İSPATA DAVET

Tarih: 2011-09-20 00:00:00

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı'nın 1500 kişinin işten çıkarılacağı iddialarına yanıt verirken ruhsal ve siyasi çöküntüden kurtulmak için polemik arıyor dedi. AÇIKLAMADAN BAŞLIKLAR

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı'nın 1500 kişinin işten çıkarılacağı iddialarına yanıt verirken ruhsal ve siyasi çöküntüden kurtulmak için polemik arıyor dedi.

AÇIKLAMADAN BAŞLIKLAR

*** Belediye Başkanı'nın Türk Metal'i yönetme arayışı ve gayreti içinde olmasını Bunlar beyhude çabalar…

*** Belediye Başkanı, Karadeniz Ereğli'de siyaseten bir çöküşün eşiğindedir. Ortada herhangi bir şey yok iken işten çıkarma söylentilerini yaymak, sonra da Çıkışları ben önledim diyerek bunu siyasi prime dönüştürmek gayretindedir.

*** Belediye Başkanı açıklamasında, önümüzdeki dönem yine Belediye Başkanı seçileceğini söylüyor. Buna kendisi değil, Kdz. Ereğli halkı karar verecektir. Halkın iradesini yok sayan açıklamalar, Belediye Başkanı'nın demokrasi anlayışının baskıyla kurduğu totaliter ilişkinin sonucudur.

*** Belediye Başkanı, emekten yana olduğunu söylüyor. O zaman sormak gerekir Türkiye'nin milli gururu olan ve o gecekondu dediğin Erdemir'de senin zamanında açılan,  yaklaşık 15 yıldır faaliyette olan atölyeleri ve sosyal tesisleri neden mühürlettin? Erdemir çalışanları için önemli sosyal mekanlardan biri olan Bağlık tesislerini mühürletip,burada çalışan 20 kişinin işten çıkartılmasına sebep olmanın adı ne zamandan beri emekten yana olmak oldu.

*** 2009 yılında 1400 arkadaşımız işten çıkarılacaktı. Biz, sendika olarak oturduk, işvereni durdurduk. Eğer bir toplu kıyım söz konusu olursa, burada emekçilerin öncüsü de sözcüsü de biz oluruz. Belediye Başkanı gölge etmesin yeter...

*** Kendi hudutları içersinde olmayan, sendikamızın Gülüç'te açmış olduğu sosyal tesisden Erdemir emekçileri ile birlikte Ereğli Halkı da eş ve çocuklarıyla yararlanıyor. Ama Belediye Başkanı, Ereğli halkına, işçilere, eş ve çocuklarına hizmet verilmesinden rahatsız olmuş olacak ki burayı kapatmak istiyor.


* Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ile Türk Metal Sendikası'nın Kdz. Ereğli Şubesi ile uzun süredir devam eden polemik bu kez Erdemir'den 1500 işçi çıkarılacak iddiasıyla sürdü.

Belediye başkanının bu iddiası üzerine yazılı bir açıklama yapan  Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, iddiayı öne sürenlerin ispat etmesi gerektiğini belirterek, işçi çıkarılacağı iddiasını yalanladı.

Odabaş yazılı açıklamasında şöyle dedi:


RUHSAL ÇÖKÜNTÜ

Hizmet etmek, yatırım yapmak gibi temel görevlerden uzaklaşarak, bu eksikliklerin yarattığı ruhsal ve siyasi çöküntüden kurtulmak için polemik arayan ve bu yolla kamuoyunu meşgul etmek isteyen çevrelerin inadına, bu açıklamanın birinci derecede muhatabı olarak Karadeniz Ereğli'nin saygıdeğer kamuoyunu gördük…

Çünkü Ereğli Demir Çelik İşletmeleri ve bu işyerindeki işçi-işveren ilişkileri üzerinden yapılan açıklamaların, hangi ruh halinin ürünü olduğunu, hangi amaçlara hizmet ettiğini en iyi ve en doğru bir şekilde değerlendirecek olan esnafıyla, memuruyla, çalışanlarıyla, 7'sinden 70'ine Karadeniz Ereğli halkıdır…

