KARARI MADEN İŞÇİSİ VERECEK

Tarih: 2011-07-20 00:00:00

230 Bin işçiyi ilgilendiren kamu kesimi toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen görüşmelerde sağlanan anlaşmayı değerlendiren GMİS Genel Başkanı Alabaş, “Düşük ücretlerin yükseltilmesi için ciddi mücadele verdik. Zaman

230 Bin işçiyi ilgilendiren kamu kesimi toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen görüşmelerde sağlanan anlaşmayı değerlendiren GMİS Genel Başkanı Alabaş, “Düşük ücretlerin yükseltilmesi için ciddi mücadele verdik. Zaman zaman ipler kopma noktasına geldi. Hem TTK hem de MTA Toplu iş Sözleşmesi Görüşmelerinde anlaşma sağlanamayan maddelerle ilgili Kamu-İş ile görüşmelerimize devam edeceğiz. Süreçte öncelikle TTK’ya, 2006 ve 2009 işe girişli maden işçilerinin daimi statüde çalışmaları ve başta yan sanatlar olmak üzere TTK’daki işçi açıklarının giderilmesi için çaba harcayacağız” dedi.

 

Türk-İş ile Hükümet arasında sürdürülen ve yaklaşık 230 bin işçiyi ilgilendiren kamu kesimi toplu iş sözleşmelerine ilişkin Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlandı. Hükümet ile Türk-İş arasındaki Çerçeve Protokol Anlaşması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu tarafından Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan açıklamanın ardından imzalandı. İmza törenine Türk-İş Yöneticileri ile aralarında Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş’ın da bulunduğu Türk-İş Toplu sözleşme Koordinasyon Kurulundaki sendika genel başkanları da katıldı.

 

ZAM ORANLARINA EKLENECEK

Çerçeve anlaşmasına göre 2011-2012 yıllarını kapsayan toplu sözleşmeler için ücretlere ilk 6 ay yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 4 oranında artış uygulanacak. Ücretlere üçüncü 6 ay için yüzde 3, dördüncü 6 ay için de yüzde 3 oranında zam yapılacak. Ancak 2012 yılında, enflasyon ücret artış oranını aşarsa, aşan bölüm zam oranlarına eklenecek. Ücretlerde ayrıca iyileştirmeler yapıldı. Yine Çerçeve Anlaşmasına göre aylık çıplak ücreti 1.425 liranın altında olanlara 150 ile 100 lira arasında kademeli zam yapılacak. Ayrıca, brüt sosyal yardım ödemeleri, Toplu sözleşmenin birinci yılı için aylık 84 liradan 145 liraya çıkarıldı.

 

SON KARARI MADEN İŞÇİSİ VERECEK

Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan Çerçeve Anlaşmasını değerlendiren GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş şunları söyledi. “1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2012 tarihleri arasını kapsayacak olan TTK’da 24. Dönem, MTA’da 14. Dönem Toplu İş Sözleşmelerini de ilgilendiren Çerçeve Anlaşması, Hükümet ile Türk-İş arasında imzalandı.  Türk-İş ve diğer sendikalarla birlikte Hükümet nezdinde şartları zorladık. Düşük ücretlerin yükseltilmesi için ciddi mücadele verdik. Zaman zaman ipler kopma noktasına geldi. Düşük ücretleri yükselttik. Ancak toplamda yüzde 20 civarında bir ücret artışı sağladık. Hem TTK hem de MTA Toplu iş Sözleşmesi Görüşmelerinde anlaşma sağlanamayan maddelerle ilgili Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile görüşmelerimize devam edeceğiz. Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan Çerçeve Anlaşması bu görüşmelere yön verecektir. Önümüzdeki süreçte öncelikle TTK’ya, 2006 ve 2009 işe girişli maden işçilerinin daimi statüde çalışmaları ve başta yan sanatlar olmak üzere TTK’daki işçi açıklarının giderilmesi için çaba harcayacağız.”

 

“BİRLİKTE MÜCADELE VERECEĞİZ”

Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan Çerçeve Anlaşması’nın Kamu-İş ile sürdürülecek görüşmeler için bir çerçeve olduğunun altını çizen Alabaş, “Türk-İş ve Hükümet işçi sendikalarına ve Kamu-İş’e bir öngörüde bulunmuştur. Sendikalar kendi görüşmelerini sürdürecektir. Biz de bu doğrultuda önce Başkanlar Kurulumuzu toplayıp bu anlaşmayı değerlendirecek, sonra işçi arkadaşlarımıza bilgi verecek ve buradan çıkacak ortak görüş doğrultusunda Kamu-İş ile görüşüp sözleşmedeki diğer maddeleri ele alacağız. Umarız anlaşma sağlar ve sözleşmeyi masa başında bitiririz. Eğer anlaşma sağlayamazsak yine hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Son kararı maden işçisi ile birlikte alacağız” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

madenci :

sizin yapacağınız sendikacılığı sokaktaki ahmet ada yapardı ne mücadelesi verdinizde bide çıkmışınız basın açıklaması yapıyosunuz yine işçiyi satık desenize onurlu bi şekilde yalANDan yere yok şöyle yok böyle hükümet verdi bizde olur dedik deyin olsun bitsin ayıptır kesile aydiatla haram olsun hanginizin boğazından geçiyosa

muhammet akyüz :

Deyerli başkanlarım vede kamu iş yöneticiler vede muştafa kumlu başkanım öncelik le hayırlı olsun diyorum söyle eleştirmeden de kecemiyorum 230 bin işçi yi ilgilendiren sözeleşme ye bakalım şimdi ben sgk bize vermiş oldugu yıpran ma payından bahsedeyim mesela yüzde 50 deyilmi başka hanki sektorlerde oldugunu sizlerde biliyosunuz 230bin işçide tabiki işlerini ve calış malarını yapiyor lardır günde kac kalori harcıyorlar nekadar sitres yapıyorlar maden işçisi ne kadar sitres yapıyor nekadar kalori harciyor lar bi araştırın da ona göre deyerlendirin lütfen saygılarımla

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.