İMAR VE RUHSAT MÜJDESİ...

Tarih: 2012-10-15 00:00:00

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye meclis üyeleri, belediye personelinin yanı sıra emlakçı ve inşaat firmalarının sahiplerinin de katıldığı basın toplantısında imar revizyonunu yargıya taşıyan AKP'li 3 Belediye Meclis Üyesine sert tepki

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye meclis üyeleri, belediye personelinin yanı sıra emlakçı ve inşaat firmalarının sahiplerinin de katıldığı basın toplantısında imar revizyonunu yargıya taşıyan AKP'li 3 Belediye Meclis Üyesine sert tepki gösterdi. Posbıyık, revizyonların 20-30 yılda bir yapıldığını, kentin geleceğinin belirlenmesi, şehirleşme ve kentsel dönüşümün başlangıç ayağı olan revizyonun inşaat sektöründe ekonomik hareketlenmeyi beraberinde getirdiğini vurgu yaparak başladığı konuşmasında, son 5 yıldır belediye çalışanlarının ve belediye meclis üyelerinin büyük bir gayretle bunu çabaladıklarına vurgu yaptı.

1 AY SÜRE İLAN EDİLDİ

İmar revizyonunun iptali için dava açan AKP'li Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Adem Çakır ve Esra Alpago'ya sert tepki gösteren Posbıyık şunları söyledi: Tüm Türkiye'de planlama bilindiği gibi ilk aşamada taslak olarak hazırlanmakta meclis onayından sonra gözden kaçan eksik hususların tespiti için 1 ay süre ile ilan edilmektedir. Bu bilindiği halde 1 aylık süresinin başlamasını bile beklemeden dava açılmış ve plan iptal edilmek istenmiştir. Oysa varsa tespit edilen eksiklikler her vatandaşın yaptığı gibi itiraz aşamasında değerlendirilip düzeltilebilirdi ki itiraz aşamasında çok sayıda vatandaşın itirazı ile gerekli düzenlemeler yapılmıştır. İtiraz ederek düzeltilebilecek hususlar askı süresi beklenmeden ve planlar kesinleşmeden dava konusu edilmiştir.

HASSAS BİR SÜREÇ

Plan revizyonu işlemi 30 yılda bir yapılan bir işlem olup çok hassas davranılması gereken bir süreçtir. Belediye uzun yıllardır Ereğli'de sorun olan planlamanın sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve bekleyen ruhsat inşaat işlemlerinin biran önce hayata geçerek kent ekonomisini canlandırmak için planların süratli bir şekilde yapılmasını bunun yanında kentin sağlıklı bir planlamaya kavuşması, dar yollar ve tabanda yoğun bir yapılaşmanın yerine daha modern tabanda açık ve yeşil alanlara sahip toplu site şeklinde yapılaşmayı özendiren ve diğer imar sorunlarını imar mevzuatının izin verdiği ölçüde çözmeye çalışan, kısaca Ereğli halkının rahat ve mutluluğunu sağlamayı amaç edinmiş bir planlama yapmaya çalışmıştır. Ancak temel gerekçeleri arasında hiçbir şekilde halkın rahat ve mutluluğunu hedef almayan sadece planlanın uygulanmasını geciktirmek ve hatta iptaline yol açmak için dava açılmıştır.

BÜYÜK SORUNLAR YAŞANABİLİR

Belediyemiz bu hassas süreci göz önüne alarak açılmış davanın gerek kentimize gerekse vatandaşımıza olumsuz yansımalarının ne olabileceği konusunda gerek yasal gerekse teknik düzeyde inceleme ve araştırma yapmak üzere geçici olarak ruhsat taleplerini geri çevirmektedir. Çünkü açılmış bir dava bulunduğundan şu aşamada verilmiş bir ruhsat sonucu inşaata başlamış vatandaşımız açılan dava sonucu olası bir plan iptalinde çok büyük sorunlar yaşayabilecektir.

SİYASİ AĞABEYLERİNİN TALİMATI

Kendilerini belediye meclisine seçtiren siyasi ağabeylerinin talimatlarıyla yönlendirilen Yusuf Kalay, Adem Çakır ve Esra Alpago'nun egolarıyla kaybedecek zamanımız yoktur. Ereğli'nin ekonomik gelişmesini sağlamak için uğraş veren mühendislerimizin, müteahhitlerimizin ve Kdz.Ereğli'nin ekonomik gelişimini engellemek mümkün değildir. İleride açtıkları dava ile ilgili üçüncü şahıslara bir sıkıntı geldiği takdirde vebali bu üç belediye meclis üyesine aittir.

