KABASAKAL TAMAM SIRA PENÇES’TE

Tarih: 2010-09-29 00:00:00

Kdz. Ereğli’de sağanak yağışlarda ürküten Kabasakal ve Pençes dereleri ile ilgili DSİ’nin 1995 yılında yaptığı islah projelerine “nihayet” başlanması ve bunun ilk adımı olan Kabasakal deresindeki çalışmalar son aşamaya gelmesi mutlulukla izleniyor.   Ke

Kdz. Ereğli’de sağanak yağışlarda ürküten Kabasakal ve Pençes dereleri ile ilgili DSİ’nin 1995 yılında yaptığı islah projelerine “nihayet” başlanması ve bunun ilk adımı olan Kabasakal deresindeki çalışmalar son aşamaya gelmesi mutlulukla izleniyor.

 

Kepez-Yeşiltepe güzergahındaki yerleşim birimlerini tehdit eden ve daha önce bir çok kez sel felaketi yaşayan bölgede, iki yeni köprü yapıldı ve Devrek yol Kaşağı’nda 8 metre yüksekliğinde yeni kanal yapıldı.

 

Kdz. Ereğli’nin genel bütçeye sağladığı katma değerin karşısında hizmet almada yaşadığı yetersizlikler devam ederken, kimi zaman bazı sorunlar da onca baskıyla zorlukla çözülmeye devam edilirken, Kabasakal deresi üzerindeki islah çalışmalarının tamamlanma aşamasına gelmedi, kepez-Yeşiltepe istikametindeki bölgede yaşayanların sel korkusunu sona erdiriyor.

Özellikle 1995 yılında yaşanan büyük sel felaketinin ardından DSİ’nin hazırladığı Kabasakal ve Pençes derelerindeki islah çalışmalarına, bir tek Pençes deresinde tersip benti yapılabilmişti. Daha sonraki yıllarda yaşanan sel felaketi en son olarak bölgeyi 2007 yılında vurmuş ve Pençes deresinin dışında Kabasakal deresi de, Devrek yol kavşağındaki kanalın yetersizliği nedeniyle taşınca bir çok ev sel suları altında kalmıştı.

Kdz. Ereğli’nin hizmet almakta uğradığı haksızlıklar sonrasında yerel basının da konuyu sıkça dile getirmesi sonucu iktidar temsilcilerinin de ısrarlı takipleri sonucunda hazırlanan proje rafta indirildi, reviye edilerek öncelikle Kabasakal deresinin islahına başlandı. B:u dere üzerindeki Kavaklık ve Adem Bakkal’daki iki köprünün olası sel durumunda sel suları ile gelebilecek taş, moloz ve ağaçlarla tıkanabileceğini ve bunun da sel felaketine sebep olabileceği dikkate alınarak bu iki noktada köprüler yıkındı ve yerlerine daha yüksek iki köprü inşa edildi. Ayrıca bu güzergahtaki en önemli sorun olan Devrek Yol Kavşağındaki anayolun altından kanal yapımına başlandı. 8 metre yüksekliğindeki kanalın inşasına başlandığında, ana yol tek taraflı olarak ulaşıma kapatılarak diğer yoldan ikili ulaşım verildi. Halen daha inşası devam edilen kanal yapımının yıl sonuna kadar tamamlanacağı öğrenildi.

DSİ’nin 600 bin TL ihale ettiği Kabasakal deresinin islahından sonra bu kez Pençes deresi için  ihale açılacak.

Bilindiği gibi Pençes deresi kent merkezinden geçiyor ve Elif otelin yanından denize dökülüyor. Bu dere üzerinde Alkaya ve Sakindere (dombay deresi) üzerinde de tersip bentlerinin yapılması ile olası taşkın sularına karşı önlem alınmış olacak.

 

Adem Bakkal köprü yıkımı

Kavaklık Köprü yıkımı

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.