KARA TRENLER ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Tarih: 2009-07-14 00:00:00

Fotoğraf Sanatçısı Erdal Yazıcı, 1990'da buharlı trenleri fotoğraflayan İFSAK üyeleri ile birlikte Ereğli ve Armutçuk'ta çekim yapmıştı. Yazıcı'nın fotoğrafları "Kent ve Demiryolu" başlıklı internet yayınında yer aldı.Yazıcı, Amutçuk'ta yaptığı çekimler i

Fotoğraf Sanatçısı Erdal Yazıcı, 1990'da buharlı trenleri fotoğraflayan İFSAK üyeleri ile birlikte Ereğli ve Armutçuk'ta çekim yapmıştı. Yazıcı'nın fotoğrafları "Kent ve Demiryolu" başlıklı internet yayınında yer aldı.Yazıcı, Amutçuk'ta yaptığı çekimler için, "Zonguldak Ereğli-Armutçuk hattında çalışan 'Kara Tren', kömür ocaklarına madencileri götürüp, dönüşte yine yorgun madencilerle birlikte binlerce ton kömürü Ereğli Limanı'na taşıyordu" dedi.
Yazıcı, "Kara Tren" çalışmasıyla ilgili şunları söyledi;
"1990 Yılında Sedat Tosunoğlu, Selçuk Kundakçı ve İlteriş Tezer arkadaşlarımın projesi olan buharlı lokomotiflerle ilgili yaptıkları çekim gezilerinin bazılarına ben de katıldım. 'Kara Tren'leri kilometrelerce kovaladık; bazen de lokomotif içinde saatler boyu seyahat ettik. 'Kara Tren'ler son seferlerini yapıyorlardı; fiziki ve ekonomik ömürlerini çoktan doldurmuşlardı. Birer nazlı çocuk gibiydiler. Makinistler onların son yolculuklarında nazlarına, kahırlarına katlanıyorlardı; çok yorgundular; sefer sonrası bakımlarını özenle yapıp yeni güne hazırlıyorlardı. Bazıları yorgunluğa dayanamayıp dinlenceye çekilmişti bile. Selçuk Çalık'ta, İzmir'deki lokomotif müzelerinde çoktan yerlerini almışlardı. Müzedeki halleri hüzünlüydü. Bazıları da garların görünmeyen bir yerinde gözden uzak çürümeye terk edilmişti. Bir kısmı da hurdaya çıkarılmıştı. Türkiye'nin birçok yerinde 'Kara Tren'lerle birlikte olduk; son seferlerine tanık olduk. İzmir-Eğirdir hattında çalışan 'Kara Tren'le nostaljik turlar yapılıyordu. Dinar'daki lokomotifler o tarihte hâlâ yük taşıyordu. Zonguldak Ereğli-Armutçuk hattında çalışan 'Kara Tren' kömür ocaklarına madencileri götürüp, dönüşte yine yorgun madencilerle birlikte binlerce ton kömürü Ereğli Limanı'na taşıyordu. Çekimler sırasında eski gar binalarında, eski vagon içlerinde konakladık, yedik içtik demiryolcularla; birlikteliğimiz sırasında doyumsuz söyleştik; sevecen, paylaşımcı, özverili insanlardı; çok yardımlarını gördük; son tanığı olmamızdan onlar da memnundu; 'o an'lar içinde film karelerinde onlar da yerlerini aldılar. Kısa süre sonra 'Kara Tren'ler tamamen seferlerden çekilerek yerlerini günümüz lokomotiflerine bıraktılar. Artık 'Kara Tren'ler dinlencedeler; Selçuk Çamlık ve İzmir'de bulunan lokomotif müzelerinde çok farklı buharlı lokomotifler yan yanalar. Dumanları tütmeyip, düdükleri çalmasa da onlar anılarımızdalar; yolunuz düşerse bu müzelere bir gün bakın buharlıların numaralarına; onu tanıyabilir, anılarınız canlanabilir; belki o an; dumanı tüter, düdüğü çalar 'Kara Tren'in; sizi düşlerinizin yolculuğuna çıkarırlar."

ERDAL YAZICI'NIN KİMLİĞİ: 1953 yılı Ağın (Elazığ) doğumlu fotoğraf sanatçısı Erdal Yazıcı, fotoğraf çalışmalarına 1983 yılında başladı. İlk foto-röportajları Günaydın Gazetesi'nde yayımlandı. Onu izleyen yıllarda Cumhuriyet Gazetesi, Atlas, Gezi National Traveler ve Skylife gibi dergilerde çalışmalarını sürdürdü. Bu güne kadar 10 konulu fotoğraf sergisi açtı. Yurt içinde ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldı. Belgeci tarzda birçok fotoğraf projesi gerçekleştirdi.1990 yılında Sedat Tosunoğlu, Selçuk Kundakçı ve İlteriş Tezer projesi olan buharlı lokomotiflerle ilgili yapılan çekim gezilerinin bazılarına katıldı. "Kara Tren"leri kilometrelerce kovaladı. Erdal Yazıcı, şu an, serbest olarak çalışıyor ve belirli konularda fotoğraf ve video belgeselleri çekim projelerini sürdürüyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

emekli :

japonya adaları birbirine demiryolu ile bağlıyor biz hazırını yok ediyoruz yazık

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.