"KART AİDATI SOYGUNU DURDURULSUN"

Tarih: 2009-05-09 00:00:00

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, kredi kartı aidatlarının bankaların bir soygunu olduğunu öne sürerek, "Bankaların aldığı kredi kartı aidatı kaldırılmalı. Bankaların yanında yer alan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ü kın

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, kredi kartı aidatlarının bankaların bir soygunu olduğunu öne sürerek, "Bankaların aldığı kredi kartı aidatı kaldırılmalı. Bankaların yanında yer alan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ü kınıyoruz" dedi.
Topaloğlu'nun açıklaması şöyle;

"SANAYİ BAKANI'NI KINIYORUZ"
"Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yapılacak değişiklik ile kredi kartı aidatının 3 yılda bir alınacağını belirtiyor. Oysa, Kanundaki ilk değişiklik taslağında kredi kartı aidatının yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere alınacağı belirtiliyordu. Sanayi ve Ticaret Bakanı, Kanun Değişiklik Taslağı'nı ilk durumdan daha geriye, tüketici aleyhine götürdü. Yargıtay 13.Hukuk Dairesi'nin 2 Mayıs 2008 tarihli kararında; mevcut yasa ve yönetmelik hükümlerine göre, bankaların sözleşmelerindeki kredi kartı üyelik ücreti alınacağına ilişkin şartın haksız şart olduğu ve kart ücreti alınamayacağı belirtiliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı, 'Kredi kartı aidatlarının 3 yılda bir alınacağı' şeklindeki açıklamasıyla Yargıtay kararına aykırı bir tutum sergiliyor. Sayın Bakan, tüketicinin değil, bankaların yanında yer alıyor. Bankalar, haksız yere tüketicilerden milyarlarca TL tutarında kredi kartı aidatı alıyor. Kredi kartı aidatları bankaların bir soygunudur. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa'da yapılan değişiklik ile bu haksızlığın ortadan kaldırılması gerekirken, tam tersine haksızlığın yasal hale getirilmesine çalışılıyor. Eğer, Yasa Tasarısı bu haliyle yasalaşırsa, bankalar her yıl aldıkları kredi kartı aidat bedelinin kat kat fazlasını üç yılda bir alacak. Bu bakımdan, Yargıtay kararına aykırı davranarak bankaların yanında tavır alan Sanayi ve Ticaret Bakanı'nı kınıyoruz. Biz tüketiciler olarak, haksız yere tüketicilerden alınan kredi kartı aidatının kaldırılmasını istiyoruz. 'Kredi kartı aidatı' adı altında tüketicilerden haksız yere bir bedelin alınamayacağı hükmünün Tüketicisinin Korunması Hakkında Yasa Taslağı'na konulmasını istiyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.