"HÜKÜMET DALGA GEÇİYOR"

Tarih: 2009-08-29 00:00:00

Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metih Kahveci, 15 Ağustos'ta başlayan toplu görüşmelerde hükümetin memurlarla dalga geçtiğini öne sürerek, "Memura yüzde 2+2 zammı önerilmesi demek me murla dalga geçmek anlamına gelir. K

Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metih Kahveci, 15 Ağustos'ta başlayan toplu görüşmelerde hükümetin memurlarla dalga geçtiğini öne sürerek, "Memura yüzde 2+2 zammı önerilmesi demek me murla dalga geçmek anlamına gelir. Kamu çalışanlarının bu zammı kabul etmesi düşünülemez. Bu zammı vereceğine, hiç vermesin daha iyi. Hiç olmazsa 'zam almadık' deriz ve dalga geçilmediğimizi anlarız" dedi.

“VEBAL ALTINDA KALIR"
Şube Başkanı Kahveci, yazılı açıklamasında şunları söyledi; "Hükümet toplu görüşmelerde memur konfederasyonlarını dinleyerek memura yüzde 2+2 zammı önermesi demek, memurla dalga geç mek anlamına gelir. Kamu çalışanlarının bu zammı kabul etmesi düşünülemez. Bu zammı ve receğine hiç vermesin daha iyi. Hiç olmazsa 'zam almadık' deriz ve dalga geçil mediğimizi anlarız. Elektrik, ulaşım, pasaport, ehliyet, gıda eğitim ve çeşitli kalemlerde yüzde 15 ve yüzde 18 varan zamların olduğu yerde memura yüzde 2'lik zammı reva görenler insanca yaşam dan bahsedemezler. Emekliye 11 TL zam yaparak kendi kaderinle baş başasın diyen bir nevi emekliye sadaka veren AKP aynı sadakayı kamu çalışanlarına yapmıyor. ABD ve AB açılımlarla adeta ünlüleşen AKP (Kıbrıs, Ermeni, Kürt) ve her açılımın da altında kalan Türkiye'nin milli değerleri zedelen büyük ölçüde tahrip edenler (bu ülke için şehit olanları bir tarafa koyup İmralı canisinin izinden gidenlerle görüşmeler yapması) söz konu su emeği ile geçinenlere sıra geldiğinde son derece çok cimri davrandığı gibi söz konusu zengin zümreler, yatçılar, katçılar, gemicik sahipleri, holdinglerin isteklerinde (mazot, benzin, ÖTV vb indirimlerde) cömert davranarak ayrımcı bir politika izlemektedir..Açılımlarla ünlü hükümet her nedense kamu çalışanlarına  açılımlarından zerresi bile bulunmuyor. Toplu görüşmeler de kamu çalışanları adına masada oturanlar Memur-Sen ve Kamu-Sen yüzde 2'lere imza atmamalı. Bir nevi bizlerin ve bütün kamu çalışanları adına atılacak imzanın sorumluluğu büyüktür. Sendikalar, muhalefet ve emek örgütü olduğunu unutmamalı. Eğer yüzde 2'lere imza atalarsa sendikacılık adına utanç verici, kamu çalışanların haklarını satan veya koruyamayan, iktidar yalakalığı ve teslimiyetçi tutum izlemiş olurlar. Ülkemizdeki memur sendikacılığına ve güvenine ağır bir darbe vurmuş olurlar. Bu davranışın olması halinde iş yerlerinde anlatılmasına ülke kamuoyunda yer alması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle kendilerini Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş olarak uyarma ihtiyacında bulunarak yüzde 2'lere imza atmayarak onurlu bir davranış sergilemelerini istiyoruz. Kamu çalışanların yüzde 2'lere ihtiyacı yok. Adalete, eşit işe-eşit ücrete, emekli aylıklarının, ikramiyelerin, çalışma koşulların düzeltilmesine vb durumlara ihtiyacı vardır. Çözümün bütün sendikaların hep birlikte 1 Aralıklarda olduğu gibi bir araya gelerek hareket etmesindedir."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.