KGD'NİN ÇAĞRISI YANKI BULDU

Tarih: 2010-09-03 00:00:00

Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin (KGD) “Gazetecilere Özgürlük Platformu” ve “Eylem Komisyonu” oluşturulması çabalarını destekleyerek Türkiye’deki tüm yerel basın örgütlerine bu çabayı desteklemeleri çağrısında bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiy

Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin (KGD) “Gazetecilere Özgürlük Platformu” ve “Eylem Komisyonu” oluşturulması çabalarını destekleyerek Türkiye’deki tüm yerel basın örgütlerine bu çabayı desteklemeleri çağrısında bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin günlük yayın organı olan Bizim Gazete KGD’nin destek çağrısını manşetinden; “Yerel medyadan büyük destek” başlığı ile verdi.

 


Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu geçtiğimiz günlerde “Gazetecilere Özgürlük Platformu” ve “Eylem Komisyonu” oluşturulması çabalarını olumlu bulduğunu belirterek, yerel örgütlerin de bu platformu desteklemesi yolunda görüş belirtmişti. KGD yurt genelindeki basın örgütlerine yaptığı çağrıda bu platformun yerel anlamda da desteklenmesi çağrısında bulundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin günlük yayın organı olan Bizim Gazete KGD’nin destek çağrısını manşetinden; “Yerel medyadan büyük destek” başlığı ile verdi.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) bir araya gelerek “Gazeteciler adil yargılansın” diyen basın meslek örgütleri, geçtiğimiz günlerde Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) basın ve iletişim özgürlüğüyle ilgili “sakıncalı hükümleri” tartışmak için Basın Konseyi’nin ev sahipliğinde İstanbul'da toplanmıştı.

Basın meslek örgütleri toplantıda “Gazetecilere Özgürlük Platformu” ve “Eylem Komisyonu” oluşturulması kararını almış ve çalışmalara başlanmıştı.

 TCK’da basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan 27 hüküm bulunuyor. Bunların arasında özellikle “hakaret” başlıklı 125’inci, “gizliliğin ihlali” başlıklı 285’inci ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” başlıklı 288’inci maddeler, gazeteciler hakkında mahkumiyet kararları verilmesinde ön sırayı alıyor. Terörle Mücadele Kanunu’nda ise özellikle 6 ve 7’nci maddeleri gazeteciler aleyhine yoğun olarak kullanılıyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.