KESK'TEN MEMUR SEN'E TEPKİ

Tarih: 2010-09-01 00:00:00

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Memur-Sen'in hükümet ile toplu görüşme mutabakat metnini imzalamasına tepki göstererek, "Hükümet ile 'sendikası', kamu emekçilerinin sefaletinin sürmesinde mutabakata vardı" dedi.Akyol, yazılı açıkla
KESK'e bağlı Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Memur-Sen'in hükümet ile toplu görüşme mutabakat metnini imzalamasına tepki göstererek, "Hükümet ile 'sendikası', kamu emekçilerinin sefaletinin sürmesinde mutabakata vardı" dedi.
Akyol, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
"18 Ağustos'tan bu yana sürdürülen toplu görüşmelerde hükümet ile Memur-Sen arasında mutabakata varıldı. Toplu görüşmelerden sonra ortaya çıkan uzlaşma tablosu, kamu emekçilerinin sendikal mücadelesi açısından son derece düşündürücüdür. Sabahlara kadar süren ricalaşma sonunda anlaşmayla sonuçlanmış, hükümetle 'sendikası' kamu emekçilerinin sefaletinin sürmesinde mutabakata vardı. Memur-Sen'in işgüzarlık yaparak mutabakat metnini imzalamasını hükümetin yetkili sendikası olmasına bağlıyoruz. Görüşmelerin sürdüğü bir aşamada bu Memur-Sen Genel Başkanı'nın Başbakanla özel bir 'görüşme' yapması zaten hukuksuz olan görüşmelere bir de şaibe düşürmüştür. Memur-Sen, sendikacılığının ricacı sendikacılık olduğu sergilenen 'al gülüm-ver gülüm' oyununda bir kez daha ortaya çıktı. Memur-Sen'in görüşmeler esnasında kamu emekçilerinin haklarını genişletmek yerine üç ayda bir ödenecek 45 Liralık sendika primine odaklandığı anlaşılıyor. Kamu emekçileri açısından Memur-Sen meşruiyetinin olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Varılan mutabakata göre kamu emekçilerine 2011 yılı için yüzde 4+4 ücret artışı, 80 Lira ek ödeme verilecektir. Görüldüğü gibi mutabakatın dayandığı temel mantık enflasyon beklentisi olmuştur. Buna göre Ocak ayından itibaren bir kamu emekçisinin ücreti günlük 4 Lira 40 kuruş civarında artacaktır. Yani kamu emekçilerine bir ilköğretim okulu öğrencisine verilecek harçlık kadar bile bir zam yapılmamıştır. Biz enflasyon beklentisi üzerinden yapılacak zamlara iki nedenle karşıyız. Birincisi; esas alınması gerekenin enflasyon değil hayat pahalılığı olması gerektiğini savunuyoruz. İkincisi; kamu emekçilerinin reel ücret kayıpları giderilmeden, kayıplı hali veri kabul eden yüzdelik artışların kamu emekçilerini sefaletten kurtarmayacağını söylüyoruz. En düşük ücret alan kamu emekçisinin ücreti Ocak'ta 1387 Lira olacaktır. Bu ücret yoksulluk sınırının 1270 Lira gerisindedir. Yapılan zamla 1500 Lira olacak ortalama kamu emekçisi ücreti yoksulluk sınırının 1157 Lira gerisindedir. 2011 toplu görüşmeleri 'toplu görüşme' anlayışının hukuksuzluğunu bir kez daha kanıtladı; yandaş, devlet güdümlü sendikacılığın kamu emekçilerinin çıkarlarını temsil edemeyeceğini bir kez daha gösterdi. Çözüm grevli toplu sözleşme hakkımızın hayata geçirilmesi için mücadelededir. Bu yüzden tüm kamu emekçilerini sefaletten kurtulmak, insanca bir yaşam için güçlerini Konfederasyonumuz KESK'te birleştirmeye çağırıyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.