HEMA KandİLLİ'DE İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Tarih: 2009-07-10 00:00:00

Hema Kandilli Kömür İşletmesi’nde çalışan maden işçileri, maaşlarının geciktirilmesi, 8 aylık yemek paralarının ödenmemesi ve 1 yılı aşkın zamandır ücretlerine zam yapılmaması nedeniyle 08.00-16.00 vardiyasında ocağa girmeyerek iş bıraktılar. Maaşlarının

Hema Kandilli Kömür İşletmesi’nde çalışan maden işçileri, maaşlarının geciktirilmesi, 8 aylık yemek paralarının ödenmemesi ve 1 yılı aşkın zamandır ücretlerine zam yapılmaması nedeniyle 08.00-16.00 vardiyasında ocağa girmeyerek iş bıraktılar.
 Maaşlarının geciktirilmesi nedeniyle elektrik, telefon, su faturaları, esnafa olan borçları, kredi kartı taksitleri gibi ödemelerini zamanında yapamadıkları ve mağduriyet yaşadıklarını belirten maden işçileri; ücretlerinin ödenmesi, 8 aydır verilmeyen yemek paralarının ödenmesi, ücretlerine zam yapılması gibi taleplerini işverene bildirerek ocağa girmediler. İşveren temsilcilerinin maaşların dün akşam için hesaplara yatırılacağını ve 12 Temmuz 2009 Pazar günü çekebileceklerini söylemelerine rağmen işçiler eylemlerine devam etti.
 
Kendiliğinden gelişen ve yalnızca kazı-üretim işçilerinin başlattığı eylem 16.00-24.00 vardiyasına gelen maden işçileri tarafından da sürdürülüyor. 
 
2005 yılından bu yana 3 gün iş bırakma ve işyerini terk etmeme eylemi dahil birçok kez eylem yapan Hema Kandilli Kömür İşletmesi’nde çalışan işçilerin bir kısmı daha önceki eylemden sonra 20 kişinin işten çıkarılması nedeniyle tedirginlik yaşadıkları için eyleme destek vermiyor. Ancak bir maden işletmesi olan Hema Kandilli İşletmesi’nde kazı-üretim işçilerinin iş bırakmaları işyerinde işin tümüyle durması anlamına geliyor. Bazı işveren temsilcileri işletmenin zarar ettiğini ve zam verilemeyeceğini, maaş ödemelerindeki gecikmenin de bu yüzden olduğunu söyleyerek işçileri eylemden vazgeçirmeye çalışıyorlar.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

NECDET ÖZSAYGIN :

Maden işçisi arkadaşlar. Uzun zamandır bu sorunları yaşıyorsunuz,böyle de devam edecek, taki sizler bir sendika çatısı altında örgütlenene kadar. Bakın TTK'da böyle bir sorun varmı? Neden, çünkü GMİS'de örgütlü oldukları için.GMİS gelmiyorsa sizler gidin, baktınız olmuyor, kendi sendikal örgütünüzü kurun. Zor değil, dernek kadar kolay, sendikalarda dernektir.Bakın yorum yazan, Salim Çalık arkadaş bu konularda birikimi olan bir arkadaş. Size mutlaka yardımcı olur, daha başkalarıda çıkar. Ancak bir yerden işe başlamanız gerekiyor. Siz otururken, başkaları gelipte bu işi yapmaz. Dediğim gibi önce örgütlü bir sendikaya gidin. Bu sorunları aşmanızın yolu, örgütlü olmanız ve bir toplu iş sözleşmenizin olması. Mutlaka bu işin zorlukları olacaktır. Kazanımlar mücadele etmeden elde edilemiyor,nasılki haklarınız verilmediği için eylem yapıyorsunuz.Örgütlenmenin önündeki engelleri aşmak içinde, biraz fedekarlık gerekiyor.Esen kalın.

