KGD'DEN KUTLAMA

Tarih: 2013-01-10 00:00:00

Kısa adı KGD olan Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili görüşlerini bildirdi.KGD yönetim kurulunun açıklamasında, basın emekçileriyle ilgili süreçten örnekler verilerek
Kısa adı KGD olan Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili görüşlerini bildirdi.
KGD yönetim kurulunun açıklamasında, basın emekçileriyle ilgili süreçten örnekler verilerek şöyle denildi:  Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde 'Basın' adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar. Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar 'Basın Bayramı' olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ancak bugün ülkemizde gazeteciler ve basın özgürlüğü açısından hiç de olumlu gelişmeler yaşanmamaktadır. Gazetecilerin yıpranma paylarının yasadan kaldırılması önemli bir kayıptır. Geride bıraktığımız 2012 yılı, gazeteciler adına 2011 yılından daha kötü bir tablo ortaya çıkarmıştır. Basın özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanamadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceği açıktır. Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalı, demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için basın özgürlüğünün önüne konan tüm engeller kaldırılmalıdır. Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmayı diliyoruz. Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakarca çalışan gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.