KDZ.EREĞLİ İTHALATA ÇALIŞTI

Tarih: 2012-01-26 00:00:00

26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle açıklamada bulunan Kdz. Ereğli Gümrük Müdürü Osman Bölükbaşı Dara, Kdz.Ereğli Gümrük Müdürlüğü'nün 2011 yılı faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Fransa'nın da içerisinde olduğu toplam 16 ülkeye ithalat yapıldığını belir

26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle açıklamada bulunan Kdz. Ereğli Gümrük Müdürü Osman Bölükbaşı Dara, Kdz.Ereğli Gümrük Müdürlüğü'nün 2011 yılı faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Fransa'nın da içerisinde olduğu toplam 16 ülkeye ithalat yapıldığını belirten Dara, 2011 yılı içerisinde toplam 1 milyar 670 milyon 426 bin 887 Amerikan Dolar'ı thalat, 749 milyon 151 bin 416 Amerikan doları tutarında da ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. Toplam 419 milyon 734 bin 792 TL çeşitli vergiler tahsilatı, 19 bin 71 TL bazında da ceza tahsilatı yapıldığını belirten Dara açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

İKİ MÜDÜRLÜK BİRLEŞTİRİLDİ

Kurumumuzdaki ilk büyük değişiklik, bilindiği üzere daha önceden Gümrük Müsteşarlığı olarak faaliyet gösterirken,08 Haziran 2011 günlü 27958 sayılı Mükerrer Resmi Gazete Yayımlanan 640 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile idari yapılanma olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adı altında teşkilatlanmış olduk. Bu idari yapılanma bağlamında daha önceden merkezi Sinop Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğüne bağlı olarak görevimizi sürdürmekteyken, 22 Aralık 2011 günü 28150 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Merkezi Kocaeli'de bulunan Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bünyesinde yer almıştır. Daha önceden Gümrük Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü olarak iki ayrı Müdürlük bazında görev yürütülmekte iken, 640 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin gereği olarak her iki müdürlüğün görevi 'Gümrük Müdürlüğü' olarak yeni ihdas olunan Müdürlükte toplanmıştır.

 

16 ÜLKEYE İTHALAT

12 ÜLKEYE İHRACAT

İdari yapılanmayı bu şekilde özetledikten sonra geçtiğimiz 2011 yılındaki faaliyetlerimizle ilgili bilgi vermek istiyorum. 2011 yılı içerisinde Müdürlüğümüz faaliyetleri çerçevesinde 1 milyar 670 milyon 426 bin 887 Amerikan Doları tutarında ithalat 749 milyon 151 bin 416 Amerikan Doları tutarında da ihracat gerçekleşmiştir. İthalatın yapıldığı ülkeler İran, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Slovenya, Polonya, Ukrayna, Rusya, Brezilya, Norveç, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerdir. İhracatın yapıldığı ülkeler ise Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Romanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak, İngiltere, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerdir.

GELEN VE GİDEN MALZEMELER

Taşkömürü, rulo sac, hurda demir, demir cevheri, florit, ferro titunyum, makine aksam ve parçaları, levha sac, pelet, döküm tozu, kostik soda ve kereste. İhracat konusu eşyalar ise  alçı, rulo sac, profil, levha sac, demir çelikten boru, plastik boru ve curuf. Bu işlemlerde bin 506 giriş beyannamesi, bin 10 çıkış beyannamesi işlem görmüştür. Aynı yıl içerisinde 419 milyon 734 bin 792 TL bazında çeşitli vergiler tahsilatı yapılmıştır. Ayrıca 19 bin 51 TL bazında da ceza tahsilatımız gerçekleşmiştir.

638 TIR GELDİ

2011 yılı içerisinde Müdürlüğümüze 638 adet tır gelmiş, 88 adet tır da gitmiştir. Aynı zaman diliminde gelen gemi adedi 251, giden gemi adedi 354 olarak gerçekleşmiştir. Yine müdürlüğümüzde 611 adet gelen transit beyannamesi, bin 187 adet de giden transit beyannamesi işlem gerçekleşmiştir. Müdürlüğümüzün bilindiği gibi kamu adına davaları takip etme yetki ve sorumluluğu mevcuttur. Bu meyanda İdari Yargıda 139 adet vergi ve cezalarla ilgili dava takip edilmiştir/edilmektedir. Bunlardan 44 adedi ilk derece mahkemesinde 95 adedi de temyiz/itiraz aşamasındadır. Ayrıca 34 adet kaçakçılık davası takibi devam etmektedir. Bunların 32'si ilk derece mahkemesinde 2'si de temyiz aşamasındadır.

VATANDAŞA YARDIMCI OLUNUYOR

Müdürlüğümüz kanunların uygulanması, kaçakçılığın önlenmesi, ithalat, ihracat ve dış ticaretin düzenlenmesi ilgili görevini getirmek için elinden geleni yapmaktadır. Ekonominin canlanmasını teminen mükellefe her konuda yardımcı olunmaktadır. Vatandaşımıza devletin gülen yüzünü göstererek, yasal her türlü işinde kendisine yardımcı olunmaktadır. Biz, gümrüklerin işlevini üst düzeyde gerçekleştirilmesi ile ülke ekonomisinin kalkınmasının doğru orantılı olduğuna inanmaktadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.