İMZALARI ATTILAR VATANDAŞI YAKTILAR

Tarih: 2012-10-08 00:00:00

Kandilli'de emlak bedellerinin astronomik gösterilmesi vatandaşın belini büktü. İlçenin beldeler arasında en pahalı arsa ve arazi metrekaresi Kandilli'de. Kdz.Ereğli'nin göbeğindeki Gülüç'de fiyatlar 12-30 TL arasında değişirken Kandilli'de bu rakamlar 32

Kandilli'de emlak bedellerinin astronomik gösterilmesi vatandaşın belini büktü. İlçenin beldeler arasında en pahalı arsa ve arazi metrekaresi Kandilli'de. Kdz.Ereğli'nin göbeğindeki Gülüç'de fiyatlar 12-30 TL arasında değişirken Kandilli'de bu rakamlar 32-45 TL arasında. Belediye Başkanı, Mahalle Muhtarlarının da imzası bulunan bu değer tespit komisyonuna vatandaşların tepkisi her geçen gün artıyor.

Tarihinde ülke ekonomisine sağladığı katkılar ve binlerce kişiye sağladığı istihdamlar ile bilinen Kandilli Beldesi'nin geldiği nokta film konularını aratmayacak türden. Gittikçe küçülen nüfusu göç veren mesai saatleri dışarısında hiçbir sağlık hizmeti dahi verilmeyen beldenin acı kaderini yaşayan vatandaşlar ise sessiz. Doğal güzelliklerinin bulunduğu alanları Gökçeler Beldesi'ne kaptıran Kandilli'de son olarak vatandaşa en ağır darbe ise emlak vergileri oldu. Komisyonda yeralan Belediye Başkanı, Belde de bulunan tüm muhtarların da imzası bulunan emlak bedellerinin tespitine bu şekilde imza atmaları ise kafalarda soru işareti yaratırken vatandaşlar, Hem imzaları atmışlar hem de isyan ediyorlar sözleri ile tepki gösteriyor.

OLACAK İŞ Mİ?
Kandilli'nin hemen yanında bulunan Gökçeler Belediyesi'nde en yüksek arsa ve arazi metrekare birim fiyatları 3.50-4.50, Ereğli merkeze 3 dakika mesafedeki Gülüç Belediyesi'nde birim fiyatları 12 ile 30 TL arasında yer alırken Kandilli Beldesi'nde bu rakamlar 32 ila 45 TL arasında değişiyor. Böylelikle yer sahiplerinin ödemesi gereken rakamlar ise korkunç boyutlara ulaşıyor. Emeklilerin yoğun olarak yaşadığı Kandilli'de zorda kalan vatandaşlar elleri kolları bağlı ne olup biteceğini merakla bekliyor.

MUHTARLAR DİLEKÇE İLE
BAŞVURUDA BULUNDU

Kandilli'de bulunan ve bu komisyon kararlarına imza atan 5 mahalle muhtarı da vatandaşların yaşadıkları mağduriyetin sonradan farkına varınca hareket başlattı. Uzun Mehmet Mahallesi Muhtarı Osman Şanlıoğlu, Geyikbeli Mahallesi Muhtarı Tahsin Aslan, Merkez Mahallesi Muhtarı Dursun Tokgöz, Şehitlik Mahallesi Muhtarı Hamdi Kalyoncu ve Yeni Mahalle Muhtarı Hakkı Yağmuroğlu, Maliye Bakanlığı'na gönderdikleri imzalı dilekçe ile yeniden bir fiyat belirlenmesi istendi. Gönderilen dilekçede şu ifadeler yer alıyor: İlçemiz Kandilli Belediyesinde arsa ve arazi metrekare birim fiyatları çok yüksektir, rayiç bedeli oldukça üzerindedir. Özellikle Uzun Mehmet Yayla Mahallesi ve Yeni Mahalle'de birim fiyatları 45 TL'yi bulmaktadır. Bu fiyatlar ile vatandaşların 19.04.2012 tarih ve 6292 sayılı orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi ve hazine adına orman dışına çıkarılan yerlerin değerlendirilmesi ile hazineye ait tarım arazilerini satışı hakkında kanuna halk arasında 2B yasası olarak da bilinen kanuna istinaden alım gücü bulunmamaktadır. Takdir edilen değerlerin imar parsellerine dönüşmüş olan imar değerlerin rayiç değeridir. Kaldı ki 2B parselleri imar parseline dönüşmemiş tarım arazisi nitelikli taşınmazlardır. Bunların ise belediye rayiç değerleri 1.30 TL ile 1.79 TL arasında değişmektedir. Belde halkının mağdur olmaması için kamu menfaatleri de gözetilerek başvuru süresi içinde gerekli inceleme araştırmanın tekrardan yapılarak yeni bir fiyat belirleme hususunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.

İŞTE O UÇUK RAKAMLAR
Geyikbeli Mahallesi'ndeki Başaran Caddesi 16, Behsat Atalar Sokak 32, Karaman Sokak 16, Kiraz Sokak 16, Osman İpekçi Caddesi 20.50, Merkez Mahallesi'ndeki Akay, Behsat Atalar Sokak, Bozlar Sokak, Ereğli Caddesi, Hastane Caddesi, İpşiroğlu Sokak, Veysel Hamsi Sokak 32 TL, Şehitlik Mahallesi'nde Başaran Caddesi 16, Çamlı Sokak 18.50, Kalyoncu, Osman İpekçi Caddesi, Subay Tepe Sokak ve Yılmazlar Sokak 20.50, Uzunmehmet Yayla Mahallesi'nde Atatürk Bulvarı, Şehit Metin Göksal Sokak, Şehit Ömer İnce Sokak, Gürcan Küme Evleri, Madenci Sokak 39.50, Ereğli Caddesi 32, Subay Tepe Sokak 19.50, Yeni Mahalle'de Ereğli Caddesi 32, Fuat Üçüncü Caddesi, Karaelmas Sokak, Korkmazlar Küme Evleri 26, Neyrendere Mevkisi 18.50, Şehit Metin Göksal Sokak 39.50.

