'HERKES YASAYA UYACAK'

Tarih: 2014-04-01 12:32:00

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ücretsiz veya indirimle seyahat hakkı ile ilgili kanunu Kdz.Ereğli’de de uygulanmaya başlandı. Kaymakam İbrahim Çay, “Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren resmi gazetede yayınlanır, herkes uymak mecburiyetindedir”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ücretsiz veya indirimle seyahat hakkı ile ilgili kanunu Kdz.Ereğli’de de uygulanmaya başlandı. Kaymakam İbrahim Çay, “Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren resmi gazetede yayınlanır, herkes uymak mecburiyetindedir” dedi.

 

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Necdet Kocaman, Çilek Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Murat Akyüz ve kooperatif yöneticilerinin de katıldığı toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamasında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 4 Mart 2014 tarihinde yayınlanan ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği' uygulamasının ilçe genelinde başladığını duyurdu.

 

“ALT YAPISI OLUŞTURULDU”

Amaçlarının, bu yönetmelikten yararlanacak vatandaşların herhangi bir engele takılıp mağdur olmadan yasal haklarını kullanmalarını sağlayacak bir aydınlatma olduğunu dile getiren Kaymakam Çay şunları söyledi: “Bu konuya ilişkin, İlçemizde Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü tarafından sekreterya çalışmaları yürütülecektir. Biz bu yönetmelik yayınlandığı anda İlçe Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne talimat verdik. Toplu taşıma yapan birimlerin sorumluları ve belediyenin bu konuyla ilgili birimiyle bir toplantı yapın ve alt yapısını oluşturun dedik. Arkadaşlarımız bu zaman diliminde çalışmalarını sürdürdüler. Bazı durumlarda 'efendim yönetmelik bize tebliğ edilmedi' diyenler oldu. Yasanın bir kişiye tebliğ edilmesine gerek yok. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren resmi gazetede yayınlanır, herkes uymak mecburiyetindedir.”

 

KANUNLAR ORTADA

Yönetmeliğe uyulmaması durumunda cezai işleme maruz kalınacağını hatırlatan Kaymakam İbrahim Çay, “Hem toplu taşıma yapan arkadaşlarımızın hem de vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemesi için çaba gösteriyoruz. Yönetmelikler ve kanun ortada. Eğer 65 yaşını doldurmuş bir vatandaşımız kimlik kartını gösterip bu haktan yaralanmak istiyor ve araç sahibi veya sürücüsü ‘ben bunu kabul etmiyorum’ diyorsa bu suçtur. Bu suç durumunda 50 tam bilet karşılığı para cezası uygulama bizim yetkimizdedir. Onun için ne vatandaşlar, ne araç sahibi ne de sürücüsü mağdur olsun. Bu nedenle bu bilgilendirmeyi yapıyoruz. Bu yasa çıkmıştır. Uygulamak ve uymak hepimizin görevidir. Geçen hafta birçok vatandaşımız bize başvurarak mağdur edildiklerini söyledi. Yasa açıktır, hepimiz uyacağız. Sonra yeni bir yasa çıkar ona göre bir düzenleme yapılır ama şuan 4 Mart 2014 tarihli yönetmeliği sağlıklı ve sıhhatli bir biçimde uygulayacağız.”

 

KİMLER YARARLANACAK

Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Necdet Kocaman yönetmelik gereği ücretsiz taşıma hizmetlerinden kimlerin yararlanabileceği hakkında şu açıklamalarda bulundu: Ereğli Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yayınlamış olduğu, ‘Ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği’ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklar açıklanmıştır. Buna göre; Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, (nüfus cüzdanı göstermek yeterlidir) Engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri. (özürlü kimlik kartı gösterilmesi yeterlidir)

 

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI DÜZENLENECEK OLANLAR

Başarılı sporculara aylık bağlanması ile devlet sporcusu ünvanı verilmesi hakkında kanuna göre aylık bağlananların kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları. Harp veya vazife malulü sayılanlardan aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin, harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta iken sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam etmelerinden veya 5510 sayılı kanunun 4’ncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamalarından dolayı aylıkları kesilenlerin, kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan v e yirmi beş yaşını doldurmamış çocuklar. Türkiye Cumhuriyeti emekli sandığı kanununun 56 ve mülga 64 maddesi Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47. Maddesinin sekizinci fıkrası, nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkında kanun veya 2330 sayılı kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlarda belirtilen haller kapsamında hayatını kaybedenlerin, harp veya vazife malulü sayılanlardan aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin, harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta olanların, harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta iken sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam etmekle birlikte veya 5510 sayılı kanunun 4’ncü maddesine göre sigortalı olmayı gerektiren bir işte çalışmaya başlamış olmakla birlikte bu aylıkları kesilmesi gerekmeyenlerin, kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları. 1005 sayılı İstiklal Madalyası verilmiş bulunanlara vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanması hakkında kanun kapsamında aylık bağlananların kendileri, eşleri anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları. Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehirler ararası hatlarından yüzde 50 indirimli olarak yararlanır.

