HEMA VE DENFA GREVİ YÜKSEK HAKEM KURULU’NA SEVK EDİLDİ

Tarih: 2015-09-18 17:09:59

Hattat Enerji ve Madencilik A.Ş.’nin (HEMA) Amasra ve Armutçuk İşletmeleri ile bu şirket bünyesinde iş yapan Denfa Şirketi’nde çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi madencilerin toplu iş sözleşmesinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 2 Eylül 2015 tarihinde başlattıkları grev, 17 Eylül 2015 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu’na sevk edildi ve grev sonlandırıldı.

GMİS, toplu sözleşmede yasa gereği olan yeraltı maden işçilerine en az iki asgari ücret ödenmesi ile harici servislerde çalışanlara yapılacak ücret artışlarının toplu iş sözleşmesine yazılmasını istiyordu. GMİS, en az iki asgari ücret konusunu mahkemeye taşımış ve yerel mahkemece işçilerin lehine karar çıkmıştı. Ancak Hattat A.Ş. yöneticileri, iki asgari ücret konusunun toplu iş sözleşmesine yazılmasını istemiyordu.

GMİS ile işveren arasındaki görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine konu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki toplantıda görüşüldü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem başkanlığında yapılan toplantıya GMİS Yöneticileri ve şirket yöneticileri ile Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da katıldı.

Toplantı sonunda sözleşmedeki anlaşmazlıkların Yüksek Hakem Kurulu kararıyla çözülmesi kararlaştırıldı.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, 18 Eylül 2015 tarihinde şirketin Tarlaağzı Köyü'ndeki işletme sahasında bekleyen işçilerle bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Yüksek Hakem Kurulu'nun devreye girmesiyle grevin yasal olarak sona erdiğini işçilere duyurdu.

Mutlu, şöyle dedi: "Bakanlıkta yapılan toplantıda uyuşmazlıkların çözülmesi konusu Yüksek Hakem Kurulu'na devredildi. Yasal olarak da grevimiz sona ermiş oldu. İşçilerimiz şimdi işbaşı yapacak. Yüksek Hakem Kurulu 1 ay içinde karar verecek. Biz sendika olarak hakem heyetinden lehimize karar çıkması için elimizden geleni yapacağız."

İşçiler, açıklamanın ardından iş başı yaptı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.