VATANDAŞ ÖĞRENEBİLECEK

Öte yandan toplantının son bölümünde ise Posbıyık, İsteyen her vatandaşımız şuan İmar Müdürlüğüne başvurarak, arsası için imar çalışması başlatabilir, inşaat ruhsatı çıkarabilir, hayırlı uğurlu olsun dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

yaşar doğan :

Belediye başkanımız halil bey hata üstüne hata yapmaya başladı bunun nedenide siyasi ekibi,danışmanları ve bazı bürokratlarının cok zayıf ve vasıfsız olmalarından kaynaklanmaktadır.Sürekli olarak halil beyi yanlış bilgilendirip hata üstüne hata yaptırıyorlar birde bunlara başkanın hırsı ve kavgacı tutumu eklenince sonuç kaçınılmaz oluyor bunun sonuncundada hep ereğli olarak kaybediyoruz.yapılan revizyonda bunun son örneğidir. Bundan önce balıkcı barınaklarında yartıkları hata oraların yıkılmasına sepep olmuştur oysa bay başkan ben burdayken buraları kimse yıkamaz demişti CHP li meclis üyeleride basın toplantısı yapıp buraların yıkılmasına izin vermeyiz demişlerdi vede AKP li meclis üyelerine yüklenmişlerdi sonuçda ne oldu? halil bey oraları yıktı chp li meclis üyeleri ortadan kayboldu( onlar şu an ereğlinin balkonunda balıklarını yiyorlar) yıkılan yıkıldığıyla kalmış olodu.akp li meclis üyeleri dün de haklıydı bugünkü revizyon konusundada haklı çıktılar,doğru söze şapka çıkarılır

SİBİRYA :

BEN ÇOK MERAK EDİYORUM BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ SEÇİLME AŞAMASINDA KRİTER NE DİR DİYE MECLİS ÜYELERİN HİÇ BİRİ HALKA YAKIN ,HALKIN DERDİNİ SORUNU ÇÖZMESİNİ Bİ KENARA BIRAKIN HALK DİNLEYECEK BİRİLERİ DEĞİL HEPSİ RANT PEŞİNDE KOŞAN RANDİYECİLER ARTIK YETER SÖZ HALKIN OLACAK O MECLİSDE ARTIK HALKIN DERDİNİ DİNLEYECEK HALK ADAMLARINI GÖRMEK İSTİYORUZ .....

fatime ekizoğlu :

İtirazda bulunan, dava açan meclis üyelerini yürekten alkışlıyorum.Dünyanın hiçbir yerinde dere içinde hastahane göremezsiniz.Ama adı avrupa kenti olan bir ilçede görebilirsiniz bunu.Ayrıca seçim dönemi verilen vaadlerin projelerin sadece sözde olduğunuda.Nerde terminal?Nerde dolmuş durakları?Daha birsürü vaat.Acaba dargelirli sahilde oturup evinden getirdiği çayını içebileceği bir yer varmı?Ben göremedim.Gören varsa söylesin.Yazık oluyor caanım ereğliye....Kimlerce veya kimlere parselleniyor.Bizler dışarıda yaşayan,ama her ay her fırsatta ailelerimizle olmak için ereğliye gelen gurbetçileriz.Yapılan çalışmaların belli bir kesime hitap ettiği ni görmek çok üzücü.En çok merak ettiğim ise hastanenin neden kaynarca konutlarının oraya dereye yapıldığı.Neden dağlar köyü, osman tepe,kestaneci köyü gibi havadar yerlerden birine yapılmadığı....

ereglili :

ayarlamalar yapıldı. bu işten sorumlu müdürün bile ereğli önü açıldı mütahitler bu işten çok para kazanacak. diye demeç verdi. Doğru söze ne hacet iptal olursa ,birlerine verilen söz ve tahadütler ne olacak

eski personel :

HANİ RUHSAT VEREMİYODUN POSBIYIK SEN NASIL Bİ İNSANSIN YA PROFESÖR BİLE ÇÖZEMEZ SENİ Kİ BİZ ÇÖZELİM...NE OLDU TUTUŞTUNMU KORKTUĞUN BİŞEYLERMİ VAR HANİ MECLİS ÜYELERİ ŞİKAYETLERİNİ ÇEKMEZSE RUHSAT VEREMİYORUM DİYODUN EREĞLİ HALKI BU ADAMIN MİLADI DOLMUŞTUR ACİLEN DEĞİŞMESİ GEREKMEKTEDİR YAŞI GEREĞİ ARTIK AĞZINDAN ÇIKANLARI KULAĞI DUYMAMAKTADIR VE NE YAPTIĞINI ARTIK BİLMEMEKTEDİR..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.