"İLKELERLE YOLA ÇIKTI"

Tarih: 2009-06-25 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Salih Alemdar, Türkiye Kamu-Sen’in 17 yaşında olduğunu belirterek, 1989 tarihinde kurulan Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı örgütlediği tüm hizmet kollarından kamu çalışanlarıyla beraber Türkiye Kamu-Sen’e giden yolun

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Salih Alemdar, Türkiye Kamu-Sen’in 17 yaşında olduğunu belirterek, 1989 tarihinde kurulan Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı örgütlediği tüm hizmet kollarından kamu çalışanlarıyla beraber Türkiye Kamu-Sen’e giden yolun alt yapısını oluşturduğunu vurguladı. “Türkav’ın yürüttüğü samimi, istikrarlı, kararlı ve ciddi çalışmalarıyla memurların karşı karşıya bulunduğu sorunların yegâne çözüm yolunun sendikal örgütlenmeden geçeceğinin kararına varmıştır” diyen Alemdar yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “Türkiye Cumhuriyeti hayatında önemli tarihi bir karar olan Türkiye Kamu-Sen’in kuruluşu kamu çalışanları için güven kaynağı olmuştur. Günümüzün katılımcı, demokratik yapısı içerisinde haklar lütufla değil; ancak demokratik mücadele yoluyla elde edileceğine inanan Türkiye Kamu-Sen’in kurucuları demokratik mücadelenin en etkin silahı olan demokratik kitle örgütleri ve sendikalardır diyerek yola çıktılar. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikanın kuruluş tarihi olan 18 Haziran 1992 tarihinden 4 gün sona 24 Haziran 1992 Ankara Valiliğine müracaatla Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Türkiye Kamu-Sen’in kuruluşunu gerçekleştiriyor. Türkiye Kamu-Sen sendikal harekette esas aldığı 10 ilkesinden ikisini incelediğimizde Türkiye Cumhuriyeti ve kuruluş ilkelerine ne kadar sahip çıktığını ortaya seriyor. Türk milletinin ebediyen hür bağımsız yaşamasını esas alan, Türk Devleti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olduğu ilkesinden asla taviz vermeyen sendikacılık anlayışını şu şekilde tüzüğüne geçmiştir. “ Demokratik esaslar çerçevesinde Devletin Ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğüne, milli egemenliğe, insan haklarına demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak, faaliyet gösterir”

Sendikal hakları; sendika kurma hakkı, toplu sözleşme hakkı ve grev hakkını bir bütün olarak gören ve üçünün de aynı anda bir arada bulunması gerektiğine inanan bir sendika anlayışı, Türkiye Kamu-Sen işte bu önemli ilkelerle yola çıkarak ve önemli olay ve kararların altına imza atarak 4688 sayılı yasaya göre günümüze kadar hep yetkili konfederasyon olarak geldi. Türkiye Kamu-Sen’in bugün kuruluşunun 17. yıldönümü. Türkiye Kamu-Sen bundan sonraki dönemlerde de bir kitle sendikacılığı anlayışıyla Tüm Kamu Çalışanlarının sesi kulağı ve temsilcisi olmaya devam edecektir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.