KADINLARIN KERMES DAYANIŞMASI

Tarih: 2010-03-08 00:00:00

Kdz.Ereğli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, "Kadın Kermesi" etkinliği düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kermes açılışına Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet Başsavcısı Zülkarneyn Kısık

Kdz.Ereğli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, "Kadın Kermesi" etkinliği düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kermes açılışına Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet Başsavcısı Zülkarneyn Kısık, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Erkan Tektaş, Ereğli Kent Konseyi Başkanı Muhabbet Tezel, davetliler ve çok sayıda kadın katıldı. Kadın Meclisi Başkanı Posbıyık, Kadın Meclisinin projelerinden birinin Bahar Kermesi olduğunu, Ereğli'de yaşayan ihtiyaç sahibi kadınların el emeklerinin satışına fayda sağlamak ve bu sayede de ailelerin ekonomisine katkıda bulunmak hedeflendiğini belirttiği konuşmasında, "Bu amaçla çıktığımız yolda, Kadınlar Günü vesilesiyle kermesimizi, kadınlara adanmış bu özel günde gerçekleştiriyoruz. Biz kadınlar, evlat ve eş olarak geçmişimizi, anne olarak bugünü ve geleceği şekillendiriyoruz. Bunu yaparken sadece eğitici değil, hoşgörü ve sevgilerimizle geleceği ilmek ilmek örüyoruz.

EV BÜTÇESİNE KATKI
Bu yüzden el emeğimizle var ettiğimiz güzel eserlerin maddi yönünün yanı sıra manevi değerinin de altını çizmek istiyorum. Değişik malzemelerle gündelik yaşama dair yarattığımız eşyalar, el işlerimiz çevremizde kurduğumuz ilişkiyi yansıtırken evimizin bütçesine katkı sağlayıp, çocuklarımızın geleceğini kurmaya ve onların daha iyi olanaklarla yetişmesine fayda sağlıyor. Sevgiyle, anlayışla hoşgörüyle örüyoruz geleceğimizi. Unutmayalım ki bizlerin sevgisi ve çabası olmadan dünya daha barışçıl ve refah olamaz. Sevgili kadınlar, sizler, geleneksel el emeği eserlerinizle, aynı zamanda modern dünyamızın gelişen düzeni karşısında kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizin yeniden keşfedilmesine katkıda bulunuyorsunuz. Günümüzde geleneksel ve modern olan kültür savaşında bazı değerlerimiz saldırgan ve yıkıcı bir şekilde kullanılmaktadır.

DAHA ÇOK ÜRETMEK
Evrensel değerler yüzeysel biçimde yeniden yorumlanmakta, böylece bazı halklara, kültürlere ve düşünce biçimlerine karşı savaş açılmış bulunmaktadır. Sizler bu önemli çabanızla sadece aile bütçesine katkıda bulunmakla kalmadınız. Sizler kültürümüzün önemli değerlerinin yeniden keşfedilmesine, onlara sahip çıkılması adına savaşmış oldunuz. Çünkü, modernleşen dünyamızda değişimi yaparken, geleneksel değerlerimizi koruyarak, kültürel karşılaşmalarımızı, birbirimizi yargılamadan ve önyargılarımıza teslim olmadan verimli bir alışverişe dönüştürmeyi başardınız. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ''Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla süphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım'' diyerek bizlere olan güveni belirtmiştir. Bizler, O'nun yaktığı meşalenin ışığında, daha çok çalışmak, daha çok üretmek kendimizi geliştirmek suretiyle önce ailemizi ve evlatlarımızı; sonra ülkemizi ileriye götürmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu güzel duygularla bir araya geldiğimiz bugünde, çabalarının amacına ulaşmasını sağlayan, kadınlarının edilgen değil, aktif ve bilinçli olarak var olmaları adına emek veren tüm değerli arkadaşlarıma ve varlığı ile destek olan tüm kadınlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.