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı'nın yaptığı açıklamanın birinci bölümünde muhatabı OYAK A.Ş Yönetim Kurulu'dur. Dolayısıyla bu bölümle ilgili olarak cevap verip vermeme tercihi, OYAK yönetimine aittir…

Ancak yapılan açıklamanın ikinci bölümünde, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı, haddini aşarak, gerek Genel Merkezimiz, gerekse Karadeniz Ereğli Şubemizin şahsında Erdemir emekçilerinin örgütü Türk Metal'e saldırmaktadır. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı, Türk Metal Sendikası'nı ve camiasını, muhatabı olduğu, avucunun içine aldığı ve oyuncak gibi oynadığı çevreler ve kuruluşlarla karıştırmasın.

MECBUR ETTİ

Türk Metal Sendikası gerek Genel Merkez gerekse şube yönetimi olarak, bugünkü Belediye Başkanı ile saygıya dayanan mesafeli bir ilişki içinde olmuştur. Böyle bir ilişki içinde olmamızın temel sebeplerinden birisi, Erdemir çalışanlarının yaşadığı bölgenin yerel yönetim olarak en üst düzeydeki temsilcisi olmasıdır. Ancak, dün yapılan açıklama, kendisiyle sendikamız arasında var olan mesafeli ilişkiyi ve sınırlarını yeniden gözden geçirmeye bizleri mecbur etmiştir.

Öncelikle belirtmek zorundayız ki, Türk Metal Sendikası'nın sendikacılık anlayışını ve bu anlayışın gereği olan sendikal uygulamaları değerlendirecek, sorgulayacak ve eleştirecek kişi, Karadeniz Ereğli Belediye başkanı değildir, olamaz, olmayacaktır da…

Biz nasıl Cumhuriyet Halk Partisi'nin, gerek Zonguldak'ta gerekse Karadeniz Ereğli'de aldığı seçim sonuçlarını ve sorumlularını en azından kamuoyuna duyuracak bir şekilde değerlendirmeyi bile etik bulmuyorsak, Belediye Başkanı da temel görevlerinin bilinci içinde Belediye Kanunu'nun, kendisi için belirlediği sınırlar içinde kalmayı bilmelidir.

İNSANİ DEĞERLERİ VAR İSE İSPAT ETSİN

Türk Metal Sendikası işverenle etle tırnak gibidir şeklindeki, Karadeniz Ereğli Şubemizin son genel kurulunda konuşmacıların kullanıldığı bir ifadeyi, önceki ve sonraki cümlelerden bağımsız olarak ele alıp, bu ifadeye mal bulmuş mağribi gibi dört elle sarılmak, olsa olsa bir aczin hazin bir sonucudur. Bu durumda, Belediye Başkanı'nın, Acaba siz Belediye çalışanlarıyla etle tırnak gibi değil misiniz? sorusuna vereceği cevap da Karadeniz Ereğli kamuoyunun takdirine bırakılmıştır.
Belediye Başkanı,1500 işçinin işten çıkarılacağını öne sürerek,   Türk Metal Sendikası Genel Merkez yönetiminin Karadeniz Ereğli'deki muhtemel gelişmeler karşısında hazırlıksız olduğunu hatta yönetime destek noktasında olduğunu, sendikanın Karadeniz Ereğli Şube Başkanı ile hiçbir direnç gösterilemeyeceğini de biliyoruz. demektedir.
Bu iddiaların sahipliğini yapan Belediye Başkanı'nı;  eğer insani değerlere sahipse, iddialarını ispatlamaya davet ediyoruz. Türk Metal Sendikası'na karşı içinde anlaşılmaz, kabul edilemez bir hınç, kin ve öfke biriktiren bir Belediye Başkanı'nın, Kdz. Ereğli kamuoyunu sürükleyebileceği vahim noktaları ise düşünmek bile istemiyoruz.

