Zonguldak Liman Başkanlığı demir sahası içerisinde demirleşir ve akabinde 11 adet gemi adamı alacaklarından ötürü gemiyi terk etmiştir. Gemide baş makinist olan 1 kişi kalmıştır. Ancak, o kişi de gemide 28 gün kalarak 07.08.2011 tarihinde gemiyi terk etmiştir."
Liman Başkanlığı tarafından gerekli yerlere tebligat yapıldığını belirten Görkem, şunları söyledi: "Geminin donatımına ulaşılmaya çalışılmaktadır. Ancak, gemi bu durum itibari ile risk teşkil ettiğinden TTK Liman işletmesi ile koordineli olarak en kısa zamanda liman içerisinde uygun bir yere alımı işlemi yapılacaktır. Ayrıca bir baş makinist gemiye geldi. Bu baş makinist 28 gün gemide kaldı. Bu süre sonunda gemiden ayrıldı. Böyle olunca gemi terk edilmiş bir vaziyet aldı. Bunun üzerine liman
başkanlığımız işlemlere başladı. Geminin donatanına tebligatlar çekildi."

SAHİPLENECEK KİMSE YOK
Geminin liman güvenliği için fazla tehlike teşkil etmediğini belirten Liman Başkanı Ali Görkem, sözlerini şöyle sürdürdü: "Güvenlik açısından çevre can ve mal güvenliği açısından gemiyi limanın içerisinde uygun bir yere alınma gereği oldu. Bu gereklilikle liman işletmecisi TTK ile görüşmeye başlanıldı. Kılavuz ve römorkörlük işletmeleri ile beraber 2- 3 gün içerisinde ticareti de engellemeyecek şekilde bir yere çekilecek. Gemiyi son terk eden kişi 28 gün kaldı. Gemiyi başka sahiplenecek kimse olmadığı için gemi de terk edilmiş bir vaziyet aldı"
İflas eden gemi sahibinin kısa sürede gemisini Zonguldak Limanı'ndan alacağı belirtildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.