'KAPATMA KARARINA KARŞIYIZ'

Tarih: 2014-07-15 14:46:00

Kandilli’deki kömür ocağı işletmesini kapatacağını açıklayan Hema’nın bu kararının yarattığı kriz ile ilgili açıklama yapan Kandillililer Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Av. Korhan Us, TTK ile Hema’nın masaya oturması gerektiğine dikkat çekti.   Kor

Kandilli’deki kömür ocağı işletmesini kapatacağını açıklayan Hema’nın bu kararının yarattığı kriz ile ilgili açıklama yapan Kandillililer Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Av. Korhan Us, TTK ile Hema’nın masaya oturması gerektiğine dikkat çekti.

 

Korhan Us “HEMA ‘nın   Kandilli deki ocaklarını kapatma kararını, tamamen keyfi ve dayanaksız buluyor ve bu kapatma işlemine karşı çıkıyoruz” başlıklı yazılı açıklamasında “Kapatma kararına karşıyız” dedi.

 

Us, yaşanan krizin TTK ile Hema yöneticilerinin masaya oturması ile  çözüleceğini de belirtirken şunları vurguladı:

 

“05.06.2014 tarihli  T.T.K ARMUTÇUK  Müessesesinin, yaptığı denetleme sonucu yazdığı üretimin durdurulması doğrultusunda ki  raporu üzerine,  bu defa, madeni denetleyen  ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI  müfettişleri durdurma gerekçelerinin doğru olmadığını, madenin çalışmasında iddia edildiği gibi eksikliklerin bulunmadığını ilgili taraflara bildirdi.  İşletmeye işçi alımı için yakın tarihlerde girişimlerde bulunan ve 30 işçinin girişini yapan HEMA, bu ilk  T.T.K  raporu üzerine işletmenin ve işçilerin tasfiye edilmesini Kandilli işletmesine bildirdi. Ancak, 20.06.2014 tarihinde iddiaları geçersiz kılan Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin raporunun  ilgili taraflara bildirilmesi üzerine, 09.07.2014 tarihinde T.T.K.  Genel Müdürlüğü üretime devam edilebileceğini, HEMA Kandilli işletmesine bildirdi.  T.T.K Armutçuk Müessese Müdürlüğünün ne amaçla yazdığı anlaşılamayan  üretimi durdurma kararı Hema yönetimini tedirgin etti.  Ancak anlaşılan, HEMA yönetimi  henüz kararından vazgeçmiş değil.              

 

Bölge  için önemli bir işyeri olan HEMA  da Kandilli ve Gökçelerden yaklaşık 200 kişi çalışmaktadır. T.T.K Armutcuk Müessese Müdürlüğünün  tuttuğu  rapor sonucu oluşan bu kriz, ancak T.T.K Genel  Müdürlüğü  ve  HEMA  yetkililerinin masaya oturmasıyla çözülebilecek iken , tek yanlı alınan  ve   bölgenin   zaten kötü durumda olan ekonomisini  zora sokacak olan işletmelerin kapatılması kararına karşı olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.