HER ŞEY ONLAR İÇİN

Tarih: 2011-06-15 00:00:00

Zonguldak Özel Eğitim ve Rehberlik Derneği ile İş-Kur’un ortaklaşa gerçekleştirdiği takı tasarım kursuyla, zihinsel engelli öğrencilerin rehabilite edilmeleri hedefleniyor. 4 Nisan 2011 tarihinde başlayan kurs, 15 Ağustos’a kadar devam edecek.Zonguldak Öz
Zonguldak Özel Eğitim ve Rehberlik Derneği ile İş-Kur’un ortaklaşa gerçekleştirdiği takı tasarım kursuyla, zihinsel engelli öğrencilerin rehabilite edilmeleri hedefleniyor. 4 Nisan 2011 tarihinde başlayan kurs, 15 Ağustos’a kadar devam edecek.
Zonguldak Özel Eğitim ve Rehberlik Derneği bünyesinde görev yapan 2 kurs öğretmeni ve 1 rehber öğretmen, yaşları 16 ila 32 arasında değişen 12 zihinsel engelli öğrencinin rehabilite edilebilmeleri için takı tasarım eğitimi veriyor.
Rehber öğretmeni Barış Aydın, kurs öğretmenleri Nejla Akgün ve Elif Öztürk ile birlikte yönettiği projenin başarıyla devam ettiğini belirterek, kursla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“BECERİ SAHİBİ
OLMALARINI SAĞLIYORUZ”
“Zihinsel engelli gençlerimize takı tasarım kursu açarak, mesleki becerilerini geliştirmek ve kurulan atölyelerde bu becerilerini devam ettirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. İlimizde tespit edilen 16-32 yaş basit ve orta düzeyde zihinsel engelli 12 gencimize el sanatları atölyesinde 6 aylık teorik ve pratik uygulama ile takı ve tasarım alanında teorik ve uygulamalı eğitim veriyoruz. Amacımız; öğrencilerimizin bu alanda bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamak. Proje bitiminde zihinsel engelli gençlerimize iş gücü yetiştirme belgesi verilerek bu alanda çalışma fırsatı bulması sağlanmış olacaktır.”
“PROJENİN ENGELLİLERE
BÜYÜK YARARI DOKUNUYOR”
Proje amacının toplumun sorumluluğunu, alınmak istenen sonuçlar açısından herkese pozitif görüntü veren fırsatların yaratılması olduğunu da belirten başarılı rehber öğretmen Barış Aydın, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Hem çalışarak kazandığı para ile başkalarına muhtaç olmayan, hem de yetişkin bir insan olarak üretime katılabilen engelliye istihdamın sosyal ve psikolojik olarak tedavi edici bir etkisi olmaktadır. Engelliler, genellikle aileleri ya da devlet tarafından korunmaktadır. Bu korunma özellikle özürlünün ailesi tarafından daha iyi yapıldığı için, özürlü belli bir yaşa gelinceye kadar çalışma hayatına atılma isteği ortaya çıkmayabilir. Ancak korunma bir süre sonra özürlülerin kendini yetersiz ve gereksiz görerek toplumdan soyutlanmaya neden olabilir. Engellilerin çalışma hayatına atılması ya da gelir getirici çeşitli işlerin sorumluluğunu alması, özürlülerin sadece ekonomik açıdan bağımsız kalmasını değil, bunun yanı sıra sosyal ve psikolojik olarak da engellilere büyük yararları dokunmaktadır.”
“İŞ-KUR’A TEŞEKKÜR
EDİYORUZ”
“Her birey gibi, zihinsel engelli bireylerin de başarılı olma, kendine güven duyma, başkaları tarafından onaylanma ve beğenilme güdülerinin doyurulmasını hedefliyoruz. Sosyal yaşamın içinde tüketen değil, üreten de olabileceklerinin vurgulanması ve ekonomik kazanım elde etmeleri Zonguldak’ın zihinsel engelli bireylerimizin ailelerinin de çocuklarının üretken olduğunu görmeleri ve diğer eğitimlerinde de örnek teşkil etmesidir. Eğitimlerimiz derneğimizin atölyesinde devam ediyor. Kursumuz 4 Nisan 2011 tarihinde başladı. Bu etkinliğimiz 15 Ağustos’a kadar devam edecek. Kursun gerçekleşmesinde en büyük desteği İş-Kur’dan görüyoruz. Verdikleri desteklerden dolayı İş-Kur’a sonsuz teşekkür ediyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.