‘İŞ CİNAYETLERİ SON BULMALIDIR’

Tarih: 2011-02-05 00:00:00

Genel Maden İşçileri Sendikası, Ankara’da iki ayrı noktada meydana gelen patlamalar nedeniyle basın açıklaması yaptı.   GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaparak Ankara OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde

Genel Maden İşçileri Sendikası, Ankara’da iki ayrı noktada meydana gelen patlamalar nedeniyle basın açıklaması yaptı.

 

GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaparak Ankara OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde meydana gelen 2 ayrı patlamada 17 kişinin hayatını kaybetmesi ve onlarca kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Muslu, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamasında şöyle dedi:

“3 Şubat 2011 tarihinde Ankara OSTİM ve İvedik Sanayi Bölgeleri’ndeki iki ayrı işyerinde meydana gelen patlamalarda 17 kişinin hayatını kaybetmesi ve onlarca kişinin yaralanması nedeniyle büyük üzüntü içindeyiz. Son yıllarda giderek artan şekilde iş kazalarıyla karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul Davutpaşa’da, Tuzla Tersaneleri’nde, Bursa Mustafakemalpaşa, Balıkesir Dursunbey ve Zonguldak Karadon Müessesesi’ne bağlı ocaklarda meydana gelen kazalarda onlarca işçimizi kaybettik. İş sağlığı ve güvenliği önlemleri yeterince alınmadan, tedbirsizlik ve ihmal nedeniyle meydana gelen iş kazalarına 3 Şubat 2011 tarihinde Ostim ve İvedik’teki kazalar eklenmiştir. Kazaların meydana geliş şekilleri dikkate alındığında yaşananlara iş cinayeti demek daha doğru olacaktır. Kazalar, iş güvencesinden yoksun, sendikasız, kuralsız ve denetimsiz çalışmanın sonucudur. Ülkemizin ölümlü iş kazalarında dünyada ve Avrupa’da ilk üçte yer alması düşündürücüdür. Bu gerçeğe rağmen, ne yazık ki ülkemizde sendikasız, iş güvencesiz çalıştırma, taşeronlaşma gibi uygulamalar her geçen gün yaygınlaştırılmaktadır. Torba Yasayla bu çalışma şekli yasal zemine taşınmak istenmekte, kuralsız, güvencesiz, denetimsiz bir çalışma hayatı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bizler, iş kazalarının en derin acılarını yaşamış olan Genel Maden İşçileri Sendikası olarak, hiç zaman kaybedilmeden iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz yerine getirilmesini sağlayacak örgütlü bir çalışma hayatı için düzenlemeler yapılmasını ve  iş cinayetlerinin artık son bulmasını istiyor, patlamalar sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.