KARTAL'da 'ADAY DEĞİLİM' dedi

Tarih: 2012-04-07 00:00:00

15 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak olan CHP Kdz. Ereğli ilçe kongresi öncesinde 7 Nisan tarihine kadar 'ben adayım' diyen çıkmadı. Kamuoyunda adaylığı konuşulan Harun Günönü'den sonra bu kez  de İlçe Başkanı Hayrettin Kartal da 'aday değilim' dedi.   H

15 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak olan CHP Kdz. Ereğli ilçe kongresi öncesinde 7 Nisan tarihine kadar 'ben adayım' diyen çıkmadı.

Kamuoyunda adaylığı konuşulan Harun Günönü'den sonra bu kez  de İlçe Başkanı Hayrettin Kartal da 'aday değilim' dedi.

 

Hayrettin Kartal, düzenlediği basın toplantısında, kongreye 1 hafta kala kala durumun netleşmediğini ve süren belirsizliğin ise can sıktığını dile getirdi.

 

Kartal isim vermeden ve açıkça ifade etmeden yönelttiği eleştirilerde  'Daha 1 ay öncesine kadar kongre süreci normal seyrinde giderken neden bu noktaya gelindi? . Birlik beraberlik içinde, bir şölen havasında bir kongre yapacağımızı düşünürken neden böyle oldu?' sözleriyle konuştu.

 

Kongre sürecinde delegelerin görüş ve düşüncelerini aldıklarını, açık ve şeffaf biçimde delege toplantılarını yaptıklarını ve partililerin kongreden beklentilerinin açık ve net olduğunu da söyleyen Kartal,  'Partimiz birlik- beraberlik içinde olsun. Parti içinde kısır sen ben çekişmeleri son bulsun. Kişilere endeksli değil, parti ideolojisine, programına endeksli, en başta Ereğli'de yeniden yerel iktidarı hedefleyen, hem örgütün hem yerel yönetimin birbirlerinin görev ve sorumluluk alanlarına müdahale etmeden, örgüt- yerel yönetim uyumunu sağlama amacına hizmet eden bir anlayışla çalışacak,  kendi içinde uyumlu, üretken, dinamik bir yönetim istiyor' dedi.

 

Kongre sürecinin bu şekilde olgunlaşırken, bu gelişmelerin dışında bir takım arayışlar olduğunu da izlediklerini ve bu konuda da var olan uyarılarını partililer ve ilçe kamuoyu ile paylaştıklarını kaydeden Hayrettin Kartal sözlerini şöyle sürdürdü:

 

'AKP 'nin Türkiye 'yi teslim aldığını, ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdiğini, Amerikan ve Avrupa emperyalistlerinin kışkırtmaları doğrultusunda komşularımızla, savaşa sürüklediğini, böyle bir tehlike karşısında tüm CHP 'lilerin topyekun, omuz omuza, birlik içinde mücadeleye hazır olmalarını, böyle kritik bir durumda kişisel ihtiraslar uğruna, parti içi birlik bütünlüğü bozacak, partililerimizi birbirine düşürecek davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştık.

 

Bizim uyarılarımız gayet açıktı. Sağlıklı açık, demokratik bir şekilde olgunlaştırmaya çalıştığımız kongre sürecinin tıkanarak belirsizliğe sürüklenmesinde vebal bizim değildir.

 

CHP , Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulmuş, başta kurtuluş savaşımız olmak üzere, özgürlük hareketlerinden, emek mücadelesinden ve evrensel dayanışmadan kaynağını alan sosyal demokrasinin, emeğin yüceliğini savunan, çağdaş. Demokratik bir sol partidir.

 

Daha önceleri sağ partiler içinde olmuş, yöneticilik yapmış ama ülkemizin içinde bulunduğu tehlikeli durumdan endişe duyan yurttaşlarımızın da aramızda olmasından, güçlerini CHP 'de toplamalarından daha doğal bir şey olamaz. Ancak partinin disiplinine ve ilkelerine da uymak örgütsel birliğin olmazsa olmazıdır.

 

Biz 13 aydır sürdürdüğümüz İlçe Başkanlığı döneminde parti içi dengeleri gözeten, partinin birlik ve bütünlüğünü korumaya çalışan bir anlayışla hareket ettik.

 

Kimsenin adamı olmadık. Kimsenin güdümüne girmedik. Yeri geldi kişisel ihtirasların karşısında durduk. Yeri geldi basın bürolarından adımızla yapılmak istenen açıklamalara karşı durduk. Kimseye de öteki gözüyle bakmadık.

 

Ancak son ortaya çıkan tabloda bizim parti içi dengeleri gözeten, herkese eşit, ilkeli duruşumuzun yeterince anlaşılmadığını gördük.

 

Parti içi kısır sen ben çekişmelerini ortadan kaldırıp, AKP 'ye karşı bir mücadele hattı oluşturulması düşüncemizin yeterince anlaşılamadığını gördük.

 

Böyle bir ortamda partiyi, başarıya taşıyacak düşünce ve projelerin hayata geçirilmesi, verimli bir parti çalışması yapmak mümkün değildir.

 

Bu konuda bizim gibi düşünen arkadaşlarımla yeni dönemde aktif bir yöneticilik görevi düşünmüyoruz.

 

CHP delegesinin özgür iradesinin bu olumsuz tabloyu ortadan kaldıracağına inanıyor. Saygılar sunuyorum.'

