ISINMADA SICAK SU SEÇENEĞİ

Tarih: 2012-02-24 00:00:00

TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak İl Temsilcisi Turhan Demirtaş, termik santrallerden onbinlerce ton sıcak suyun denize atılmak yerine, sıcak su atıklarıyla daha ucuza ısınılabileceği fikrini destekledi. İthal doğalgazla ısınma yolunu seçmenin gelecek nesill
TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak İl Temsilcisi Turhan Demirtaş, termik santrallerden onbinlerce ton sıcak suyun denize atılmak yerine, sıcak su atıklarıyla daha ucuza ısınılabileceği fikrini destekledi. İthal doğalgazla ısınma yolunu seçmenin gelecek nesillere ihanet olacağını ifade eden Demirtaş, şunları söyledi:
"Termik santrallerimizden,  her gün onbinlerce ton sıcak su atık olarak denize deşarj ediliyor.
Termik santraların sistemlerindeki aşırı ısınmayı önlemek için denizden alınan 8-10 derecedeki soğutma suyunun sistemden çıkışı 70-120 derece buhar ve sıcak su... Bu sıcak su ve buhar, enerjisinden yararlanılmadığı için boşa atılıyor. 21'inci yüzyılda, teknoloji çağında, böylesi atık enerjiden yararlanmamak için 'şaşkın' olmamız gerekir. Bu devasa enerjiden yararlanma yönünde çalışmalar yapılıp sonuçlandırılmadan ithal doğalgazla ısınma yolunu seçmek, yarınlarımıza, gelecek nesillere ihanet olur. Doğal gazla ısınma kolaylığına kaçmadan önce, kendi ürettiğimiz kömürle çalışan, çevre ve hava kirliliği dahil her türlü külfetini çektiğimiz santrallerimizin, denize atılan sıcak suyundaki enerjiden yararlanmanın yolarını aramalıyız. Böylece daha ucuz ısınabiliriz. Kömür üretimimiz nedeniyle her yanı tasman tehdidi altında olan kentimizdeki yer hareketleri, doğal gaz sistemlerinde; çökmelere, kırılmalara, çatlamalara ve gaz kaçaklarına yol açabilir. Yaşanan gaz faciaları ve kayıplar dikkate alındığında, santralın atık sıcak suyundan yararlanmanın daha güvenli ve ekonomik olduğu görülüyor. Ülkemizde; santrallerin atık sıcak suyu ve buharı ile ısıtılan bölgeler ve çok daha ucuza mal edilen ısınmalar incelendiğinde, Muslu, Çatalağzı,  Kilimli, Zonguldak ve Kozludaki yerleşimlerin, öncelikle santrallerimizin atık sıcak suyu ile ısıtılmasının düşünülmesinin ve o yönde çalışmalar yapılarak ona göre hareket edilmesinin sağlıklı ve akılcı yol olacağı görülecektir. 'Kentimizin sakini değil, sahibi olalım' diyor, saygılarımızı sunuyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

emekli :

HELAL OLSUN SANA SENİ CANI GÜNÜLDEN DESTEKLİYORUM DOĞRU SÖYLÜYORSUN BÜTÜN PİSLİĞİNİ HAVA KİRLİLİĞİNİ ZONGULDAK HALKI ÇEKİYOR HAZIR SICAK SUYUDA DENİZE BOŞALTIYORUZ ISINMADA KULLANILSA SÜPER OLUR.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.