VATANDAŞIN ÖFKESİ BÜYÜK
Gazetemiz muhabirine açıklamada bulunan belde sakinleri ise, Olacak iş değil neye dayanarak bu imzaları atmışlar. Hem imzayı atmışlar hem de böyle. Vatandaşın yanında olmaları gerekirken vatandaşın tepesine bu kadar da binilir mi? Zaten ekonomik sıkıntı ile boğuşan belde halkına böyle bir şey yapılır mı? sözleri ile tepkilerini dile getirdiler.

GERÇEĞE AYKIRI BEYAN VAR
Belde sakinleri Savcıları göreve davet ederek, Bunların verdiği beyan çok yüksek bir beyan.
Sonuç olarak normalin üzerinde fiyat bildirimi yapılmış böylelikle yanlış yönlendirme var, gerçeğe aykırı beyanda bulunulmuş.
Savcılarımız bu işe eğilmelerini ve gerekirse yasal işlem başlatmalarını da umutla bekliyoruz dediler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

madur VATANDAŞ :

ey kANDillim ne geldiyse başına bu basiretsiz bir koyunu gütmeye aciz kişileri seçerek biz getirdik eskisi yenisi farketmiyor görünen köy kılavuzda istemiyor gelen her yazını altına imzayı atmışlar attıkları imzalardan haberleri yok bölgeye bir faydaları olmamışken bunca insanın karşısına ödenmesi mümkün olmayan bedellerle geldiler şimdide yerlerinizin bedeli budur ödeyin diyorlar tamamda kANDillide siz belediye olarak bu fiyatları neye göre belirlediniz ve mal müdürlüğüne ilettiniz ve düzelmesi içinse hiç bir çaba sarf etmiyorsunuz yazık çok yazık bu haksızlık son bulmalı ve karşımıza gerçek bedellerle gelinmeli bu hayali fiyatlar geri çekilmeli ayrıca valilik ve kaymakamlık bu olaya el koymalı sorumlular hakkında gerekli hukuki soruşturmayı başlatmalı burada gerçeğe aykırı bedeller çıkarılarak kANDilli halkı madur edilmiştir...

garibanlık bu :

VATANDAŞI DÜŞÜNEN Mİ VAR . KANDİLLİDE NE VARKİ YERLER BU KADAR PAHALI TARİHİ MEKANLARI MI VAR DESEM YOK TURİSTLİK YERLEŞİMYERİ TATİL KÖYÜ DESEM HİÇ DEĞİL NEYE GÖRE DEGER BİÇİLMİŞ ANLAMIŞ DEGİLİM. BİRİ ÇIKSADA BU KONUYU İZAH ETSE .BİR MİLLET VEKİLİ GELDİGİNDE PEŞİNDE DOLAŞAN ŞAKŞAKCILAR SİZLERE SORUYORUM NE GİBİ HİZMET ALIYORUZ BÖLGEDE NEDİR BU KANDİLLİNİN KADERİ İŞ OLMAYAN Bİ İNSAN KANDİLLİDE BİR SANİYE DURACAĞINI ZANNETMİYORUM Kİ BU PARALARI DEVLETE BAĞIŞLASIN. KAMU OYUNA SAYĞILAR SUNARIM SESİNİ ÇIKAR EY KANDİLLİ HALKI

sezgin :

Esasen degil metrekaresi santimetrekaresi parayla deger bicilemeyek kadar degerlidir bizim KANDiLLi miz ama zaten senelerdir KANDilli de yasamis kopamamis bu insanlara sembolik bir ucret karsiliginda verilmelidir tapulari,zaten bitmek uzere olan bu efsane beldeninin tamamen ipi cekilmesin...

kANDilli sevdalısı :

dünü değilde bugünü sorguluyoruz yanlış çünkü 1995 yılında görevini yapmayanlar nerede orman kadastrosu geldiğinde ne yaptılaraynen imzaları attılar tapulu yerlerimizi bile ormana bıraktılar bugün aynı kişiler hala saygın kişiler olarak beldemizde siyasi arenadalar belgeler belediyede var kimler olduğu açıklansın herkes suçluları bilsin kimseyi bedavadan yargılayıp günah keçisi ilan etmeden gerçeklerle yüzleşelim olmazmı.

gerçek vatANDaş :

kANDilli sürekli geriye giderken nasıl oluyor da arazi fiyatları artıyor belediye başkanı gelecek seçimlerden umudunu kesti anlaşılan f,arklı planlar yapıyor olsa gerek.

vatANDaş :

AYDIN GÜNGÖR başkanımınıza ALLAH sağlık sıhhat versin hiç olmazsa halkına eziyet etmiyor suyu ,ucuz veriyor ,emlak vergisi dedsen uygun ereğli artık emekli kenti cenaze ilerini bile bedava hizmet veriyor ereğli belediyesi ölü soyucu

haci :

ayip cok ayip ne bu istanbulmu burasi bu vatANDas bunu nasil oder

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.