KARARLAR UYGULANIYOR!..

Tarih: 2011-09-08 00:00:00

Fındık toplama sürecinde Kdz.Ereğli Kaymakamlığının aldığı komisyon kararlarına uyulduğu gözleniyor. Fındık Toplama, İşçi Ücretleri ve İşçilere yönelik uygulamalar hakkında Kdz.Ereğli Kaymakamlığında alınan komisyon kararlarına ilçe genelinde uyulduğu gö

Fındık toplama sürecinde Kdz.Ereğli Kaymakamlığının aldığı komisyon kararlarına uyulduğu gözleniyor.

Fındık Toplama, İşçi Ücretleri ve İşçilere yönelik uygulamalar hakkında Kdz.Ereğli Kaymakamlığında alınan komisyon kararlarına ilçe genelinde uyulduğu gözlendi. Komisyonda alınan kararlar şu şekilde idi: İşçilerin Konaklama yerlerinden çalışma yerlerine (bahçelere) nakilleri yolcu taşımasına uygun araçlarla yapılacaktır.(Otobüs, Minibüs, Otomobil v.s) Traktör, kamyon, patpat v.s gibi üstü açık araçlarla işçi nakli yapılmayacaktır. İşçilerin çalışma koşulları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanan ' Tarımdan Sayılan İşlerde Çalışan İşçilerin Çalışma Koşullarına İlişkin Yönetmelik' hükümlerine göre sağlanacak, öğle arasında 1 saat yemek molası verilecek, fındık toplama yönetmelik hükümlerine bağlı kalınarak yapılacaktır. Ücretler kadın erkek farkı gözetmeksizin iş bitiminde defaten çalışan işçiye bizzat ödenecektir. Emniyet ve asayiş açısından işçi temsilcileri beraberinde getirdikleri işçilerin kimlik bildirimlerini güvenlik birimlerine yapmalarına, köy ve mahalle muhtarları sorumluluk alanlarında konaklayan işçi temsilcileriyle birlikte bu husustan sorumlu olacaklardır. İşverenler işçilerini kendilerine ait yada temin edeceği uygun mekanlarda barındıracaklardır. İşveren ve muhtarlarca, bölgelerinde çalışan işçilerde meydana gelen salgın hastalıkları en yakın sağlık kuruluşlarına ivedilikle bildireceklerdir. Güvenlik birimleri işçi gelişi nedeniyle gerekli güvenlik ve asayiş tedbirlerini alacaklardır. İşçilerin fındık bahçesine şevkinden sonraki sosyal ihtiyaçları işçi çalıştıran işverenler ve işçi simsarları tarafından karşılanacaktır. Fındık toplama işçilik ücretleri yeme ve içme ihtiyaçları işçi tarafından karşılanması durumunda net olarak; 16 yaşından büyükler için 30,00 TL , 16 yaşından küçükler için 26,00 TL olarak tespit edilmiştir.Yemek bahçe sahibince karşılandığı takdirde bu ücretlerden 3 TL az ödeme yapılacaktır. Fındık harman makinesi çalıştırma ücreti 100 TL/Saat olacaktır. Fındık patozlamada patoz sahipleri fındığın kırılmasını önleyici tedbir alacaklardır. Fazla fındık kıran patozlar çalıştırılmayacak ve fındık çekim işi yol üzeri ve yol kenarında yapılmayacaktır. Fındık toplama anında yangın çıkmaması için işçi, işveren ve diğer ilgililer gerekli tedbirleri alacaklardır. İşçi ücretleri ve patoz ücretleri açısından bu kararlar istişare niteliğinde olup, diğer kararlar bağlayıcı niteliktedir. Köy ve mahalle muhtarları bu karan ilan etmek ve yürütmekle görevlidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.