HEMA’DA ÖRGÜTLENME TAMAM

Tarih: 2012-05-14 00:00:00

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası bir süredir yürüttüğü HEMA Endüstri A.Ş. Bartın-Amasra İşletmesi'nde çalışan 389maden işçisini üye yaparak, özel sektörde önemli bir adımı daha attı.   Örgütlenmede üye kayıtlarının yapılmasının  ardında

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası bir süredir yürüttüğü HEMA Endüstri A.Ş. Bartın-Amasra İşletmesi'nde çalışan 389maden işçisini üye yaparak, özel sektörde önemli bir adımı daha attı.

 

Örgütlenmede üye kayıtlarının yapılmasının  ardından GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Genel Merkez Yönetim Kurulu ve şubeler başkan ve yöneticileri ile 11 Mayıs 2012 tarihinde HEMA Bartın-Amasra İşletmesi'nde çalışan madencileri ziyaret ettiler ve örgütletme konusunda gösterdikleri duyarlılıklara teşekkür ettiler.

 

Alabaş ile birlikte GMİS Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Karadon, Kozlu, Merkez, Üzülmez, Armutçuk Şube Başkan ve yöneticileri de bu ziyarette hazır bulundu.

HEMA işçilerine hitaben bir konuşma yapan Eyüp Alabaş, Ülkemizin demokrasi ve emek mücadelesinde öncü görevi üstlenen Genel Maden İşçileri Sendikası'na hoşgeldiniz dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

 

MÜCADELE KÜLTÜRÜMÜZÜN TARİHİ

Genel Maden İşçileri Sendikası 64 yıllık tarihi olan ancak emek adına mücadele tarihi çok daha eskilere dayanan bir Sendika. GMİS, bölgemizde kömürün üretilmeye başlandığından bugüne 164 yıldır emek mücadelesi veren maden işçilerinin temsilcisidir.

Öncelikle, geçmişi çok eskilere dayanan, mücadele kültürüyle ülkemiz demokrasi ve emek mücadelesinde öncü görevi üstlenen maden işçilerinin temsilcisi Genel Maden İşçileri Sendikası'na hoşgeldiniz.

GMİS, Türk-İş Konfederasyonunun üyesi ve sizlerle birlikte ailemizde yaklaşık 13 bin üyemiz bulunuyor.

 

GMİS AİLESİNİN BİR FERTLERİ

Bunda böyle bu ailenin sizlerde bir üyesisiniz, ferdisiniz, parçasısınız.

Biz üretmeye talibiz. Maden işçisi olarak, bölge insanı olarak sizlerle birlikte üreteceğiz. Çalışanların haklarını da işverenden sizler adına alacağız. Üreteceğiz ve hakkımız olanı alacağız.

Telefonlarımız 24 saat açık. İyi gününüzde de kötü gününüzde de, hem işyerinizde bir sorun olduğunda hem de sizlerin bir sorunu olduğunda GMİS sizin köprünüz, sizin sesiniz olacaktır.

Artık Genel Maden İşçileri Sendikasının birer üyesisiniz.

Bundan sonraki süreçte sizlerin üye kayıtlarımızla birlikte Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı'na yetki başvurumuzu yapacağız. Bildiğiniz gibi Sendikalar Yasası ve Toplu Sözleşme Yasası'nın birleştirilip Toplu İş İlişkileri Yasası'na dönüştürülmesiyle ilgili TBMM'de bir tasarı var. Bu nedenle yetki belgesini Bakanlık yılbaşından bugüne sendikalara vermiyor.

Armutçuk'ta çalışan arkadaşlarımızın daha fazla mağdur olmamaları için ücretlere yapılacak zamlarla ilgili bir ön protokol imzaladık. Yetki belgemiz geldiğinde ise toplu sözleşme imzalayacağız ve sosyal haklarla ilgili pazarlıklarımızı da toplu sözleşme masasında yapacağız. Yine sizlerle ilgili olarak da aynı yolu izleyeceğiz ve işverenden bir ön protokol talebimiz var. Ön protokolle ücretlerinize yapılacak zam ve farklarınızı en kısa sürede alabilmeniz için görüşmelerimizi yapıyoruz. Bu görüşmeleri sağlıklı bir şekilde tamamlamak istiyoruz.

 

Alabaş ve GMİS Heyeti, konuşmanın ardından maden işçilerinin sorularını yanıtladı.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.