"HUZURSUZLUK VE İŞSİZLİK ARTTI"

Tarih: 2009-08-03 00:00:00

Zonguldak'ta 145 bin emekli olduğunu ve AKP iktidarı döneminde göç ve işsizliğin arttığını kaydeden Köktürk; "Zonguldak'ımızda her geçen gün işsizlik artıyor bunun sonucunda da vatandaşlarımız başka şehirlere göçüyor. Bu durum AKP iktidarının Zonguldak'a

Zonguldak'ta 145 bin emekli olduğunu ve AKP iktidarı döneminde göç ve işsizliğin arttığını kaydeden Köktürk; "Zonguldak'ımızda her geçen gün işsizlik artıyor bunun sonucunda da vatandaşlarımız başka şehirlere göçüyor. Bu durum AKP iktidarının Zonguldak'a bakış açısıdır. Zonguldak'ın nüfusu 615 bin 145 bin emeklisi var. Ama emeklilerimizin de aldıkları maaşlar yetmiyor, hazırladığımız intibak yasa tasarısıyla emeklilerimizin de rahat etmelerini sağlayacağız" dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, bu yıl ilki düzenlenen Dirgine Dostluk ve Dayanışma Festivali'ne katıldı. Devrek'in Yazıcık, Akçabey ve Mengen'in Köprübaşı, Yellice Demirciler Köyle rinin ortaklaşa olarak bu yıl ilkini düzenledikleri Dayanışma ve Dostluk Şenliği, Dirgine merkezinde yapıldı.

İNTİBAK YASASI
Köktürk'de emeklilere hitaben yaptığı konuşmada, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte tüm emekli maaşlarının eşit olması ve aradaki farklılıkların kalkması için yasa tasarısı hazırladıklarını dile getirerek, "Emeklilerimizin maaş farklarını gidermek için "intibak yasası"nın çıkarılması için bir yasa tasarısı hazır lıyoruz. Süper emekli, 1995 emeklisi, 2000 öncesi emeklilerimiz var, bunların hepsine ayrı ayrı uygulamalar yapılıyor. Birisi 560, diğeri 720-960 YTL arasında maaş alıyor. Emeklilerimizin maaşları arasında haksızlıklar var. Bütün bu haksızlıkları ortadan kaldırmak için intibak yasası tasarısı hazırlıyoruz. Yani bütün emeklilerimiz aynı maaşı alacaklar ve emeklilerimizin enflasyona ezdirilmemesi için çabalayacağız" dedi. Zonguldak'ta 145 bin emekli olduğunu ve AKP iktidarı döneminde göç ve işsizliğin arttığını kaydeden Köktürk; "Zongul-dak'ımızda her geçen gün işsizlik artıyor bunun sonucunda da vatandaşlarımız başka şehirlere göçüyor. Bu durum AKP iktidarının Zonguldak'a bakış açısıdır. Zonguldak'ın nüfusu 615 bin 145 bin emeklisi var. Ama emeklilerimizin de aldıkları maaşlar yetmiyor, hazırladığımız intibak yasa tasarısıyla emeklilerimizin de rahat etmelerini sağlayacağız"dedi.
"AKP'nin, işçilere ve emeklilere yedi yıl önce verdiği sözlerin yerine gelmediğini" vurgulayan Köktürk; " Yedi yılda işsizlik ve huzursuzluk iyice ilerledi. Krizin ülkeyi teğet geçeceği sanılarak dikkate alınmadı. Yedi yıl içinde özelleştirme adı altında 50 milyar do-larlık tesislerimiz ve kaynaklarımız satıldı. Ülke deki en önemli darbeyi emekliler yedi. Emek-lilerin rahata kavuşması için İntibak Yasası'nın çıkması gerekir. Ülkede 8 milyon 900 bin emek li vatandaşımız var. Söz konusu emeklilerimizin 6 milyon 700 bini açlık sınırında bir maaşla geçinmeye çalışıyor. Ülkede yedi milyon işsiz var. Bu Hükümet, işsiz sayısında rekor kırdı. Ülke ekonomisi yüzde 13,8 küçüldü. Bu rakam bir dünya rekorudur"dedi.   

TOPTAN'A DESTEK
Köktürk vatandaşların Meclis Başkanı Köksal toptan'ı ikinci kez başkanlık adaylığı için destekleyip desteklemedikleri yönündeki bir sorusuna karşı ise Köktürk şunları söyledi; "CHP ve Zonguldak Millet-vekilleri olarak Meclis başkanlığı seçimleri için Köksal Toptan'ı destekliyoruz. Meclis başkanının uzlaşma ile seçilmesi gerekir. Partim ve Zonguldak milletvekilleri olarak bizler Toptan'ın adaylığından memnuniyet duyacağız. Kendisinin adaylığını destekliyoruz."dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.