                                                                                                                     

Kartal'a 'bu olumsuz tablo nasıl olabilir?' sorusunu yönelttiğimizde şu yanıtı aldık:

 

'Ben gerektiği şekilde mesajımı verdim. Verdiğime inanıyorum açıklamamamda. Partinin birlik ve beraberlik içerisinde, yerel yönetimle de uyum içerisinde, ancak birbirlerinin görev alanlarına da müdahale etmeden böylesine bir olumlu tablodan söz ediyorum. Yani parti içi kısır çekişmelerden bir an önce kurtulunması gerekir. Yoksa AKP aldı başını gidiyor. Buna karşı hiç kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi kırmadan dökmeden tüm partililerin omuz omuza birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Önümüzde gerçekten çok mücadele süreci var, bu mücadele sürecinde tüm delegelerimizin insiyatif alması gerekiyor. Sadece delegelerimizin değil tüm partililerimizin.'

 

Kartal'a bazı partililer ve delegeler 'Bu açıklamayı neden bir hafta kala yaptınız?' diye soru yönelttiler.

 

Hayrettin Kartal, bu sorulara da açıkça yanıt vermeyerek bir ay öncesine kadar bir sıkıntı olmadığını vurguladı ve sürecin netleşmemesinde sorumluluklarını bulunmadığını ve gelişmelerin bu noktaya sürüklediğini dile getirdi.

 

Kartal'a 'tehdit mi var?' sorusu da yöneltildi.

 

'Tehditlere pabuç bırakmam' yanıtını veren Kartal, 'peki kabahat/kabahatlar kimin? Açıkça söyleyin' sorusuna da kişilerle hiçbir sıkıntısı ve küskünlüğü bulunmadığını, kabahatin anlayışta olduğunu belirtti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

chp'li :

Beyfendi ben ötekileştirmekten bahsetmiyorum Genel başkan kendisine karşı iki sefer imza vermiş bir ilçe başkanı ile çalışma konusunda sıkıntı yaşar çalışmak istememek en doğal hakkıdır dedim ayrıca bu arkadaşımızın partiye emeğini kimse inkar etmiyor ama birde örgütsel uyum diye bir şey var ve bu arkadaşımızn basına verdiği demece bakarsanız bu genel merkez yönetimiyle sorun yaşayacağı gün gibi aşikardır.

chp liye :

genel başkan partinin demokratikleşmesini istiyor.bunu yaparkende kimseyi ötekeleştirmeyeceğini beyan ediyor.hedef diğer partilere oy vermiş kişileri partiye kazANDırmak çaba harcarken bu partiye emek vermiş kişileri dışlama gibi bir niyeti hem yok hemde bu tavır partinin temeline dinamit koymakla eş değerdir.ne yani kurultaylarda kongrelerde kaybedenler partiden gidecekmi.?böylemi büyüteceğiz bu partiyi bu demokratik bir hizmet yarışıdır.herkes çıkar aday olur sonunda kongreden kolkola çıkmalıyız.hiç kimse kişisel hesap yapmasın.zaman birlik zamanıdır.

chp li :

Bir genel başkana karşı tüm iyi niyetli uyarılara rağmen 2 sefer imza veren hatta hızını almayıp kurultaya 2 gün kala genel başkanın tüm uyarılarına rağmen basına demeç veren veren bir partilinin genel merkez yönetimiyle uyum içinde çalışmasının mümkünlü olmadığı siyaseti bilen herkesin aklından geçendir.Ben buna siyasi öngörüsüzlük diyorum bir genel başkan kendi iradesine karşı iki sefer imza veren bir ilçe başkanı ile çalışmak istemez bu en doğal hakkıdır Sayın genel başkanımız bu partide statükoyu tarihin derinliklerine gömmüş asla tekrar canlanmsına izin vermeyecektir.

veli :

sayın kuru genel merkez yönetimin tam imza ile seçtiği hayrettin kartala asaletini 2.5 ay sonra verdi bu yönetim başka birinde karar kılsaydı ona olur verecekti.sonra bu yönetimi görevden aldırmak için nasıl mücadele ettiğinizi herkes biliyor.hayrettin kartalla ilgili basın açıklamalarınızı herkes okudu o açıklamaları yaptıktan sonra bu yorumu yapmak sizi gülünç duruma düşürüyor.hayrettin kartal tekrar aday olsaydı şimdi onun aleyhine yorum yapacaktın.fazla birşey istemiyoruz konuştuğunuz arkasında durun azcık delikanlı olun yeter.

hasan savaşcı :

sayın chplilwer ve delegeleri hic kimse aday cıkmadı diye sevinmesinler chp başkansız kalmaz ve partiye yakışır şekilde kongeresini aslanlşar gibi yapar hayrettin başkanada bu görevi laiki ile yerine getirdiği icinde teşekür ederim yeni hayatında başarılar dilerim bütün chp lileri gonggrede birlik icinde yapalım

CHP li Ömer :

Yönetim kurulu Hayrettin Kartalı seçmeseydi Genel merkez Hayrettin Kartal olsunmu diyecekti.Mustafa Kulu adlı yorumcu olayları tersten yazma.Hayrettin Kartal kendine başkanlığı layık gören mevcu yönetim kurulu arkadaşlarına ayrı ayrı teşekkür etmeliydi.Kendisinden bunu beklerdik.Aday olmayacakmış ayrı mesele.Parti içi konuları basın yoluyla şikayet etmek hiç hoş olmadı.

Ankara'lı :

Avukat Engin GÜNER aday olur.Dilerim seçilir ve partiyi toparlar.

Mustafa Kuru :

Ya kardeşim süreci bilmesek bizi kANDıracaksın hayretti kartal genel merkezin ve genel başkanın oluru,yönetim kurulu arkadaşlarınında deseteği o göreve geldi söylediği doğru kimsenin adamı olmamaya çalıştı uygulamada bir atkım hatalrı olsada iyi bir ilçe başkanı imajı çizdi zaman zaman kensisini eleştirsemde emeğinden dolayı kendsine bir partili olarak teşşekür deiyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.