İL SAĞLIK MÜDÜRÜ AÇIKLADI...

Tarih: 2011-10-24 00:00:00

Zonguldak'taki hastanelerde Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulama Yönergesi uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün faaliyet programı gereğince Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulama Yönergesi uygulamaya konup Zonguldak'taki hastanelerde

Zonguldak'taki hastanelerde Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulama Yönergesi uygulanmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün faaliyet programı gereğince Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulama Yönergesi uygulamaya konup Zonguldak'taki hastanelerde faaliyete geçti. Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Güner, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, sağlık kurum ve kuruluşlarında hizmet alan kimsesiz, bakıma muhtaç, sağlık güvencesi olmayan, yoksul aile içi şiddet mağduru, ihmal ve istismara uğramış, mülteci, sığınmacı il dışından gelen, yabancı uyruklu olup tedaviden yararlanamayan, insan ticareti mağduru, ruh sağlığı bozulmuş, alkol ve madde bağımlısı, yaşlı dul ve yetim hastalar öncelikli olmak üzere sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan tüm hastaların tedavi sürecinde yaşadıkları psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenmesi amacıyla tıbbi sosyal hizmet uygulamalarının standardize edilmesi, etkinleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine yönelik düzenlenen 'Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulaması Yönergesi' yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda, ilimiz Atatürk Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Alaplı Devlet Hastanesi ve Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'nde 'Tıbbi Sosyal Hizmet Birimleri' kurulmuş olup, sosyal çalışmacıların sorumluluğunda başhekimlere bağlı ve Sağlık Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı ve Sosyal Şube Müdürlüğü'nde faaliyet göstermeye başlamıştır. Ayrıca, sosyal çalışmacıların göreve yeni başladığı Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi ile Çaycuma Devlet Hastanesi'nde en geç bir ay içerisinde Tıbbi Sosyal Hizmet Birimlerinin kurulması planlanmaktadır. Birimlerimizde, hastanelerimizde ayakta ya da yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedaviden etkili bir şekilde yararlanması, sosyal sağlığının korunması ve geliştirilmesi, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunların zamanında çözümlenerek sosyal işlevselliğinin kazandırılması amacıyla gerekli sosyal hizmet müdahalesinde bulunulduğu gibi mahalli idarelerle de gerekli koordinasyon sağlanmaktadır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.