KALABALIK SINIF ŞİKÂYETİ

Tarih: 2010-01-21 00:00:00

Eğitim-Sen Kdz. Ereğli Baştemsilcisi Kerim Özdemir, 200-2010 eğitim-öğretim yılının il yarısını değerlendirdi.   Özdemir, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını değerlendirirken, okullarda yaşanan kalabalık sınıfların bir türlü çözülemediğini söy

Eğitim-Sen Kdz. Ereğli Baştemsilcisi Kerim Özdemir, 200-2010 eğitim-öğretim yılının il yarısını değerlendirdi.

 

Özdemir, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını değerlendirirken, okullarda yaşanan kalabalık sınıfların bir türlü çözülemediğini söyledi. Şubat atamalarının ertelenip öğretmen açıklarının kapatılmadığını belirten Özdemir, buna karşılık güvencesiz çalışanların sayısının arttığını söyledi.

 

Özdemir şunları söyledi:

?2009-1010 eğitim-öğretim yılı birinci yarıyılı bitiriyoruz. Her öğretim yılında sorunların değil güzelliklerin öne çıktığı bir dönem yaşamak istiyoruz ama bunu bir türlü göremiyoruz. İlçemizde hem ilköğretim hem de orta öğretimde ikili öğretim ve kalabalık sınıflar sorunu bir türlü çözülemedi. İlköğretimde derslik kapasitesi kadar derslik eklense yine de ikili öğretim ve kalabalık sınıflar sorunu çözülecek gibi değil. Örneğin; Kepez İzmirlioğlu İlköğretim, İzmirlioğlu İlköğretim de kalabalık sınıflar, Erdemir İlköğretim, Cumhuriyet İlköğretim gibi okullarda ikili öğretim ve sınıf mevcutları 40'ın üzerindedir. Kalabalık sınıflar eğitim öğretimin istenen düzeye ulaşmasında en büyük engeldir. Buna rağmen ilçemizde ilköğretim sorunu çözüm adına son on yıldır bir çivi dahi çakılmamıştır. Taşımalı okullar sorunu çözülememiştir. Çayırlı İlköğretim Okulu inşaatı yıllardır yarım bekletilmektedir. Atatürk Anadolu Lisesi beşinci yılında kendi binasına taşınamamıştır. Eğitim emekçileri kiriz bahane edilerek yeni zamlarla daha da yoksullaştırılarak, ezilmiştir. Şubat atamaları ertelenip öğretmen açıkları kapatılamamış. Buna karşılık güvencesiz çalışanların (4/C) sayısı artmıştır. Geniş emekçi kitlelerinin hak talepleri engellenmeye çalışılmıştır. Tekel işçilerinin eylemine hükümetin tepkisi, 25 Kasım eylemi sonrası kamu çalışanlarına açılan soruşturmalar, demokratik talepleri engellemeye yöneliktir. Yıllardır okullardaki yönetici atamaları kadrolaşma çalışmaları nedeniyle bir türlü yapılamamıştır. İlçemizde 28 okulda yapılacak yönetici atamaları nedeniyle her şey atamalara kilitlenmiş durumda. Temel insan haklarından olan eğitim hakkı dershanelerin özel okullara dönüştürülerek piyasaya çekilmesi planları eğitimdeki sorunları çözme yerine daha da derinleştirecektir. Altıncı sınıftan başlayıp üniversite sınavına kadar 7 yıl boyunca sınav stresiyle yaşayan ortalama haftada 50 saat ve üzeri çalışan; bu olumsuz koşulların en çok etkilediği kişiler bizim geleceğimiz olan öğrencilerimiz, çocuklarımızdır. Değerli anne ve babalar çocuklarınızın sizden daha fazla çalıştığını bilerek onlara iki haftalık güzel bir tatil yaşatmanız dileğiyle.?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.