JANDARMA KOMUTANLIĞI: KURALLARA UYUN MAĞDUR OLMAYIN

Tarih: 2015-04-20 16:07:05

Karadeniz Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, hırsızlık, dolandırıcılık ve pat pat tabir edilen tarım araçlarının yol açtığı kazalara ilişkin çeşitli bilgilerin yer aldığı broşürleri vatandaşlara dağıtarak duyarlı olmalarını istedi.

 

Karadeniz Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri, Ereğli-Ormanlı karayolu Subaşı mevkisinde denetim yaptı, broşür dağıttı. Zonguldak Valiliği Koordinatörlüğünde İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen projeler kapsamında hırsızlık, dolandırıcılık ve pat pat tabir edilen tarım araçlarının yol açtığı kazalara ilişkin çeşitli bilgilerin yer aldığı broşürler yerleşim yerlerindeki evlere de dağıtıldı.

 

AMAÇ DIŞI KULLANILIYOR

İl Jandarma Komutanlığından konuya ilişkin daha önce verilen bilgiler şu şekilde: Zonguldak Valiliğinin oluru ile Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı tarafından sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş olaylarının yapılan analizleri bölgenin kanayan yarası haline gelen meydana gelen çok sayıda kazada yaşamını yitiren, sakat kalan, yaralanan vatandaşların olduğu ve halk dilinde patpat olarak bilinen tarım araçlarının amaç dışı kullanılmasının önüne geçilmesi de var.

 

80 TL İDARİ PARA CEZASI VAR

Trafiğe çıkması yasak olan bu araçların karayoluna çıktığının tespit edilmesi halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 47/1-d (Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak) maddesi gereğince 80 TL. idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmektedir.

 

CAZİH HALDE KULLANILIYOR

Bölgemizde arazi yapısının engebeli olması ve fındık üretiminin yoğun olması, herhangi bir sürücü belgesi gerektirmemesi, Zorunlu mali sorumluluk sigortası ve araç muayenesi yaptırma zorunluluğu olmaması gibi nedenler Pat-Pat zirai tarım aracının kullanılmasını cazip hale getirmektedir. Ancak el traktörü şeklinde satılan çapa makinesini, minyatür traktör haline getiren montajlar yaptırılıp, arkasına römork bağlanmak suretiyle insan ve yük taşımacılığı başta olmak üzere çeşitli amaçlarla trafiğe açık karayollarında kullanıldığı görülmektedir. Bu durum trafik güvenliği açısından büyük tehlike yaratmakta, ölümlü ve yaralanmalı kazalara sebebiyet vermektedir.

 

2014 YILINDA DEVLET 1500 TANE DAĞITTI

Zonguldak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü verilerine göre; 2014 yılı başı itibarı ile destekleme kapsamında çiftçilerimiz tarafından (1116) bahçe el traktörü ve ekipmanı (pat-pat motoru) satın alınmış olup, 2014 yılsonuna kadar bu sayının (400-450) civarında daha artarak ilimiz genelinde (1500-1600) sayılarına ulaştığı belirlenmiştir.

 

YÜKÜ KARADENİZ EREĞLİ ÇEKİYOR

Köy ve Mahalle Muhtarları vasıtasıyla elde edilen bilgilere göre Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 9784 Bahçe El Traktörü (pat-pat) olduğu tespit edilmiş olup, Bu Bahçe El Traktörlerinin (pat-pat) 4627 tanesi Kdz.Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesindedir.

 

501 KİŞİ PATPAT KAZALARINDA YARALANDI

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Pat-Pat tabir edilen tarım araçlarının karıştığı kazalarla ilgili olarak son beş yıl dikkate alınarak yapılan incelemede; Toplam 186 olay meydana gelmiş, (Yıllık ortalama 35-40 olay) bu olaylar neticesinde 11 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 501 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

 

BAŞLICA NEDENLERİ

Pat-Pat tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarının meydana gelmesinin başlıca nedenleri arasında; yolcu taşımacılığında kullanılması, aşırı yüklü olarak, yük taşımacılığında kullanılması, akşam saatlerinde ışık donanımı ve kasa bölümünde reflektör olmadan trafiğe açık karayolunda  kullanılması, aşırı hız yapmayınız, küçük yaşta çocuklar tarafından kullanılmasına kesinlikle izin vermeyiniz. Bahçenizden fındık ve mahsullerinizi, kamyonet, kamyon gibi yük nakli için üretilen araçlarla taşımanız sizin faydanızadır. Bundan sonraki günlerde halkımızın can ve mal güvenliği için kontrollerimiz artarak devam edecektir. Kdz.Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı’nın maksadı  cezai işlem uygulamak değil, vatandaşlarımızın huzur içerisinde yolculuk etmelerini sağlamaktır”

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.