KANTİNLERE BAKANLIK AYARI

Tarih: 2011-09-27 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in "Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı" konulu genelgesi doğrultusunda Kışla Mahmut Likoğlu İlköğretim Okulu'nda düzenleme yapıldığı öğrenildi. Kantinlerde; Otomatik satış yapan makineler bulundurulmayacak ile süt, ayran, taz
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in "Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı" konulu genelgesi doğrultusunda Kışla Mahmut Likoğlu İlköğretim Okulu'nda düzenleme yapıldığı öğrenildi.
Kantinlerde; Otomatik satış yapan makineler bulundurulmayacak ile süt, ayran, taze meyve suyu ve tane ile satılan meyve bulundurulacak Emirlere doğrultusunda düzenlemeler yapan okul yönetimi, genelgeye tam uyum konusunda duyarlı davranıyor.
 Bilindiği gibi; Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer 21 Temmuz 2011 tarihli, "Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı" konulu bir Genelge yayınladı ve genelge, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.
Okul Kantinlerindeki Gıda Satışını düzenleyen Genelge, Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci kursiyer, kursiyer ve çalışanların güvenli ve sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar ile şişmanlığı önlemek amacıyla yayınlandı. Genelgeyle, konuyla ilgili Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Genelgeleri de dikkate alınarak 17.04.2007'de yayınlanan Genelgede değişiklik yapıldı.
Buna göre, 2007/33 sayılı Genelgenin Genel Kurallar bölümünün 16. Maddesi "Eğitim kurumlarının, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri vb yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekleri, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. 
Bunların yerine Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır." şeklinde değiştirildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.