KENT KONSEYİNDEN YARIŞMA

Tarih: 2013-03-25 00:00:00

Ereğli Kent Konseyi'nin ilçenin temel sorunlarının çözümü noktasında çeşitli toplantılar ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Konsey Başkanı Nalan Selvi Köseoğlu, Ereğli'nin doğal, tarihsel, kültürel anlamda tanıtımına katkı sağlaması açısından B

Ereğli Kent Konseyi'nin ilçenin temel sorunlarının çözümü noktasında çeşitli toplantılar ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Konsey Başkanı Nalan Selvi Köseoğlu, Ereğli'nin doğal, tarihsel, kültürel anlamda tanıtımına katkı sağlaması açısından Bir hediyelik eşya al, Ereğli'yi an sloganı ile yarışma düzenlendiğini açıkladı.

 

Amaçlarından bir tanesinin Ereğli'nin doğal, tarihsel ve kültürel değerlerinin temel alan tasarım örnekleri ile yöreyi tanıtan hediyelik eşyaları üretmek olduğunu söyleyen Konsey Başkanı Köseoğlu yarışma ile ilgili şu bilgileri verdi:

 

GELECEĞE AKTARMAK İSTİYORUZ

Ereğli'nin doğal, tarihsel ve kültürel miras maddi bölümünü oluşturan somut kültür varlıklarını saptayıp, belgeleyerek günümüz insanına tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, Ereğli ile özdeşleşen somut kültür varlığı niteliğindeki değerleri hediyelik eşya formunda tasarlamak; üretmek, üretenleri özendirmeyi hedefledik. Unutulmuş, kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını, bu el sanatı ürünleri ile üretim süreçlerinde kullanılan araç ve gereçleri, belirleyip, belgeleyerek, gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Ekonomik boyutta ise turizm hareketliliği ile birlikte gelişen hediyelik eşya üretimi pazarında Kdz. Ereğli adıyla anılan hediyelik eşyalar tasarlayıp üreterek bu piyasada yer almak.

 

YARIŞMA HERKESE AÇIK

Yarışmaya kişisel, kurumsal ve grup olarak katılınabilir. Her hangi bir yaş sınırlaması yok. Yarışmaya isteyen herkes, Türkiye'nin her hangi bir yerinden katılabilir.

Yarışmacılar, toprak ürünleri (seramik, çini, cam) taş ürünleri (mermer ve diğer doğal taşlar), maden ve metal ürünleri (bakır, pirinç), ağaç ve diğer bitkisel ürünler, hayvansal ürünleri (deri, boynuz, kemik, yün), tekstil ürünleri (el dokuması yerel bez, yöresel el nakışı, dantel/dantelâ, oya), yöresel oyuncaklar, altın hariç diğer malzemelerden yapılan takılar, gıda ürünleri ve diğerleri gibi istedikleri dalda yarışmaya katılabilirler.

 

ARANACAK ŞARTLAR

Yarışma Kdz. Ereğli'nin tanıtımı ile ilgili olduğundan: Tasarlanan ürünlerde Kdz. Ereğli'nin doğal, tarihsel ve ekinsel (kültürel) değerleri işlenmelidir. Kdz. Ereğli'yi olumlu yönleri ve özellikleriyle tanıtan objeler öne çıkartılmalıdır. Tasarımlar bir başka ürünün örneği ve kopyası olmamalı; özgün ve benzerlerinden farklı olmalıdır. Tasarımların başka bir yarışmaya katılmamış olması yanında daha önce tecimsel (ticari) amaçla üretilerek pazara sunulmuş bir ürün olmaması gerekir. Tasarlanan ürünlerin seri ve tecimsel üretime uygun, piyasaya sunulabilir ve ekonomik olması yanında; dikkat çekici, ilgi uyandırıcı, taşınabilir ve hediyelik eşya özellikleri içermesi/taşıması gerekir. Tasarlanan ürün, özgün ürünün hediyelik eşya formunda küçültülmüş biçimi de olabilir ya da Kdz. Ereğli'yi tanıtmak, anımsatmak koşuluyla stilize edilmiş biçim ve formlarda da olabilir. Katılımcılar tasarladıkları ürünü kısa ve öz bir raporla doğal, tarihsel ve ekinsel (kültürel)  özellikleri ile üretim sürecinde kullanılan yöntem ve teknikleri içeren bilgilere yer verecekler.  Yarışma tüm tasarımcı ve üreticilere açık olup; katılımcılar bir den çok dalda ve birden çok örnekle katılabildikleri gibi grup olarak da katılabilirler.

 

BAŞVURULAR

Yarışmacılar  ön başvurularını Atatürk Kültür Merkezi girişinde bulunan Kent Konseyi ofisine 5 Nisan 2013 tarihine kadar hafta içi her gün saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yapabilirler. Yarışmaya katılacak ürünlerin de yine Kent Konseyi ofisine 30 Nisan 2013 tarihine kadar teslim edilmeleri gerekmektedir. Yarışmayla ilgili olarak şu ana kadar Kdz. Ereğli Halk Eğitim Müdürlüğü, Erdemir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Kdz. Ereğli Anadolu Teknik Lisesi, Kdz. Ereğli Anadolu Endüstri Meslek Lisesi ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca Kdz. Ereğli Ticaret Sanayi Odası, Erdemir, Kdz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kdz Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Kdz Ereğli Tarihi, doğa ve kültürünü yaşatma derneği ve Sanat Kurumu ile işbirliği içerisinde olacağız. Yarışma için 5 asil ve üç yedek olmak üzere 8 kişilik jüri üyesi oluşturulacak. Yarışmada ilk 5'e girenlere çeşitli ödüller verilecek. Ayrıca yarışmaya katılanlar ürünlerini Alemdar Müze Gemisi alanında Çilek Festivali ve Sevgi Barış dostluk Festivallerinde sergileyip, satışa sunma imkanı bulacaklar

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ereğli için :

insanlar yaşam yarışmasında kent konseyinin hizmetine bak ereğli için.. çok komik olduğunuzun farkındamısınız siz..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.