KASIMLI'YA ECO ÜYELİĞİ

Tarih: 2010-11-27 00:00:00

Alaplı Kasımlı İlköğretim Okulu dünyada 50 ülkede 33 bin ilköğretim okulunda ve Türkiye'de 33 ilde 300 ilköğretim okulunda uygulanan ECO Okullar programına üyelik başvurusu yaparak programın uygulama adımlarını başlattı. Kasımlı İlköğretim Okulu Müdürü E
Alaplı Kasımlı İlköğretim Okulu dünyada 50 ülkede 33 bin ilköğretim okulunda ve Türkiye'de 33 ilde 300 ilköğretim okulunda uygulanan ECO Okullar programına üyelik başvurusu yaparak programın uygulama adımlarını başlattı. Kasımlı İlköğretim Okulu Müdürü Erdal Yılmaz, dünyada 50 ülkede 33 bin ilköğretim okulunda ve Ülkede ise 33 ilde 300 ilköğretim okulunda uygulanan ECO Okullar programı Zonguldak ilinde ilk olarak okullarında uygulanmaya başlandığını söyledi. Antalya Göynük'te yapılan 11. Ulusal Eko-Okullar Koordinatör Öğretmenler Seminerine katılarak bu programın uygulanması ile ilgili olarak bilgiler edindiklerini belirten Yılmaz, "Eko-Okullar Programı ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlamaktadır" dedi.
Eko-Okullar Programı'nın okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşıdığını ifade eden Yılmaz, "Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir. Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adım da etkin rol almak için yönlendirilmektedir. Eko-Okullar, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almasını sağlamaktadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.