kandilii madencisi :

bu işçi grev yapmasını bilmiyor yapılcak olan grev aslında söyle olmalı işçi yer altına inecek ve mesaisi bitse bile ocaaktan yer üstüne cıkış yapmıcak bak ozaman halk valililk kaymakamlık sivil toplum örgütleri belediye başkanları gibi kurum ve kuruluşlar aracılıgıyla nasıl işçinin sesi duyruluyor ozaman mehmet hatttat görürr nasıl yeniyormuş bu işçinin emegi ve alın teri haydi madenci kardeşlerim parartesi yeraltında yatıp kalkıyoruz çok kişi olmayada gerek yok 20 kişi yeter............

hema çalışanı :

mrb arkadaslar bizim lavvar çalışanına ne gibi desteğimiz olacak onların keyfi gayet yerinde bütün tonyalılar orada hepsi nuh un adamı hepsi yalak tayfası biz bir şey yapacaksak zaten onlara ihtiyacımız yok şunu bilin eylem yapmak istesek gerekirse kapanacaksa kapatmaya kadar sürükleriz biz emeğimizi istedik kimseden destek istemiyoruz zaten onlar destek değil köstek olurlar.şunuda BİLSİNLERKİ HEPİMİZ Bİ ZİNCİRİN HALKALARIYIZ BİZ OLMAZSAK ONLAR LAVVARDA NE YIKARLAR ARTIK DÜŞÜNÜN

gerek yok adıma :

arkadaşlara allah sabır versin... bununda acısı cıkar biyerden yakındır bişeylerin bozulması, her seferinde öle cıkıyo ama ucu yine işciye dokunuyo. ne olacak bu arkadasların hali birileri el atmıyuormu bu olaya.. şak şak yaparken iyi paralara gelince kimseden ses yok.

tarık :

gjghj

hımm haktır mehmet hatttata :

ee işçinin maaş ve yemek paraları banka faizinde işliyor nasılsa bu işcide kerizzzz beklemeye alışmış artık eskiye dönün işci kardeşler her ay eylem var artık bunlar bunu istiyo bu lavar çalısanları neden bizlere destek vermiyor bunun açıklamasıda yapılsın lütfen

SALİM ÇALIK :

hema yöneticileri 16:00-24:00 vardiyasının da eylemi sürdürmesi üzerine işçileri pazartesi gününe kadar ücretsiz izine çıkardığını açıklayarak evlerine gönderdi. eylem günü başkent dağıtım a.ş. kandilli'de bir duyuru yapmıştı. "elektrik faturalarını 10.07.2009 akşamına kadar ödemeyenlerin elektriklerini keseceğine ilişkin olarak. şimdi bölge ttk yöneticilerine, çalışma müdürlüğü yetkililerine, kamu yöneticilerine, savcılıklara sormak gerekmez mi? ÇALIŞTIĞI HALDE ÜCRETİNİ ALAMAYAN EMEKÇİLERİN ELEKTRİĞİNİ, TELEFONUNU KESMEK ADALET Mİ? BİR EKMEK ÇALSAK HIRSIZLIK, GASP, MALA ZARAR GİBİ ONLARCA SUÇLAMAYLA BAŞBAŞA KALAN YOKSULLARA CEZA VERİLİRKEN; ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİSİNİN MAAŞINI, YEMEK PARASINI AYLARCA VERMEYEN İŞVERENLERİN HİÇ OLMAZSA GASP SUÇUNDAN CEZA ALMASI GEREKMEZ Mİ? KANUNLAR HEP YOKSULA, HEP EMEKÇİYE Mİ UYGULANIR? yasal zorunluluk olmasına rağmen yaralı maden işçilerini kamyonetlerle hastaneyi götüren, işyerinde ambulans bulundurmayan hema'ya ne yapıldı?

ereğlili :

birde paraya bakmadan son teknolojiyle termik santral kurcaklarmış.Ya batakta bu adamlar ne teknolojisi ne insan sağlığı....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.