İŞİTME ENGELLİLERE HUTBE YAZILI DAĞITILIYOR

Tarih: 2010-02-21 00:00:00

Merkez İlçe?ye bağlı İnağzı Mahallesi?ndeki İnağzı Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, caminin yakınında bulunan İşitme Engelliler Meslek Lisesi'nin işitme ve konuşma engelli öğrencileri için Cuma günleri ilginç bir uygulama başlattı. Okulun yakınında o

Merkez İlçe?ye bağlı İnağzı Mahallesi?ndeki İnağzı Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, caminin yakınında bulunan İşitme Engelliler Meslek Lisesi'nin işitme ve konuşma engelli öğrencileri için Cuma günleri ilginç bir uygulama başlattı.

Okulun yakınında olduğu için Cuma namazına rağbet gösteren öğrencilerin hutbede konuşulanları anlamaması üzerine harekete geçen caminin Dernek Başkanı Ahmet Kurt ve Yardımcısı Ercan Karaşah, hutbenin metnini fotokopiyle çoğaltarak öğrencilere dağıtıyor.

Cami cemaati hutbede imamın anlattıklarını dinlerken, işitme engelli öğrencilerin hutbeyi kağıttan takip etmesi ilginç bir görüntü oluşturuyor. Cemaatle birlikte saf tutan işitme engelli öğrenciler; hutbenin okunması sırasında hem metni takip ediyor hem de el işaretleriyle hutbede geçen konuları birbirlerine anlatmaya çalışıyor.

Camide zorlanmamaları için engelli öğrencileri avluda karşılayıp hutbe metinlerini dağıtan Dernek Başkanı Ahmet Kurt, "Çocuklarımız her zaman Cuma namazına buraya geliyor. Kendileri sağır ve dilsiz oldukları için hutbeyi anlayamıyorlar. Biz hutbenin yazısını kendilerine veriyoruz. Onlar da büyük iştiyakla hutbede hocayı takip etmek suretiyle dini vecibelerini yerine getiriyorlar. Her zaman kendilerini camimize bekliyoruz. Bu okulda eğitim gören çocuklarımıza da biz sahip çıkacağız" dedi.

Öğrencilerin Cuma günleri camiye sevinçle geldiklerini belirten Kurt, şunları söyledi: "Buraya geldikleri zaman bizi bir baba, bir ağabey gibi görüyorlar. Biz de onları bağrımıza basıyoruz. Daha önceleri hocayı hutbede anlayamıyorlardı, sadece bakmakla yetiniyorlardı. Dernek başkan yardımcımızın önerisiyle böyle bir uygulama başlattık. Şimdi hutbeyi rahatça anlayabiliyorlar. İki ay önce başlattığımız uygulamadan öğrenciler de memnun. Bu sayede diğer arkadaşları da gelmeye başladı ve kadro çoğaldı."

Dernek Başkan Yardımcısı Ercan Karaşah, uygulamanın diğer camilere de örnek olması temennisinde bulunarak, "Okul buraya yakın olduğu için camimize gelen çocuklarımız hocayı anlamadan cuma namazını eda etmeye çalışıyorlardı. Onlar için en azından hutbe konusunda yardımcı olabileceğimizi düşündük. İyi ki yardımcı olmuşuz; çünkü bu onları çok mutlu etti" diye konuştu.

İnağzı Camii İmam-Hatibi Bekir Şen ise şunları söyledi;

"Bu gençlerimiz bu işe çok aşık. Anlamak istiyorlar. Anlamaları için biz de görevliler olarak dernek başkanımızın yardımlarıyla bu gençlerimizin ellerine cumalarda okuduğumuz hutbeleri veriyoruz. Onlar bizim okuduklarımızı kendileri okuyarak tekrar ediyorlar. Böylece bizim de ne demek istediğimizi daha iyi anlamış oluyorlar."

DAHA ÖNCE DE İŞARET DİLİYLE İSTİKLAL MARŞI OKUMUŞLARDI

Zonguldak'ta 2002 yılından bu yana hizmet veren Zonguldak Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencileri sessiz bir devrim gerçekleştiriyor. Bir süre önce okulda gönüllü öğrencilerden oluşan 10 kişilik bir koro, işaret diliyle İstiklâl Marşı'nı seslendirmişlerdi.

Ayrıca, kendi aralarında, tiyatro gösterisi ve defile gibi çeşitli sosyal kültürel etkinliklere imza atarak, kamuoyunun takdirini kazanan engelli öğrenciler, şimdi de cuma hutbesini anlama imkanına kavuştu. Hutbe okunurken hem yazılanları okuyan hem de aralarında işaret diliyle hutbeyi anlamaya çalışan öğrencilerin davranışının takdire şayan olduğunu belirten cami cemaati de öğrencileri bağrına basmaya devam edeceklerini ifade etti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.