KAZANAN İSİMLER BELLİ OLDU

Tarih: 2011-12-10 00:00:00

Alanındaki en saygın ödüllerden sayılan ve 1977'den beri verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri'ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı, yazın, spor ve bilim insanları belli oldu. Bu yıl "Gazetecilik Ödülü"nü Habertürk gazetesi

Alanındaki en saygın ödüllerden sayılan ve 1977'den beri verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri'ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı, yazın, spor ve bilim insanları belli oldu. Bu yıl "Gazetecilik Ödülü"nü Habertürk gazetesinden Enis Yıldırım alacak. TGC'nin kurucu başkanı Sedat Simavi ise 11 Aralık Pazar günü Kanlıca'da saat 11.00'de mezarı başında anılacak.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2011 Sedat Simavi Ödülleri'ne değer görülen sanatçı, gazeteci, yazın, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. TGC'nin kurucu başkanı Sedat Simavi adına 35 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, radyo, televizyon, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, görsel sanatlar ve spor alanlarında veriliyor. Ödüller 22 Aralık Perşembe günü saat 19.00'da, The Marmara Taksim Oteli'nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

SEDAT SİMAVİ MEZARI BAŞINDA ANILACAK
11 Aralık 1953'de yaşamını yitiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kurucu başkanı Sedat Simavi ölümünün 58. yılında Kanlıca'daki mezarı başında 11 Aralık Pazar günü saat 11.00 de anılacak. Anma törenine daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri katılacak.
Ödülleri bu yıl kazananlar ve eserleri şöyle:

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:
Enis YILDIRIM Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan Seçimlere Doğru 'Koşar Adım' İhale başlıklı haberiyle.
Seçici Kurul ayrıca,
Mediha OLGUN'u Sabah Gazetesi'nde yayınlanan Kadının Şiddetle İmtihanı başlıklı yazı dizisi nedeniyle övgüye değer gördü.

RADYO ÖDÜLÜ:
Gaye Nadide ÇAĞLAYAN - Defne KAYHAN - İdil AKÇIL TRT Radyo 3'te yayınlanan Arkadaşım Müzik (6 bölüm) adlı radyo programıyla.
Seçici Kurul ayrıca,
Aybeniz Ece UÇAN 'ı TRT Radyo 3'te yayınlanan Göç Şarkıları adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü.

TELEVİZYON ÖDÜLÜ:
Mete ÇUBUKÇU – Mesut SERT NTV' de yayınlanan Mısır'da İsyan Ateşi adlı haber programıyla.
Seçici Kurul ayrıca,
Sevinç YEŞİLTAŞ' ı TRT Haber kanalında yayınlanan Dostluğu Hatırlamak adlı  belgesel programı nedeniyle övgüye değer gördü.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ:
Burhan SÖNMEZ Masumlar adlı romanıyla.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:
Prof. Dr. Bilsay KURUÇ Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi: Büyük Devletler ve Türkiye adlı eseriyle.
Seçici Kurul ayrıca,
M. Şinasi ACAR'ı Osmanlı'da Günlük Yaşam Nesneleri adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Doç. Dr. Müfit SEZER Devirsel P-Grupları İçin Açık Ayrıştıran Değişmezler adlı eseriyle.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Prof. Dr. Ayşe Nurten AKARSU İleri Mikroftalmi ve Ciddi Yüz Yanıklarına Yol Açan ALX1 Bozukluğu: Otozomal-Resesif ALX ile İlişkili Frontonasal Displazi Spektrumu adlı çalışmasıyla.

GÖRSEL SANATLAR ÖDÜLÜ:
İnci EVİNER Galeri Nev ve Paris Modern Sanatlar Müzesi 'Kırık Manifestolar' Sergisi ile.

SPOR ÖDÜLÜ:
Yıldız Kız Voleybol Milli Takımı Dünya ve Avrupa Voleybol Şampiyonu olması nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, Ediz YILDIRIMER' i Avrupa Gençler Yüzme (800 metre) Şampiyonu olması  nedeniyle övgüye değer görüldü.

Sedat Simavi kimdir?  (1896 – 1953)
Öncü çalışmaları ile adını yayın tarihine yazdıran Sedat Simavi,  1896 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Hamdi Simavi Bey, annesi Abdulhamit sadrazamlarından Saffet Paşa'nın torunu Aliye Hanım'dır.
Sedat Simavi, babasının görevli olduğu Samsun'da ilk Fransızca derslerini aldı. Kadıköy Saint-Joseph Fransız Okulu'nda başladığı öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı (1912), Okul sıralarında ilk karikatürleri yayınlanmaya başlandı. 1.Dünya Savaşı patlak verince  Hadımköy'deki birliğine katıldı. 1916'da Şeker Bayramı'nın birinci  günü "HANDE" adındaki haftalık dergiyle yayın hayatına atıldı. 1917'de  Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına ilk defa konulu bir film çevirdi.
PENÇE, CASUS ve ALEMDAR VAKASI filmleri böyle doğdu.  İstanbul'un çeşitli semtlerinde başarı ile oynadı. DİKEN ve İNCİ dergilerini de bu arada yayımlamıştı. Sedat Simavi, günlük gazete  idealine 21.7.1920'de DERSAADET ile kavuştu. Gazete, Sevr  Muahedesi'nin yarattığı karamsarlığa karşı yapıcı bir ruh aşılıyordu. Onu PAYİTAHT, GÜLERYÜZ izledi. 15 Mart 1933'te yayın hayatına  atılan haftalık YEDİGÜN ile 18 yıl en çok satan dergiyi çıkarma  başarısına sahip oldu. Gazetecilerin dayanışmalarını ve bağımsızlıklarını  sağlamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kurulmasında  öncü oldu. Cemiyetin 1 numaralı Şeref Rozeti'ni taşıdı ve ilk başkanlığa  seçildi. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948'te Türkiye'nin en büyük tirajlı  gazetesi HÜRRİYET i yayımlamaya başladı. Türkiye Gazeteciler  Cemiyeti Başkanı iken Üniversitede Gazetecilik Kürsüsü'nün kurulması  için de ilk yazılı başvuruyu yaptı. Sedat Simavi'nin mücadeleli hayatı 11 Aralık 1953'te son buldu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.