HADDİNİ BİLMEZ


Türk Metal Sendikası'nın sendikal anlayışı ve uygulamaları genel kurullarına katılan delegeler tarafından belirlenir. Dolayısıyla, bir belediye başkanının, haddini bilmez bir şekilde, sendikamızın görev ve sorumluluk alanlarına girip, sendikamızı yönetme arayış ve gayreti içinde olması,  beyhude çabalardan başka bir şey değildir.

Bu açıklama, Çamur at, izi kalsın mantığına, sendika olarak her zaman karşı çıktığımızın ve bundan sonra da çıkacağımızın bilinmesi, hatırlanması için yapılmıştır.


 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Külliyen Uydurma :

Erdemir çalışanlarına ve Ereğli halkına yalan haber uydurup basın yoluyla yaymanın Ereğli halkında bir karşılığı vardır. Erdemir çalışanları yalan haberlerle moral ve motivasyonunuzu bozmayınız.

İşçi :

Şu ana kadar çıkarılan 1500 den fazla işçinin hesabını vermesi gereken sendika şube yönetimi değilmi..?

ONUNCU KÖY :

ERDEMİR'DEN 1500 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILACAK SÖYLEMİNİN MUHATABI SENDİKA DEĞİL ERDEMİR YÖNETİMİDİR ÖNCELİKLE. SENDİKA KENDİSİNİ İŞVERENENİN GAZINA FAZLA KAPTIRMIŞ GÖRÜNÜYOR. BUNLAR SARI SENDİKACILIĞI DA FAZLA ZORLUYORLAR.ERDEMİR'İN SÖZCÜLÜĞÜNE SOYUNACAĞINA İŞÇİLERİNİN SORUNLARINA EĞİLSİNLER. İŞÇİ ÜZERİNDE TERÖR ESTİRMESİNLER...

HIDIR :

YUSUF BAŞKAN BELEDİYE BAŞKANI NİCİN BU KADAR ERDEMİR İŞCİSİ İLE İLGİLENİYOR ACABA ERDEMİR İLE BAZI ZORUNLARMI VAR OKYANUSLARIN SUYUMU KESİLDİ YOKSA SAYIN BELEDİYE BAŞKANINA SORUN BELEDİUEDE KAC TANE SENDİKALI İŞCİ KACTANE TAŞARON İŞCİSİ VAR ONLARI ACIKLASIN ERDEMİR İLE UĞRAŞMAYI BIRAKIP DA KENAR MAHALLELER BİR BAKSINDA BELEDİYECİLİK YAPSIN SENDİKACILAR SENDİKACILIK YAPSIN İŞCİ DE İŞİNİ YAPSIN İŞVERENDE GÖRAVİNİ YAPSIN ARTK HARKAS ELİNİ İŞCİ ÜZERİNDE CEKSİN A

kemalist :

Sayın şube başkanı çıkış yoktur diyecek olan Oyak holdingin yetkilisidir sen değilsin sen ancak drenirim deyebilirsin ayrıca oyak şu saate kadar böyle bir yalanlama yapmamıştır ayrıca böyle bir olay karşısında kentin belediye başakanının sert bir tutum takınması sendiaknızın yararınadır lütfen olayı iyi okuyun muhtemel vereceğiniz toplumsal mücadelede bu tür destekler önemlidir.Tabi iddia olunan çıkış gerçekleşirse drenmeyi düşünüyorsanız

adamın biri :

evet OYAK "çıkış falan yok bunlar palavradır" desin herkesi rahatlatsın ..yoksa yine fatura %35 te olduğu gibi işçiyemi kesilecek

mehmet faik turpçuoğlu :

Başkan Posbıyık çıkış var diyor, sendika başkanı ortada bir şey yok diyor. O zaman en net açıklama OYAK Erdemir yönetimi tarafından yapılacak kesin açıklamadır. Yani işçi ve esnaf başına ne geleceğini bilmeli, diye düşünmekteyim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.