İŞLETME MÜDÜRÜ DE KAPATILACAĞINI DOĞRULADI

Tarih: 2014-07-07 17:17:00

Gazeteniz Önder'in kamuoyuna ilk duyurduğu ve bölge gündemini biranda değiştiren 'HEMA Kandilli Kömür İşletmelerini Kapatıyor' haberinin ardından Ak Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve yöneticiler HEMA Kandilli Kömür İşletmelerini ziyaret etti.

Gazeteniz Önder'in kamuoyuna ilk duyurduğu ve bölge gündemini biranda değiştiren 'HEMA Kandilli Kömür İşletmelerini Kapatıyor' haberinin ardından Ak Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve yöneticiler HEMA Kandilli Kömür İşletmelerini ziyaret etti.

 

HEMA Endüstri A.Ş. Kandilli Kömür İşletmesi Müdürü Zeki Arslan, 850 işçinin çalıştığı kömür işletmesinde üretimin durdurulduğunu açıkladı. HEMA Endüstri A.Ş. Kandilli Kömür İşletmesi Müdürü Zeki Arslan, Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve Yönetim Kurulu üyelerinin yaptığı ziyarette yaptığı açıklamasında, Türkiye Taşkömürleri Kurumunun (TTK) 5 Haziran 2014 tarihinde üretim panosunun durdurulmasına dönük yazısı bulunduğunu belirterek, “Bir durdurma talebi var daha doğrusu. Bu talep sonucunda işverenimiz durdurdu. Yani hemen TTK'nın durdurma yetkisi olmasa da bunun bir Soma olayından sonra işverenlerimiz tedirgin oldu. Madeni işletme, yatırım yapma öyle koyla bir iş değil. Zaten başlı başına bir risk. Bu da işverenimizi tedirgin etti” dedi.

 

Gazetecilere kurumun resmi internet sitesinde de yer alan yazıyı okuyan Arslan, “Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun 05.06.2014 tarihli yazısı ile başlayacak panomuzdaki üretimimizin durması sonucu oluşan işgücü fazlalığı nedeniyle, işgücüne gereksinimiz kalmadığından iş sözleşmesinin 4850 sayılı İş Kanunu 17 ve 18’inci maddeleri gereğince 8 haftalık ihbar süresinin sonucu olan 29.08.2014 tarihinde tüm haklarının ödenerek fesih edileceğinin bildirileceği şeklinde duyuru yaptık 20 işçi arkadaşımıza. Eğer bu süreç, olumlu bir şekilde sonuçlanmazsa bu böyle devam edecek” sözleri ile konuştu.

 

Gazetecilerin, “Kurumun kapatılması söz konusu mu?” sorusuna ise Arslan şunları söyledi: “Tabiki. Yani bu diyalog ortamı oluşturulmazsa kapatılır. Gerekçe bu şekilde. TTK’nın, üretim panosunun durdurulmasına dair bir yazısı var. Bir durma talebi var daha doğrusu. Bu talep sonucunda işverenimiz durdurdu.  Her ne kadar, TTK’nın durdurma yetkisi olmasa da Soma olayından sonra İşverenlerimiz tedirgin oldu yani. Madeni yatırım yapmak öyle kolay bir iş değil. Bu zaten başlı başına bir risk, buda işverenimizi tedirgin etti dolayısıyla durdu yani”

 

Toplantı daha sonra basını kapalı devam ederken Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır ise ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamasında, yaşanan son gelişmelerden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, “İşverenimiz, doğal olarak bu Soma’da ki olaylardan sonra toplumun bakışı, bir kısım medyanın zengin düşmanlığı yapışı, bir kısımda sırf popülist siyaset yapma uğruna işverenleri zor durumda bırakacak açıklamalar yapması, ister istemez işveren dünyasını düşündürmeye itmiştir. Morallerini bozup, tedirgin etmiştir. İnsanlar sonuçta bura geliyor, yatırım kuruyor. Bu yatırımın sonucunda da devlete, millete faydalı olmaya çalışıyor. Bu anlamda Türkiye Taş Kömürü Kurumu genel müdürlüğü bazında, milletvekillerimiz ve Enerji Bakanlığı bazında bizde girişimlerde bulunacağız. Ereğli’de işçi dostu bir kent” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

hema çalışanı :

iş vereni üzüyor değilmi açıklamalar ölenler sizleri hiç üzmüyor senin gibi badem bıyıklılarda geliyor bu şekil açıklamalar yapıyor adamsan vur masaya kapatamazsınız kapatsanızda bu işçi sahipsiz değil gerekirse büyüklerimizle görüşüp sahip çıkarız desene hala iş vereni üzüyorlar açıklamalar felan filan bıyıklarına tüküreyim senin

ESNAF :

Hema endüstrin maden alanındaki çalışmaları sadece Kandilli Alacağzı kömür ocağından ibaret değil. Zonguldakta diğer maden ocakları da mevcut. O zaman onları da kapatacak mı?. Aynı zamanda Hattat Holding sadece maden ocakları değil madende kullanılan ürünlerin üretiminide yapıyor.O daha riskli, o zaman o fabrikalarıda kapatsınlar. Sonrada çıkıpta BATIKARADENİZİ ENERJİ ÜSSÜ YAPACAĞIZ demesinler.Saygılar

hesap :

Vay vaaay AKP yoklama çekmiş :) ne hesaplar dönüyor acaba. Termik santral geliyor aklıma...

Bekir Kurt :

Sayın Başkan yaptığın açıklamaları bir daha oku ve düşün bu kadar saçma bir açıklama yapma hakkını nereden buluyorsun.Soma faciasından sonra bir kısım medyanın yaptığı zengin düşmanlığı lafından önce işçilerin güvenli şekilde madene girmesi sağlanmalıdır demeniz gerekmez mi? Demek ki Hema'nın da iş güvenliği konusunda eksikleri var ve bunu bir şantaj aracı olarak kullanıyorlar.YAZIK... SİZİN GİBİLERE OY VEREN İŞÇİ KESİMİ BİR DAHA DÜŞÜNMELİDİR...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.