 

ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKINDA YARARLANAMAMA DURUMU

Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması halinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için mülki idare amiri tarafından toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden 50 tam bilet bedeli tutarında idari para cezası uygulanır. Bu maddeye göre verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir ve genel bütçeyi gelir kaydedilir.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

etme bulma dünyası :

Ereğli cilek halk otopüsleri giden baskana güveniyordu e nede olsak CHP liyiz dergibisine inşallah ereğli halk otopüslerini yaptıkları rendiçi edici hareketlerinin cezaları neyse verilsinki belki resmiyeti uygularlar

Ali Suat Eser :

Torba yasalar, torbaya konulup çeyiz sadıklarında saklanmak için çıkarılıyor sanırım. Yasa ve Yönetmelik hala uygulanmıyor. Pes doğrusu: 12 Şubat 2013: Başbakan'ın konuyla ilgili müjde haberi ajanslardan geçildi. 12.Temmuz2013: Mecliste kabul edildi. 2 Ağustos 2013: Cumhurbaşkanlığınca onaylanıp, Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak, uygulaması için Bakanlığın Yönetmelik hazırlaması istendi. Ocak 2014: Yönetmelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanarak Ocak ayı başında Başbakanlığa sunuldu. 4 Mart 2014: Yönetmelik yerel seçime 26 gün kala 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 1 Nisan 2014: Kdz.Ereğli Kaymakamı Çilek Halk Otobüsleri yönetimi ile toplantı yaparak"Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren resmi gazetede yayınlanır, herkes uymak mecburiyetindedir" dedi. Dün akşam hala Çilek Halk Otobüsleri şoförleri "Bize böyle bilgi gelmedi" diye yasadan bilgisiz görünüyordu. PEKİ YASANIN UYGULANMASI İÇİN NE GEREKİYOR. Siyasiler bu yasanın getirisini seçimlerde almış olmalı, ancak yasadan yararlanacak kesim kandırılmış mı olunuyor? Halk otobüsleri ve diğer uygulayıcılara bunun yükünü telafi edici kolaylıklar getirilmiştir umarım. Aksi halde bu yükle çok zor durumda kalacakları ortadadır. Kaldı ki, otobüsçüler de haklı. Ancak yasa uygulanmaya başlanmalı, bu arada “Yürütmeyi Durdurma” konusunda dava açılabilir. Bugünkü durumda yasa uygulanmayarak suç işlenmektedir, yasayı uygulatıcılar da görevlerini yapmayarak kusurlu durumundadır.

EREĞLİLİ :

adamsın kaymakamım, sen olmasan bunlara kalsak yandık allah razı olsun senden

HAKKINI ARIYAN HAK SAHİBİ :

POSBIYIGIN EREĞLİ HALK OTOPÜSLERİNE KART SİZTEMİ GETİRİP HALKLA KOPERETİFİ BİR BİRİNE KUYMAK OLDU HALKI ZARARA UĞRATTI OTOBÜSÇÜYÜ HEPDEN ZARARA SOKDU... ADAMLAR KENDİ MALLARINDA PATRONKEN İŞÇİ OLDULAR DAHA NE OLSUN... İSTEYEREK Mİ KABUL ETTİLER SANIYORSUNUZ... BASKIIIIIIII... KABULETMEYENİN BURNUNU KOPARIRIM KAFASINI KIRARIM HEYGİDİ BAŞKAN HEEYYYY ÇOK KİŞİNİN EKMEĞİYLE UĞRAŞTIN O VATANDAŞLAR O ADLİYE YOLLARINI ÇOK ARŞINLADILAR BİŞEY ELDE EDEMEDİLER SAYENDE... ŞİMDİDE SEN ARŞINLA... YAŞATTIĞINI YAŞAMADIKÇA CAN VEREMEZMİŞSİN... BAK YAŞATTIĞIN KİŞİLERİN YAŞADIKLARINI YAŞADA NE HALDELERMİŞ GÖR ANLA... ANLAYABİLİRSEN TABİİİİİ...!!!! İNŞALLAH BU YENİ BASKAN BU KARTLI HAVUZ SİZTEMİNİ ONLARA TESLİM EDER BU SIKINTIYI ATLATIRIZ

Halis Dağdeviren :

Bunlarmı uygulayacak kanunu. Halk otubüsçüler. Onlar bi tek orman kanunu uygular. Başka kanun tanımaz onlar. Sayın Kaymakamım sıkı tut işi. Yazı astır. Otobüslere bunlar biz yaşlıları iplemez döverler mazallah.

34 DEN 67 YE :

Ereliye ilgileri için cok t.ş.k ederiz bir konuyu dile getireyim burdan bu yasadaki kapsam belde den ilçeye nasıl kapsıyor veya ilçeden ilçeye birde buna acıklık gelseydi iyi olurdu.

etne :

Çilek Halk Otobüsleri derneği başkanı Sn. AKYÜZ'e bizzat sordum uygulamayacaklarını, yürütmeyi durdurmak için dava açtıklarını söyledi.Bu işten Ereğli'de çok problem yaşarız.Zira memleketimde dolmuşçuların asarım keserim mantığı bir tülü değişmedi.Alternetif bir taşıma sistemi de devreye girmedikçe değişmez gibime geliyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.