KETEM AÇILDI!..

Tarih: 2011-04-04 00:00:00

Zonguldak Devlet Hastanesinde KETEM’in açılışı yapıldı. Açılışa, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Rüstem Albayrak, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Çıtlak, Zonguldak Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Bircan, Zonguldak Kadın Doğum
Zonguldak Devlet Hastanesinde KETEM’in açılışı yapıldı. Açılışa, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Rüstem Albayrak, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Çıtlak, Zonguldak Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Bircan, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Mustafa Özkangül, Zonguldak İl Sağlık Kanser Birim Sorumlusu Esin İlhan, Kanser Kontrol Koordinatörü Sorumlusu Dr. Birsen Turan ve sağlık çalışanları katıldı.
Açılışta konuşma yapan Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Rüstem Albayrak, “Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak hala gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bu amaçla her yıl 1-7 Nisan Kanser Haftası olarak kabul edilmekte ve halkı bilgilendirme, biçimlendirme, farkındalık kazandırma çalışmalarına yoğunluk verilmesi nedeniyle kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. 2011 yılı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığınca Kadın Kanserleri Yılı olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda kadınlarda görülen meme kanseri, servikal kanserler, yumurtalık  kanseri ve endometriyal kanserler konusunda 2011 yılı içerisinde ilimiz genelinde farkındalık kazandırılması planlanmaktadır. Eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserde korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan KETEM’in (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) kanserle mücadelede katkıları oldukça önemlidir. 20 Şubat 2009 tarihinde faaliyete geçen ve 27 Aralık 2010 tarihi itibari ile Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ek binasında hizmet vermeye başlayan ilimiz Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi kendi kendine meme muayenesi eğitimi, tütün kontrolü, yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite konularında eğitim vermekte, klinik meme muayenesi, mamografi, serviks kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri taramalarına özellikle 1-7 Nisan Kanser Haftasında yoğunluk verilerek çalışmalar yıl boyunca sürdürülecektir. Bilindiği üzere dünyada, kadınlarda ortaya çıkan kanserlerin yüzde 32’si, kansere bağlı ölümlerin ise yüzde 18’i meme kanserine bağlıdır. Meme kanseri erken teşhisi olan bir kanser türü olmasına rağmen, ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olmakla birlikte her yıl en az 20000 kişinin meme kanseri teşhisi aldığı bilinmekte ve ne yazık ki olgularında büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir. Servikal kanserler tüm dünyada halen önde gelen ölüm nedenlerindendir. Ülkemizde de en sık görülen ilk on kanser arasında olup, yılda 1300-1500 arası yeni vaka teşhis edildiği düşünülmektedir. Mevcut sosyo,kültürel değişiklikler ile beraber servikal kanser yükünün her geçen gün artacağı ve ülkemiz için gelecek yıllarda çok daha büyük bir tehdit oluşturması beklendiği için KETEM tarafından smear taramaları ve halka yönelik eğitim programlarına ağırlık verilmektedir. 2011 yılının Kadın Kanserleri yılı olarak kabul edilmesi ülkemizde kadınlara verilen önemin bir göstergesi olacaktır” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.