KABOTAJ BAYRAMI'NIN 84. YILI

Tarih: 2010-06-30 00:00:00

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı açıklandı. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı tarafından 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı açıklandı. Kdz.Ereğli’deki kutlamalar 1 Temmuz Perşembe günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı açıklandı. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı tarafından 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı açıklandı. Kdz.Ereğli’deki kutlamalar 1 Temmuz Perşembe günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması ile başlayacak. Düzenlenen törende Liman Başkanı Nevzat Direk'te günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapacak. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 84. yılı kutlamalarına saat 17.00'de balıkçı barınağındaki deniz eğlenceleri ile devam edilecek. Kutlamalar kapsamında halat çekme, yüzme, kürek çekme, kırkayak yarışmalarının ardından saat 19.00’da yağlı direkten bayrak kapma yarışması gerçekleştirilecek.

 

Kabotaj ne demek?

Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması ile 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi, Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926 tarihinde de yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi. Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiye'de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kartal :

Görün bakın yarın yağlı direk mafyası nasıl hemen devreye girecek. Kendilerinden başka hiçbir kimsenin direğin yanına yaklaşmasına izin vermeyecekler. Hem de emniyet müdürü ve kaymakamın gözünün içine baka baka. Üstelik ödülün arttırılması için posbıyıkla pervasızca pazarlık ta yapacaklar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.